Veoma je rasprostranjena kod nas ali se malo koristi za ishranu, najverovatnije zbog ljuske – narandzaste caure koja mora da se otkloni – jestiva je samo bobica u sredini.
Pogarceva trava – Physalis alkekengi, porodica Solanaceae – pomocnice (ljoskavac, pljuskavac, vucja jabucica, mjehurac).
Visegodisnja zeljasta biljka, visoka do 50 cm. Iz razgranatog podanka raste uspravna stabljika, cesto razgranata, sa jajolikim listovima. Cvetovi su zvonoliki, zelenkastobele boje, cvetaju u junu. Plodovi su kao tresnja krupne crvene sjajne bobice, koje se nalaze zatvorene u mehurastoj casici, koja po obliku podseca na malu papriku baburu, takodje crvene boje. Sazrevaju rano u jesen.
Rasprostranjena je od nizina do srednjeg planinskog pojasa,a ponegde se gaji kao ukrasna biljka. Raste po sumama, stenovitim sumarcima, pored ograda, uvek na nesto svezijim mestima, narocito na krecnjackim terenima.
Zrele bobice, koje su slatko – kiselastog i cesto malo nagorkog ukusa, sadrze dosta vitamina C, secera i drugih sastojaka i mogu da se upotrebljavaju kao prijatno osvezavajuce voce, presne ili na razlicite nacine.
Pri branju treba da se pazi da se ne otkidaju i delovi mahunaste casice, koja je u znatnoj meri gorka i stetna (otrovna). Samo bobice mogu da se upotrebljavaju bez ogranicenja,a slicnih bobica, tako zatvorenih u mehurastoj casici, koje bi bile stetne nema, te ne postoji opasnost od nepozeljne zamene.
Praktika – lekovito bilje