Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
DIJETA - Page 5 Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
DIJETA - Page 5 Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
DIJETA - Page 5 Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
DIJETA - Page 5 Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
DIJETA - Page 5 Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
DIJETA - Page 5 Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
DIJETA - Page 5 Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
DIJETA - Page 5 Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
DIJETA - Page 5 Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
DIJETA - Page 5 Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
DIJETA - Page 5 Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
DIJETA - Page 5 Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
DIJETA - Page 5 Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
DIJETA - Page 5 Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
DIJETA - Page 5 Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
DIJETA - Page 5 Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
DIJETA - Page 5 Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
DIJETA - Page 5 Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
DIJETA - Page 5 Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
DIJETA - Page 5 Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
sremusa kopriva vegetarijanci kafa vegane tikvice Knjige proso šargarepa avokado puding sirove majonez piramida recepti maslacka oraha tofu namaz indijskih sirova jogurt kakao free keks sladoled
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 5 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 5 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 DIJETA

Ići dole 
+18
marijana021
zelika
anett
Bed Bob
Branko
Helena
princess
Branislava
Zlatna
Ružica Cvetić
ljubicica
Meyo
zanahoria
FelisDomestica
Račica
Viki de Marko
Olivera
tedi
22 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
princess
novi član
novi član



Broj poruka : 16
Godina : 46
Datum upisa : 14.03.2008

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeNed Mar 23, 2008 8:01 pm

Verovatno zbog nemanja dovoljno slobodnog vremena, na brzinu sam procitala, dobronamerno mi upucene sugestije na racun mog vidjenja veganstva, odnosno nemanja dovoljno energije za neke vece fizicke aktivnosti. Svi ste bili ljubazni i zahvaljujem Vam se na sugestijama....
POZ queen
Nazad na vrh Ići dole
zelika
site admin
site admin
zelika


Broj poruka : 571
Godina : 53
Lokacija : Les Cedres,Canada
Zaposlenje : planer u fabrici metalnih dijelova(inace agronom po struci)
Datum upisa : 22.01.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimePon Mar 24, 2008 4:19 pm

slazem se sa helenom oko pitanja veganske hrane....nije veganstvo niti sirova hrana zdrava samo kad nista ne radis....suprotno cak
ja uvijek navosim primjer 1997-e u mom zivotu kad sam bila na sto postotnoj sirovini i radila fizicke poslove do besvjesti...i ja i muz
oboje smo pucali od vitkosti, snage i krepkosti
ostali "mesojedi" oko nas su se preznojavali..."tukli" svojim miomirisima na onih nesretnih 30 i vise stepeni kao da se nisu kupali hiljadu godina i umarali se u principu mnogo lakse od nas dvoga koji smo prakticno zivjeli na saci dvije hrane preko tog perioda....nas izum recept sa sirovim brasnima...lukom i mljevenim orasima i zacinima kao pljeskavica...uz dodatak nekog krastavca ili paprike ili vec neceg slicnog
daj sansu veganstvu a pogotovu sirovoj hrani ne mozes se razocarati...ali isto tako ne mozes ocekivati da nakon godina maltretiranja tvog sistema sa mesnom ishranom procvjetas za tri dana...pogotovu ako je to sto jedes obezvrijedjeno manje ili vise kuvanjem ili nije punovrijedno kao naprimjer integralno brasno ili sl
Nazad na vrh Ići dole
marijana021
Urednik
Urednik
marijana021


Broj poruka : 212
Godina : 42
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Master zastite zivotne sredine
hobi : sport, priroda
Datum upisa : 29.09.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimePon Mar 24, 2008 9:31 pm

Ja sam isla u teretanu, kombinovala sa pilatesom, trcanjem i yogom i hranila se vegetarijanski. Trenutno treniram samo yogu i bavim se fizickim poslovima. Pre toga sam jela i meso ( samo piletinu i ribu).
Bolje rezultate sam postizala kad sam vezbala i hranila se vegetarijanski i generalno sam se bolje osecala.

