Zadnje teme | » Sokovnici Ned Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5 » moj kuvar Ned Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan » kolaci od soje Ned Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan » Soja poreklo priprema i jos po nesto Pon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan » kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane? Pet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka » Sojino mleko Pet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan » Novi clan Sub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing » Veganski omlet Pet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa » Vitamix blender Pet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa » Imate li savet? Sre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman » Totalna terapija Rudolfa Brojsa Ned Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir » Šta raditi kada su ukućani mesožderi? Sre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia » ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM Pet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile » Musaka od spanaca i pirinca Pet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile » potrbni saveti novajliji.... Pet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol » Tofu - uradi sam Čet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan » Koliko nas je na Facebook-u? Pon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama » Biljna mleka u aparatu Čet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko » 80/10/10 Diet Čet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko » Lijek za rak ? Pet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381 |
Ko je trenutno na forumu | Imamo 7 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 7 Gosta :: 2 Provajderi Nema Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm |
Čajevi za |
|
| | Kupus | |
| | Autor | Poruka |
---|
anasana Urednik


Broj poruka : 2174 Godina : 44 Lokacija : Novi Beograd Datum upisa : 09.02.2009
 | Naslov: Kupus Pon Jan 18, 2010 10:51 am | |
|
Ponovo je došlo vreme kupusa, klasičnog jesenjeg i zimskog povrća bogatog vitaminima. Nutricionisti sa Minhenskog Univerziteta preporučuju da se kupus uvrsti u redovni jelovnik, a idealno bi bilo jedanput nedeljno.
Još stari Rimljani su znali da je kupus čudo od hranljivih materija. Još su ga u doba antike rado sadili i konzumirali. Prvobitno ovo povrće potiče iz Sredozemlja.
Bečki profesor Hademar Bankhofer objašnjava da jedenje kupusa jača čulo vida, imunitet i disajne puteve, a za to je odgovorna bioaktivna supstanca betakaroten. Dovoljno je 125 grama kupusa da bi se pokrila dnevna potreba za betakarotenom.
Kupus sladak, kiseo, kao salata, glavno jelo ili dodatak, sa mesom ili bez njega, pored pasulja i krompira osnova je naše kuhinje. A u našem narodu koristi se i kao hrana i kao lek. Kupusu i rasolu se pripisuju cudesna i cudotvorna dejstva i to ne bez razloga.
Hipokrat je svoje pacijente lecio kupusom, a i u tradicionalnoj narodnoj medicini ovo povrce je imalo znacajno mesto. - Sokovima od kupusa su se nekada lecili problemi digestivnog trakta, a sa bolnih upaljenih mesta „vatra“ se izvlacila tako što su se stavljale obloge od listova glavice kupusa na bolno mesto - objašnjava za „Blic“ Branka Mirkovic, nutricionista. - Danas „svi znaju“ da se mamurluk posle velikog ica i pica najbolje „leci rasolom“ - dodaje ona. Neosporno da je kupus visokovredna nutritivna namirnica i da postoji bezbroj recepata za jela, salate, pite sa kupusom.
Zimu je nemoguce zamisliti bez kiselog kupusa, podvarka, sarme ili pite kupusnjace. Svi znaju da je bogat vitaminom C, ali da li znamo osnovne stvari o kupusu.
Razlikujemo beli i crveni kupus. Beli kupus može da bude od belicastozeleno do zelene boje. Crveni kupu predstavlja samo drugu formu belog kupusa. Pored ljubicaste boje koja nastaje zbog antocijana, razlika je u velicini, crveni je nešto sitniji, glavice su vrlo cvrste i ima blago slatkast ukus. Oblik glavice varira kao i kod belog kupusa, ispupcene, loptaste, jajolike. Vrste kao i kod belog razlikujemo po vremenu branja. Aromaticni crveni kupus u poredenju sa belim ima niži sadržaj karotina, ali zato ima veci sadržaj vitamina C.
Kupus je najbolje koristiti sirov, bilo da ga koristite kao lek ili za detoksikaciju. Naime, dugotrajnim kuvanjem kupus gubi mnogo svojih dragocenih elemenata i postaje prilicno nesvarljiv.