Uopste malo je neozbiljna ta izjava da se toliko vezba posle 1,5 jabuke!
Sad mi treba da se kao osetimo prozvani zbog te jabuke pa da objasnjavamo kako mi mozemo da jedemo vegetarijanski i budemo fit i u dobroj formi.

Ako neko ne zna da kombinuje namirnice i vezbanje to je druga stvar, medjutim uz malo dobre volje i to se da nauciti.

Kako svetski teniseri ciji mecevi traju satima jedu banane u pauzi, a ne cokoladice ili meso i povrce?
Nisu valjda svetski treneri i nutricionisti u zabludi sto im preporucuju banane?Wink
Nazad na vrh Ići dole
hana-banana
Član
Član
hana-banana


Broj poruka : 81
Godina : 47
Lokacija : Toronto
Datum upisa : 14.11.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Mar 25, 2008 12:39 pm

Princezo, ima nesto izmedju lepinje u kajmaku sa jagnjetinom i jabuke i po za dorucak i upravo ti o toj zlatnoj sredini pricaju ljudi ovde, nema potrebe za tolikom ratobornoscu.

Slazem se sa Marijanom u vezi sa ucenjem i istrazivanjem. Sto rece jedna poznanica, knjiga nikada nikoga nije ubila, osim ako mu sa nebodera nije pala na glavu.

Pozdrav i sa srecom!
Nazad na vrh Ići dole
princess
novi član
novi član



Broj poruka : 16
Godina : 46
Datum upisa : 14.03.2008

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Mar 25, 2008 2:05 pm

Da je moguce da ste svi ovde mislili da jedem svakodnevno lepinje sa kajmakom i jagnjetinu? i da sam naprasno presla da jedem jabuke i da mi nije bilo dobro?
O kakvoj to ratobornosti govorite?
Zaista bi svaki komentar sa moje strane bio suvisan...ali ovo ipak moram, a kako to da je "hana-banana" procitala/o samo tekstic o kajmaku i jagnjetini, a ne i onaj sa izvinjenjem?
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Mar 25, 2008 2:15 pm

Oprosti ako je doslo do nesporazuma!
Tesko je ljudima biti 100% objektivan kada se osjecaju napadnuti,a ovdje smo vecina vegetarijanci,vegani ili na sirovoj ishrani i toliko smo se vec svega nacitali,istrazili,isprobali na vlastitoj kozi tako da nas znaju zasmetati stvari poput veganska hrana i teretana ne idu zajedno.Kad mi jako dobro znamo da idu!
Ali i ne samo da znamo da idu vec idu jos bolje nego klasicna svejedska,i to je ono sto je najsmjesnije u cijelo prici.Tragikomicno je,dapace.
Nitko nikome ne zamjera nista,dobro nam dosla,naci cemo vec istu valnu duljinu! Wink
Nazad na vrh Ići dole
marijana021
Urednik
Urednik
marijana021


Broj poruka : 212
Godina : 42
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Master zastite zivotne sredine
hobi : sport, priroda
Datum upisa : 29.09.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Mar 25, 2008 11:06 pm

Dobro pa jos je mlada, naucice, ima vremena.
Ne smemo joj ni reci za pahuljice, kad od jabuke moze da vezba po sat vremena, zamislite sta bi tek bilo da otkrije ovsene emotions

Ja se malo salim ali ovsene su emotions
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Mar 25, 2008 11:35 pm

U biti je starija i od tebe i mene Laughing
Nazad na vrh Ići dole
marijana021
Urednik
Urednik
marijana021


Broj poruka : 212
Godina : 42
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Master zastite zivotne sredine
hobi : sport, priroda
Datum upisa : 29.09.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeSre Mar 26, 2008 12:25 am

Helena ::
U biti je starija i od tebe i mene Laughing

Znam.Cool
Nazad na vrh Ići dole
princess
novi član
novi član



Broj poruka : 16
Godina : 46
Datum upisa : 14.03.2008

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimePet Apr 11, 2008 5:57 pm

...................................................................................... emotions
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Apr 22, 2008 1:27 am

princess ::
...................................................................................... emotions
Хе, хе, хааа, nothing without у бити/суштини пренапрегнутог веги - raw котлића!Exclamation Laughing coolУ бити јест незгодна/неугодна та дијетална проблематика, поготову кад се пуно тога "Зна" или се барем тако декларише/обзнањује!fun
vegi
DIJETA - Page 5 F_20080422033m_b5cd536
Nazad na vrh Ići dole
princess
novi član
novi član



Broj poruka : 16
Godina : 46
Datum upisa : 14.03.2008

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Apr 22, 2008 9:46 am

....tema uopste nije nezgodna, a ni neugodna, a vodokotlic je na "duhovite" opaske "velikih strucnjaka i poznavalaca" ishrane....ne bih da budem neprijatna
Nazad na vrh Ići dole
tedi
Šef za maštovite dekoracije
Šef za maštovite dekoracije
tedi


Broj poruka : 484
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 20.01.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Apr 22, 2008 9:57 am

DIJETA - Page 5 Metabolizzam Glavni krivac za nastanak gojaznosti je metabolizam, odnosno razmena materija u organizmu. Ljudi koji imaju brži metabolizam mogu da jedu više, a opet ostanu vitki, dok se drugi, kojima je metabolizam spor, ugoje vec od pogleda na cokoladu. Evo nekoliko saveta koji ce vam pomoci da ubrzate metabolizam. Povecajte mišice Mišici sagorevaju osam puta više kalorija nego ostalo tkivo u ljudskom telu. Povecajte mišicnu masu kroz vežbe, kao što su ashtanga joga, pilates ili vežbe s tegovima. Najpovoljnije vreme za vežbanje Najbolje vreme za vežbanje je ono kada cete taj fizicki napor moci najbolje da podnesete. Za vecinu ljudi to je jutro. Jutro je vreme kada odredeni hormoni dostižu najviši nivo, a na taj nacin se najbolje podstice metabolizam. Zato cete ujutru potrošiti više kalorija nego po podne, kada se nivo hormona smanjuje.
Naspavajte se San je osnova ravnoteže vašeg metabolizma. Kada ste neispavani, metabolizam se usporava, tako da postajete gladni i posežete za ugljenim hidratima, slatkom ili masnom hranom da biste imali snage, što vas vraca na pocetak.
Raspored obroka...Nikada nemojte ici u krevet punog želuca jer je to vreme kada je metabolizam najusporeniji. Ugljeni hidrati se tada pretvaraju u masnocu, pa je zato najbolje da ih izbegavate nakon pet po podne.
Meduobroci
Postoji mit o tome da ce vam mali meduobroci pomoci u sagorevanju masti jer se time podstice brži rad metabolizma. Ipak, istina je da se brzina sagorevanja podiže samo 10 odsto.

Proteini
Proteini trebalo bi da se nadju u svakom jelu jer oni izgraduju mišice koji sagorevaju masnocu. Proteini brže stvaraju osecaj sitosti. Studije pokazuju da su žene cija se dijeta sastoji od 55 odsto proteina i 45 odsto ugljenih hidrata gubile više na težini od žena ciji je jelovnik imao obrnute vrednosti. (Blic)
Nazad na vrh Ići dole
tedi
Šef za maštovite dekoracije
Šef za maštovite dekoracije
tedi


Broj poruka : 484
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 20.01.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Apr 22, 2008 10:18 am

Evo i jedne adrese gde mozete svasta da iscitate o lecenju biljem i dijetama http://www.herbateka.eu/
Nazad na vrh Ići dole
hana-banana
Član
Član
hana-banana


Broj poruka : 81
Godina : 47
Lokacija : Toronto
Datum upisa : 14.11.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Apr 22, 2008 5:09 pm