Lekovita svojstva Najvece i najcenjenije svojstvo kupusa je jacanje tela i pospešivanje produkcije, tacnije stimulisanje produkcije novih celija - stimulisanje zarastanje rana. Kupus je bogat vitaminima, fosforom, kalcijumom, reguliše rad creva, pomaže iskašljavanje, varenje, ublažava upale i cireve. Veoma je bogat mineralima što doprinosi boljem radu metabolizma, pre svega u procišcavanju krvi. Zato se smatra veoma znacajnom namirnicom za detoksikaciju. Dobro utice na rad celog organizma. Zbog tih svojstava treba da je zastupljen u ishrani svih ljudi, zdravih i bolesnih, kako mladih tako i starijih. Kod veoma rigoroznih zdravstvenih dijeta bareni kupus je uvek zastupljen. Može se konzumirati kao sirov ili samo kao sok. Kupus je bogat vlaknima i cisti ceo digestivni trakt. Može da se koristi i kod upale disajnih puteva, prehlade, bronhitisa, tonzilitisa, laringitisa, artroze, gastritisa, kolitisa, zamora, problema sa aknama, dermatoze, insuficijencije bubrega, jetre, opstipacije.
| |
|  | | anasana Urednik


Broj poruka : 2174 Godina : 44 Lokacija : Novi Beograd Datum upisa : 09.02.2009
 | Naslov: Re: Kupus Pon Jan 18, 2010 10:53 am | |
|
Rasol Blago kiselo slana tecnost koja se dobija vrenjem kupusa. U toku fermentacije kupusa, voda u kojom je bio naliven kupus fermentira zajedno sa kupusom. Ta tecnost se pretace u toku zrenja kupusa, blago muti i dobija boju kupusa. Radi lepše boje kupusa i rasola u isto bure se stavlja cvekla radi bolje arome i boje kupusa i rasola a tako se povecava i nutritivna vrednost ove tecnosti koju veoma rado piju svi. Rasol je bogat mineralima i vitaminom C kao i kupus a lakši je za varenje jer ne sadrži vlakna. Ako nije preterano slan može se popiti jedna caša i više. Potpomaže varenje i zbog puno minerala otklanja mamurluk. Može se piti kao lek pola caše dnevno, posle masnijeg obroka jer njegova blaga kiselost potpomaže razlaganju masnoce koje smo uneli tokom bogate trpeze.
Pijte rasol
Rasol je bogat mineralima i vitaminom C kao i kupus, a lakši je za varenje jer ne sadrži vlakna. Ako nije preterano slan može se popiti jedna caša i više.
Potpomaže varenje i zbog puno minerala otklanja mamurluk. Može se piti kao lek pola caše dnevno, posle masnijeg obroka jer njegova blaga kiselost potpomaže razlaganju masnoće koje smo uneli tokom bogate trpeze.
Lekovi od kupusa
Kašalj Sirup od crvenoga kupusa smiruje kašalj.
Mamurluk Posledice pijanstva mogu se suzbiti nakon uzimanja dve velike kašike sirupa od crvenoga kupusa.
Sirup se cete napraviti tako što cete soku od kupusa dodati jednaku kolicinu šecera (ili cak nešto više) i kuvati na pari dok se ne zgusne.
Cir na želucu Tri nepune caše soka svežeg kupusa na dan najbolji su lek za cireve na želucu. Lecenje se sprovodi do ozdravljenja.
Promuklost Da ne bi ostali bez glasa, mnogi pevaci pre izlaska na scenu popiju šoljicu neposoljene supe od kupusa, u koju je umešan jedan žumance.
Malokrvnost Kupus je bogat mineralnim solima, vitaminima i hlorofilom pa se preporucuje malokrvnim osobama koje bi trebalo da ga jedu sirovog ili kuvanog na pari. Bilo bi dobro da tokom dana popiju po dve caše iscedenog soka.
Čisti krv
Veoma je bogat mineralima što doprinosi boljem radu metabolizma, pre svega u pročišćavanju krvi. Zato se smatra veoma značajnom namirnicom za detoksikaciju. Dobro utiče na rad celog organizma.
Zbog tih svojstava treba da je zastupljen u ishrani svih ljudi, zdravih i bolesnih, kako mladih tako i starijih.
Delotvoran je i u slučaju artroze, gastritisa, kolitisa, zamora, problema sa aknama, dermatoze, insuficijencije bubrega, jetre i opstipacije.
Blic
| |
|  | | | Kupus | |
|
Similar topics |  |
|
| Dozvole ovog foruma: | Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
| |
| |
| |