Au, sto si ti princezo neko osjetljivo i lako uvredljivo stvorenje... Djevojke su se malo salile, nista zlonamjerno. Svasta...
Nazad na vrh Ići dole
Luna
novi član
novi član
Luna


Broj poruka : 76
Zaposlenje : Zagreb
Datum upisa : 11.01.2008

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Maj 13, 2008 8:16 am

princess ::
100% teretana i veganska ishrana neidu zajedno. 3 dana sam se hranila po veganskom printrcipu i skroz je super....ukusno je, recepti su jednostavni i odlicno sam se osecala, ali nista nisam radila.....tj. fizicka aktivnost mi je bila nikakva. Otisla sam u teretanu da vezbam, pod "vezbanjem" podrazumevam traku, bicikl, rad na spravama sa minimalnim tezinama, i posle treninga sam jedva dosla do kuce od gladi, nesvestice....prvo sam probala neku supicu i salaticu al' nista....mrtva gladna i onda sednem i lepo smazem meso i povrce i vratim se u normalu.....i sta sad?
Poz queen
Blah.
Nemoguće da bi ti meso davalo snagu. Snagu tijelu daju ugljikohidrati...to već odavno znaju svi ljudi koji se bave sportom Laughing
Također, princip ide: što manje opterećenja tijela probavom= više snage za fizičke napore. Zato ovo što pišeš zvuči jako nelogično Laughing
Jesi li kada čula/ čitala o ljudima koji trče maraton dok poste? Laughing
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.com
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Maj 13, 2008 3:40 pm





DIJETA - Page 5 BananaIshrana po Ernst Gunteru

Iako se često čuje tvrdnja da ljudi koji rade težak fizički posao nemaju energije ako se hrane samo sirovom hranom, Günter navodi kako to nije točno i da se upravo u takvim situacijama sirova hrana dokazala jer hraneći se njome, čovjek ne osjeća ni umor ni žeđ.

Kao primjer, Günter navodi knjigu dvostrukog olimpijskog pobjednika u maratonu Rossa iz SAD-a, čiji su se obroci 90% sastojali od sirove hrane i bili bez mesa. Ross svoju izdržljivost pripisuje sirovoj hrani.


Opće mišljenje da meso daje snagu neispravno je, tvrdi Günter. Čak i bjelančevine, minerali i vitamini koji se nalaze u mesu kuhanjem bivaju potpuno uništeni i jedino što dobivamo konzumacijom mesa je visoki stupanj kiselosti krvi, što može izazvati niz bolesti.

(Znam da je emotions ali da se malo nadovezem)
http://celulit.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=164&Itemid=260
Nazad na vrh Ići dole
Maja R.
novi član
novi član
Maja R.


Broj poruka : 4
Godina : 53
Zaposlenje : Nica
hobi : umetnik
Datum upisa : 19.08.2008

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Poljubac za sve vas   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Avg 19, 2008 10:08 pm

Pozdrav svima,

ja sam se danas registrovala, slucajno sam pronasla ovaj forum kada sam pretrazivala nesto na internetu;
Presrecna sam sto ste tu i sto je atmosfera prijatna i oslobadjajuca za sve one koji se pomalo stide da otvoreno pisu o svom problemu a to je - visak kilograma!

Pa eto i ja sam jedna u nizu onih devojaka i zena koje imaju taj problem, a problem se javio pre par godina i kako nista nisam radila po tom pitanju, on je i ostao;

Ugojila sam se 10 - ak kilograma i iako sam visoka 175 cm, meni to smeta;
Nikada nisam bila debela, u porodici nemam gojazne ljude, ali je sve to kod mene stvar navike i ne treba lagati - lenjosti!

Skinem par kilograma i vratim opet ali ne gojim se vise od ovoga;

Citala sam ono sto je tedi napisala o potrebi zdravog sna organizmu i ja sam jedna od onih koje znaju da satima nocu sede za kompjuterom i odu u zoru u krevet i naravno ne naspavaju se nikada kako treba;

U principu zdravo jedem, jedem sve, ali postoje neke stvari koje ne jedem; jedem sveze salate, salatu od cvekle, puno spanaca, vrlo cesto boraniju, pl paradajz na grilu, tikvice, malo mesa, obicno piletinu i curetinu i puno puno puno ribe i morskih plodova; Evo, danas sam imala za rucak musule kuvane u slanoj vodi a juce skampe; Njih ponekad spremim na kucnom grilu, nekada skuvam; I volim tako jednostavne bez ikakvih soeva ili bilo cega;

Nikada ne jedem majonez, kecap, poneki slatkis u par meseci, (od slatkog samo kockicu crne cokolade 80% kakaoa (jesam li dobro ovo napisala,) a u toku dana jedino kockicu smedjeg secera za tu jednu prvu jutarnju kafu koju popijem u toku dana; Ne jedem grickalice, sem mesavine badema, lesnika, oraha koje svaki dan imam na stolu u cinijici;

Svakog jutra jedem korni fleks sa susenim vocem, ili onu mesavinu od zitarica, i popijem veliku solju zelenog caja bez ikakvih dodataka;

Zivim na Azurnoj obali u gradu na moru i mnoge navike su se promenile;
Moram priznati na bolje jer ovde se dosta jede riba ali se jedu i sirevi i pije se vino svaki cas;

Preko leta hladan roze, preko zime crno i ne znas koje je lepse; Sirevi su predivni, ali ne preterujem sa njima;

Obozavam masline, i maslinovo ulje koristim svakodnevno u ishrani;
Mleko pijem retko, ali jedem prirodne vocne jogurte bez secera;

Ne jedem nikakve kiflice, kroasane, vrlo cesto jedem pirinac i skuvam sos od skampa, bambusa, algi i povrca; To mi je nejlepsi rucak;

Problem je sto pusim i sto me pusenje navodi da sedim, uz kompjuter, uz tv, radim dosta po kuci ali ne radim nista konkretno, mislim nikakvu telesnu gimnastiku ne upraznjavam;

Kada pusim, duvan iscrpljuje sve zalihe vitamina c (jedem voce i volim voce, posebno ananas i grozdje), i osecam se pomalo malasalo i umorno;

Gde god sednemo pijemo vino, a vino je puno secera, pa nije ni cudo sto mi ne trebaju slatkisi Very Happy

Meni je more pred nosem, i umesto da vozim biciklicu svakog jutra, ili samo setam ja nista od toga ne radim;

Pa eto, ovde sam da me malo pomaknete s mesta i pomognete mi recima ohrabrenja da ostavim duvan (kada ne pusim ne podnosim alkohol), i ovo sam napisala iz prostog razloga sto sam htela da na svom primeru pokazem kako postoje i drugi faktori za debljanje a da nije preveliki unos hrane;

Ljubim vas,
i hvala vam na svakoj reci i savetu i podrsci


Maja cool
Nazad na vrh Ići dole
anett
site admin
site admin
anett


Broj poruka : 896
Godina : 56
Datum upisa : 13.10.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeUto Avg 19, 2008 10:49 pm

Dobro nam dosla Majo love,nadam se da ces uzivati u druzenju sa nama

Malo viska kilograma nije problem,problemi ne postoje,samo situacije koje resavamo odmah ili odlazemo za kasnije.I nema mesta stidu...ispravno je da volimo i postujemo sebe,cak i sa viskom kilograma cool ...uz vise kretanja i zdravog sna,resices ih se na zdrav nacin
Sto se odvikavanja od pusenja tice,mozda nije lose da pomenem knjigu Alana Kara "Lak nacin da ostavite pusenje"...na raznim forumima sam nailazila na iskustva ljudi koji su uz njenu pomoc uspeli da se lako odviknu...ako je njihova odluka bila cvrsta...oni drugi,neodlucni na pola knjige prestanu da citaju,jer se boje ostavljanja pusenja,zivota bez cigareta

emotions
Nazad na vrh Ići dole
Maja R.
novi član
novi član
Maja R.


Broj poruka : 4
Godina : 53
Zaposlenje : Nica
hobi : umetnik
Datum upisa : 19.08.2008

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: hvala   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeSre Avg 20, 2008 9:13 am

Hvala puno na predlozenoj knjizi,

znacice mi svakako;

study
Nazad na vrh Ići dole
Maja R.
novi član
novi član
Maja R.


Broj poruka : 4
Godina : 53
Zaposlenje : Nica
hobi : umetnik
Datum upisa : 19.08.2008

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: narucila   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeSre Avg 20, 2008 9:37 am

Upravo sam knjigu kupila preko interneta,
ocekujem je za nedelju dana,
ali ja sam vec pocela, pa evo 20 i nesto sati nisam zapalila cigaretu;

Mislim da cu onda imati vise energije i za setnju, i voznju bicikle....
Nazad na vrh Ići dole
Svetlana
novi član
novi član



Broj poruka : 56
Datum upisa : 09.05.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeČet Avg 28, 2008 8:59 am

Zdravo Majo,

nadam se da ćeš uspeti u svojoj nameri da istovremeno ostaviš pušenje i skineš višak kilograma. Kažu da je teško to istovremeno, čak da se i inače oni koji ostave pušenje ugoje. Verovatno je razlog u tome što pušačima dosta energije organizam potroši na borbu protiv povećanih kancerogenih materija iz duvana, pa kada ostave pušenje a ostanu na istim drugim navikama (ishrana i način života) taj višak energije prelazi u salo. Dodatno, moguće je da od nervoze koja prati odvikavanje, počinju više da grickaju – dok su im ranije ruke posezale za cigaretama sada kreću ka grickalicama.

Maja R. ::
Ne jedem grickalice, sem mesavine badema, lesnika, oraha koje svaki dan imam na stolu u cinijici;


Jesu ovo zdrave grickalice ali su i veoma kalorične (oko 700 kCal na 100gr), i ovako ne bi trebalo da su ti stalno na dohvat ruke, a tek sada kada ruke budu oslobodjene cigarete i upaljača, a ti nervoznija, možda budeš brže praznila činijicu. Ne bi bilo loše da proveriš koliko grama ovih orašastih plodova pojedeš dnevno, imaš i tablice kalorija, pa da okvirno vidiš koliko tu imaš prostora za smanjenje ukupnog unosa kalorija. Inače, činjenicu da su badem, lešnici, razni orasi i sl orašasti plodovi zdravi, ne treba tumačiti da ih treba svaki dan jesti. Ako prorediš na svaki drugi-treći dan, i ograničih na odredjenu količinu (ne više od 30tak grama) i to tako što ćeš ih držati u nekoj teglici daleko od očiju, biće to dobar doprinos tvojoj nameri. Umesto te činijice, neka ti čaša sa vodom bude pod rukom.

Šta bi sve drugo trebalo da smanjiš mislim da i sama znaš: vino (prijatelji neće zameriti ako naručiš zeleni čaj?), sireve (izbegni bar one masnije, budjave i slane), kafu i smedji šećer (možda je zdraviji od belog ako je zaista prirodan, a ne bojeni beli, ali opet nije ni neophodan). Kašičicu kakao razmućenog u vodi možeš ponekad, ostali dodaci koji čine čokoladu nisu baš najsrećniji (opet šećer i mlečne masnoće). Ako poželiš ponekad nešto slatko neka to bude kašičica malteksa, malo suvog voća (ali to zaista retko i malo, a ne svaki dan jer je „zdravo“). Proveri koliko soli unosiš. Tebi je sigurno dostupna ona zdravija verzija – nepreradjena morska so – pa ako koristiš rafinisanu kuhinjsku so (čisti Na-Cl) zameni je morskom nerafinisanom. Natrijum vezuje vodu u vanćelijskom prostoru, povećava pritisak i telesnu masu.

Kako je organizam prilično konzervativan, ne voli promenu i genetski teži da kad god ima priliku spremi višak energije u salo „za gladnu zimu“, smanjenje kalorijskog unosa (neophodnog u dijeti) rešava usporavanjem metabolizma, pa se osećaš umorno i malaksalo, spusti ti i nivo hormona sreće – sve to da te načini nervoznom i razdražljivom ne bili ponovo posegnula za hranom. U takvom stanju se naravno prejedeš, organizam jedva dočeka i brže bolje još više od toga pohrani u salo. Malo te lukavo nagradi popravljanjem raspoloženja do sledeće prilike za „jo-jo“ efekat. Ako već mora da odnegde izvuče energiju, pre će slabiti mišiće nego dragoceno salo.

Znam da sve ovo ne zvuči ohrabrujuće, ali ne vredi zatvarati oči. Sa druge strane, rešenja uvek ima ali je neophodna promena. Valjda smo lukaviji od našeg organizma ako mu razumemo cake. Da ga ne naljutiš uskraćivanjem (svi prethodni „smanji ovo, izbaci ono“) zbuni ga novim namirnicama, neka se zabavi nepoznatim mu žitaricama, mahunarkama i sl. Zavaraj mu glad vodom, jabukovim sirćetom, biljnim vlaknima, belim lukom (kad društvene okolnosti dopuste Smile), ovsenom kašom...

Kako se boriti protiv usporenja metabolizma koje se ionako sa starenjem dešava? Osnovno je povećati fizičku aktivnost, postepeno ali primetno. Kako smo navikli na potpuno neprirodni sedentary lifestyle čini nam se mnogo ako jednom nedeljno prošetkamo koji kilometar u prirodi, očistimo kuću, ili se bavimo sat vremena ponekim sportom jednom nedeljno. Svaka aktivnost je dobrodošla, ali ljudi ovo precenjuju, ponekad preteraju i iscrpe se naglo, pa kasnije pod utiskom da su mnogo energije potrošili (što nije tačno) kompenzuju još obilnijim obrokom. Naizgled opet u ćorsokaku? Rešenje je da se svakodnevna fizička aktivnost poveća: stepenice umesto lifta, brzo hodanje (da se puls prilično ubrza) umesto šetkanja ili prevoza, ako možeš biciklom do posla odlično, na poslu ustani da dopuniš čašu sa vodom ili da se protegneš... Ima mnogo načina da se razdrmaš a to će podstaći organizam da nešto energije usmeri ka mišićima. Kako mišići inače troše više energije od sala, pokreću zamajac na suprotnu stranu. Moje iskustvo je da je joga odlična pomoć za postizanje psiho-fizičkog balansa i dobrog raspoloženja (posebno potrebnog u periodu odvikavanja). I to ne neka verzija joge gde se mnogo leškari („meditira“) nego hatha joga, koja insistira na vežbanju i dinamici. Zgodna je jer ti ne trebaju nikakvi rekviziti, pa je možeš primeniti skoro svuda – od jutarnjeg vežbanja što dodje kao neka jutarnja gimnastika uz pravilno disanje, do večernjih opuštajućih asana, a u toku dana na poslu neke stojeće asane su idealne za rastezanje i budjenje mišića (preklopi, trikonasane...). Čini mi se da tako stalno, postepeno ojačavanje mišića i dobijanje na gipkosti, dovodi do boljih rezultata od povremenog kraćeg i intenzivnijeg vežbanja kojim se kažnjavamo. Za zavaravanje gladi (sa ovim zavaravanjem ne treba preterivati!) pomaže baš fizička aktivnost: kad nas organizam opomene da je gladan, proverimo da li je zaista tako: ustaneš i malo se razgibaš, tek da ga podsetiš da ima viška energije pohranjenog pa da ti se javi kada zaista bude gladan – ali nikako na silu glaovati – to je put u jo-jo efekat!

Da bi dobila drugačije rezultate, promena je neophodna, ali da bi dala željeni rezultat treba proučiti razloge koji su doveli do sadašnjeg stanja. Nisi napisala koje promene su dovele do viška kilograma?

Već predivno mesto u kome živiš može ti biti podstrek na neku promenu – umesto kasnih večera (bez obzira na njihov „zdraviji“ sadržaj) po restoranima (a sećam se kako se uveče napune u Nici – protrčala sam jednom turistički Smile) raniji odlazak na spavanje i ranije budjenje dalo bi ti vremena da se ujutru dobro razdrmaš. Nekada sam se budila sva slomljena i dovlačila polupospana na posao, a sad odmah ustajem, brzo se razdrmam, ponekad skuvam nešto žitarica/mahunarki i povrća za posao radim jogu prosečno 30min (ako se kuvanje odužilo nekoliko „pozdrava suncu“ su dovoljni)... Umesto kolima na posao možeš biciklom ili pešice, ako se dovoljno rano probudiš.

Ne predlažem da raskineš sa društvom koje večeri provodi u restoranima, ali možeš da proširiš krug prijatelja ako se pridružiš nekom rekreativnom društvu (joga, jedrenje, planinarenja...), i inače ispuniš vreme novim aktivnostima koje će ti skretati misli sa hrane, cigareta i kilograma.

Iako sve prethodno možda izgleda kao rat izmedju tela i uma, ne bi tako trebalo da bude. Treba slušati svoje telo (ne i povladjivati njegovoj prirodnoj težnji ka gojenju) ali ga i menjati (kada jednom zavoli stalnu fizičku aktivnost posle će se žaliti na sedenje!) i postepeno ići ka jedinstvu. Ali šta god da radiš nemoj mrzeti svoje telo, kako god izgledalo, posmatraj mu promene, upoznaj ga i zavoli, ali i usmeravaj. Ima na Netu mnogo sajtova baš namenjenih razmeni iskustava u toku mršavljenja, napredniji ženski časopisi zasnivaju se na „volite sebe“ ideji umesto prezentovanja nedostižnih ideala lepote – sve to pomaže samopouzdanju neophodnom kada krećemo u promenu.

Btw, nije sve što se preporučuje (forumi, časopisi) efikasno kod svakog, niti sve „zdravo“ svima korisno, ali samo stalno istraživanje i eksperimentisanje može te voditi u željenom pravcu.

Eto, po običaju se raspišem na ovu temu (imam razna lična iskustva pa me povuče) Smile

Nadam se da će ti ponešto od ovog biti korisno, bar kao ideja da dalje sama istražuješ.

Srećno!
Nazad na vrh Ići dole
Olivera
Sprout
Sprout
Olivera


Broj poruka : 1162
Godina : 56
Lokacija : Beograd/Čortanovci
Datum upisa : 31.12.2006

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeČet Avg 28, 2008 9:18 pm

Eh evo mene bivseg pusaca kako se suocavam sa viskom kilograma, hm...strefilo me je dakle. Kazu da je to normalna posledica, organizam se navikava da nema dotoka otrova...POMAGAJTE!!! emotions
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.rs
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimePet Avg 29, 2008 10:12 pm

Pa da li vise jedes (ne racunajuci posetu Bosni) nego inace ? Grickalice ?
Nazad na vrh Ići dole
Olivera
Sprout
Sprout
Olivera


Broj poruka : 1162
Godina : 56
Lokacija : Beograd/Čortanovci
Datum upisa : 31.12.2006

DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitimeSub Avg 30, 2008 6:20 pm

Jedem, da. Uopste ne biram - salate, testenine, kuvana jela, povrce, SVE. I TO MNOGO.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.rs
Sponsored content





DIJETA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJETA   DIJETA - Page 5 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
DIJETA
Nazad na vrh 
Strana 5 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
 Similar topics
-
» UN dijeta
» Kupus dijeta
» Dijeta sa pirincem
» Smeh - dijeta
» Vegeterijanska dijeta

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Lečenje bolesti ishranom :: Dijete-
Skoči na: