Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
Kombuha Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
Kombuha Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
Kombuha Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
Kombuha Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
Kombuha Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
Kombuha Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
Kombuha Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
Kombuha Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
Kombuha Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
Kombuha Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
Kombuha Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
Kombuha Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
Kombuha Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
Kombuha Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
Kombuha Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
Kombuha Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
Kombuha Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
Kombuha Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
Kombuha Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
Kombuha Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
majonez Knjige sirova keks vegetarijanci tikvice puding piramida sladoled proso sremusa avokado tofu kakao free recepti vegane sirove maslacka jogurt šargarepa indijskih namaz kafa oraha kopriva
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 44 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 44 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 Kombuha

Ići dole 
+8
samanera
gaga74
Olivera
WEISHAUPT
jukiko
anasana
pomidora
dmitras
12 posters
AutorPoruka
dmitras
the Expert
the Expert
dmitras


Broj poruka : 713
Lokacija : Nebitna.
Datum upisa : 26.10.2009

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeNed Maj 23, 2010 8:26 am

Nisam pronasla posebnu temu, pa...

KOMBUHA, čajna gljiva se čuva na sobnoj temperaturi, u
staklenoj posudi, veličine (zapremine) koju želite.


Mora da bude pokrivena (ne zatvorena!) gazom ili salvetom, nečim poroznim, ali dovoljno gustim da spreči ulazak vinske mušice, koja je za gljivu pogubna.

Kombuha se ne dodiruje metalom, samo čistim drvetom ili plastikom i čistim rukama. Ne pomerati je često. Ne ostavljati na direktnom izvoru svetla (kod prozora, lampe...), može da raste i u mraku. Ne prati je vrućom vodom, ne stavljati u vruć čaj.

Kada je fermentirala (5-10 dana, zavisi od temperature u prostoriji), skuva se zeleni (ili crni) čaj u željenoj količini. Na litar čaja – 3 do 4 pune kašike
šećera i 2 čajne kašičice čaja.


Kada se čaj ohladi i procedjen je, kombuhu proprati u hladnoj (mlakoj) vodi. Tečnost u kojoj je fermentirala presipati u neki sud, ili direktno u bocu, a ostavti dovoljno za 'maju', otprilike trećinu do desetinu buduće količine tečnosti. U nju dodati sveži čaj i spustiti kombuhu. Pokriti i ostaviti da fermentira. (Dozvoljeno je maženje kombuhe, tepanje, pevušenje, puštanje klasične muzike, ili one koju voli kombuhina gazdarica – humor nije na odmet, kažu da je lekovit, kao i gljiva! )

Tečnost u bocama dobro zatvoriti i staviti u frižider, da bi se zaustavio rad bakterija, oko pet dana. Tada piti dve do tri čaše dnevno. Neki konzumiraju i više.

Sok bi trebalo da bude kao 'gaziran', kiselkast, nalik na bozu, ali ne i kiseo kao sirće. Ako je fermentacija previše trajala, tečnost je jako kisela, onda je
dobijeno sirće od kombuhe, i koristi se za salate, kao i obično sirće.


Zdrava kombuha je na površini tečnosti, beličasto braonkasta, ljigava je i stalno raste (deblja se u slojevima, koji se po potrebi dele, da bi se dobilo više soka, ili da bi gljivu poklonili nekome kome je potrebna). Ako potone, pocrni ili se pojavi plesan na njoj, baciti je, i ne piti tečnost. Ako je potonula, ali se na površini stvorila mlada gljiva, potonulu
baciti, a tečnost je dobra.


Pošto se kumbuha koristi i kao lek, smatram da je treba poklanjati, a ne prodavati onima kojima je potrebna. Lako se razmnožava, ništa ne košta dati nekome parče gljive u malo čaja.


KAKO ZAPATITI KOMBUHU?


Olivera mi je daaavno objasnila: samo se u pripremljeni čaj naspe gotovog soka od kombuhe (kupljenog). On je 'maja'. Može i u razmeri pola-pola za prvi put. Onda se čeka da gljiva naraste (što može da potraje duže nego uobičajeno vreme za fermentaciju, jer kombuha treba da se formira. Posle sve 'ide' po receptu.

O drugom načinu (da sami izazovemo narastanje kombuhe) čitala sam jedared negde na internetu, ali se ne sećam gde, niti pamtim postupak. Čini mi se da treba ostaviti bure sa kominom od groždja, dok se ne pojavi gljiva na površini... Ako neko zna, ili pronadje ovaj postupak, bilo bi dobro da ga objasni.


Na zdravlje!
Nazad na vrh Ići dole
pomidora
vege majstor
vege majstor



Broj poruka : 178
Godina : 57
Lokacija : Francuska,Dalmacija
Zaposlenje : samo za praznike i feste(florist)
hobi : crtanje,slikanje,citanje,sukulenti
Datum upisa : 11.03.2009

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeNed Maj 23, 2010 8:36 am

Kombuha Cmokbas si srce. Hvala
Nazad na vrh Ići dole
dmitras
the Expert
the Expert
dmitras


Broj poruka : 713
Lokacija : Nebitna.
Datum upisa : 26.10.2009

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeNed Maj 23, 2010 9:55 am

Uvek, kada znam odgovor... Kombuha Whatsthi Kombuha Typeing
Nazad na vrh Ići dole
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeNed Maj 23, 2010 3:27 pm

A bas sam htela da te pitam kako se to stvara - formira kambuha.

Mislim da ima negde na ovom forumu o kombuhi.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
jukiko
novi član
novi član
jukiko


Broj poruka : 10
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : student
Datum upisa : 03.11.2010

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimePet Nov 19, 2010 2:38 pm

Imam jednu pitanje, koliko kombuha treba biti biti gazirana?
Evo polako se uhodavam u ceo proces, i pri poslednjem pravljenju mi je chak stajala oko
15 dana jer sam mislila da nije gotova bash zbog toga jer je bila slabo gazirana.
U sushtini ja i ne volim kad je previshe,ali kad uporedim sa onom kupljenom, ova moja je
kao neka kisala voda koja je jako dugo stajala otvorena Very Happy
a shto se tiche ukusa....pa tu je negde kiselo slatka...vishe ne mogu da procenim.
pravila sam po receptu na 3l vode 600ml gotove kombuhe,15kashika secera i 5kasichica meshavine zelenog i crnog chaja.
Sama gljiva lepo raste,ali sam je tog zadnjeg puta prebacivala u vecu teglu pa je morala da 'nadoknadi' prazninu.
I da li je obavezno da posle zavrshenog pravljenja odstoji tih 5 dana u zatvorenoj flashi,poshto sam je ja odmah pila
Nazad na vrh Ići dole
dmitras
the Expert
the Expert
dmitras


Broj poruka : 713
Lokacija : Nebitna.
Datum upisa : 26.10.2009

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeNed Nov 21, 2010 5:17 am

Jukiko, I meni je ona kupovna kombuha previše 'gazirana'. Odredi sama, koliko ti prija. Što duže fermentira, kiselija je i gaziranija.
Morala bi da odstoji u frižideru, zbog mikroorganizama koji bi trebalo da odumru za tih pet dana, ali ne brini, i ja često 'gucnem' dok je procedjujem.
Nazad na vrh Ići dole
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeUto Nov 23, 2010 11:26 am

Citat :
Morala bi da odstoji u frižideru, zbog mikroorganizama koji bi trebalo da odumru za tih pet dana, ali ne brini, i ja često 'gucnem' dok je procedjujem.


affraid A mora 5 dana u frizider!!! Mi (tj.pogotovu ja) odmah to popijemo! Embarassed




Citat :
15 dana jer sam mislila da nije gotova bash zbog toga jer je bila slabo gazirana.
U sushtini ja i ne volim kad je previshe,ali kad uporedim sa onom kupljenom, ova moja je
kao neka kisala voda koja je jako dugo stajala otvorena Very Happy
a shto se tiche ukusa....pa tu je negde kiselo slatka...




Smile Aha i moja vise ide na kiselo nego na gazirano! Pa je onda duze ostavim i pijem kiselkastu pitajuci se sta oni rade pa kupovna ispadne tako gazirana a ne kisela?!?!??!?!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
jukiko
novi član
novi član
jukiko


Broj poruka : 10
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : student
Datum upisa : 03.11.2010

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeUto Nov 23, 2010 11:06 pm

Ono shto sam ja citala o kombuhi je to da nikako ne sme biti slatka,vec tako nakisela, pa eto makar smo ukus pogodile Smile)
a sto se tiche gaziranosti mislim da mi nikad nece biti kao kupovna. hmm jel oni neshto dodaju u nju ?
imam josh jedno pitanje, da li neshto zavisi od same velicine kombuhe. poshto trenutno mi je mera za pravljenje 3l, a ona je nekih 5mm odokativno debela. pa sad razmishljam da joj mozda zbog toga treba vishe vremena
Nazad na vrh Ići dole
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeSre Nov 24, 2010 1:15 pm

Citat :
a sto se tiche gaziranosti mislim da mi nikad nece biti kao kupovna. hmm jel oni neshto dodaju u nju ?


emotions To se i ja pitam i sumnjam, tj mislim da ipak dodaju nesto ( a mozda je to zato sto je duze vreme zatvorena u plasticne flase dok se ne proda?!?!?!?).



Citat :
da li neshto zavisi od same velicine kombuhe. poshto trenutno mi je mera za pravljenje 3l, a ona je nekih 5mm odokativno debela. pa sad razmishljam da joj mozda zbog toga treba vishe vremena


Smile Pa ne znam. Mislim ona se bas brzo razvija i raste (nije normlna). Verovatno ako je mala a puno vode ,treba duze da ostane u pripremljenom caju!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
WEISHAUPT
novi član
novi član
WEISHAUPT


Broj poruka : 5
Godina : 48
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Arhitekta, slikar i pisac
hobi : Esotheria
Datum upisa : 24.07.2011

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeNed Jul 24, 2011 9:04 am

Sve je manje-više ok... osim jedne stvari. Šećer je jako škodan i štetan sastojak. I ne spada u takozvanu zdravu hranu. Neko vas je lepo slagao. Bilo bi dobro potpuno ga izbaciti iz upotrebe. U kombuhu, umesto belog šećera, sipati med. I kombuha bude 10x bolja, ukusnija i zdravija.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovoilukic.webs.com
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeNed Jul 24, 2011 10:14 am

Citat :
U kombuhu, umesto belog šećera, sipati med. I kombuha bude 10x bolja, ukusnija i zdravija.


Smile Stvarno stavljate med u kombuhu? Koliko kasika meda stavljate? Koliko je onda vremena potrebno da kaombuha stoji?


A da WEISHAUPT emotions
Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
WEISHAUPT
novi član
novi član
WEISHAUPT


Broj poruka : 5
Godina : 48
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Arhitekta, slikar i pisac
hobi : Esotheria
Datum upisa : 24.07.2011

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimePon Jul 25, 2011 8:18 am

Ne moramo biti na "pervi". Pošto praktikujem solarnu jogu, relativno malo jedem i ne pada mi na pamet da konzumiram beli šećer. Jako je štetan i škodljiv. U kombuhu stavljam onoliko meda koliko neko stavlja šećera, ili možda i manje. Otprilike tri velike kašike na dve tegle. I otkako sam šećer zamenio medom (ne bilo kojim medom, iz bilo koje prodavnice, već pravim domaćim medom kupljenim od proverenih ljudi koji ga prave za sebe) kombuha je promenila svoj ukus i svojstva. Mnogo je i ukusnija i jača. Normalno stoji do 10 dana, a preko toga, ako odstoji, pretvori se u sirće. Inače ne koristim kupovno sirće (puno je otrova), već sve salate zalivam malo starijom kombuhom. I sve je u najboljem redu. Zahvaljujem se na dobrodošlici.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovoilukic.webs.com
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimePon Jul 25, 2011 9:10 am

Smile Moja kombuha je u velikoj tegli od 3l ali je pravim za 2l. znaci ako za 1l treba 5kasika secera onda za 2l kombuhe treba da stavim 8kasika meda?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
WEISHAUPT
novi član
novi član
WEISHAUPT


Broj poruka : 5
Godina : 48
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Arhitekta, slikar i pisac
hobi : Esotheria
Datum upisa : 24.07.2011

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimePon Jul 25, 2011 11:08 am

Hmmm... Ja zapravo radim po osećaju. Ne poštujem nikakva pravila. Niti ću. Robovanje bilo kakvim pravilima je samo robovanje. A šećer nije "zdrava hrana". Ipak, svakome na volju.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.jovoilukic.webs.com
Olivera
Sprout
Sprout
Olivera


Broj poruka : 1162
Godina : 56
Lokacija : Beograd/Čortanovci
Datum upisa : 31.12.2006

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimePon Jul 25, 2011 3:09 pm

Već sam čula o tome da je malo starija kombuha jako dobra za začinjavanje salata umesto sirćeta, mada ja sirće i ne volim.
Pitaću sada na ovoj temi mada je možda off topic, ima li neko japanske kristale ili vodeni kefir. Može i zamena za tibetansku mlečnu gljivu, koju povremeno gajim u presnom kozijem mleku, i mogu da je ponudim kome treba.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.rs
gaga74
novi član
novi član



Broj poruka : 1
Lokacija : Kruševac
Datum upisa : 21.12.2011

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeSre Dec 21, 2011 12:54 pm

Olivera ::
Pitaću sada na ovoj temi mada je možda off topic, ima li neko japanske kristale ili vodeni kefir. Može i zamena za tibetansku mlečnu gljivu, koju povremeno gajim u presnom kozijem mleku, i mogu da je ponudim kome treba.

Upravo sam danas dobila japanske kristale i rado ću ih podeliti sa vama kada se namnože. Takođe me interesuje i ova vaša tibetanska gljiva, jer sam čula da je mnogo korisna za zdravlje. Možete mi se javiti na mail da se dogovorimo o tome kako ćemo ih razmeniti.
Nazad na vrh Ići dole
samanera
novi član
novi član



Broj poruka : 8
Datum upisa : 20.05.2009

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeSre Dec 28, 2011 3:01 pm

-hteo bih da pocnem koristiti kombuhu.
-molim savet gde da nabavim kvalitetnu kombuhu za pocetak. nemam mnogo poverenja u velike proizvodjace, a i zbog secera kog stavljaju.
-sirovojelac sam odavno i ne bih da se vracam na staro i stetno.
- unapred hvala/
Nazad na vrh Ići dole
dmitras
the Expert
the Expert
dmitras


Broj poruka : 713
Lokacija : Nebitna.
Datum upisa : 26.10.2009

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeČet Dec 29, 2011 4:01 pm

samanera, objasnila sam na pocetku ove teme, samo pogledaj prvu stranu. Dobro dosao!
Nazad na vrh Ići dole
Drynwhyl
novi član
novi član



Broj poruka : 6
Godina : 32
Lokacija : Novi Sad/Sombor
Zaposlenje : student ekologije
Datum upisa : 04.06.2012

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimePon Jun 04, 2012 12:57 pm

Nisam poznavala nikoga ko je imao kombuhu, tako da sam odgajila svoju iz taloga kupovne!
Sada je pijem vec duze vreme, i podelila sam 'podmladak' nekoliko prijatelja, svi je vole!
Jedna prijateljica je cak koristi za umivanje jer je imala problema sa kozom lica (akne, osipi, svasta) i mnogo joj se ublazilo Smile
Nazad na vrh Ići dole
arija5
novi član
novi član
arija5


Broj poruka : 29
Datum upisa : 11.06.2012

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeČet Nov 22, 2012 8:30 pm

Pozdrav svima ... Very Happy Very Happy ja bih nesto da pitam ako neko zna ?? Ovako citala sam da se od kombuhe moze praviti sirce emotions ali isto tako sam procitala da je ne treba koristiti kad je jako kisela emotions hm i sad sta je tu ispravno dali ko zna ??' emotions cool
Nazad na vrh Ići dole
arija5
novi član
novi član
arija5


Broj poruka : 29
Datum upisa : 11.06.2012

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeČet Nov 22, 2012 9:08 pm

JAKO JE VAZNO UVEK koristiti samo zeleni i crni caj i to one bolje kvalitete.Nemojte uzimati neki drugi biljni caj jer se mogu desiti neke neproverene nuspojave. radite onako kako je to u vekovnoj tradiciji, dugoj vise od 2500 godina! Uvek odnos 1:1 zeleni i crni caj i beli secer.
kod kombuhe nikada nemojte koristiti med jer je hemijska reakcija drugacija i tada je to otrovni napitak.
Na 2l vode po 2 kesice od oba caja.
U fermentaciji tajobican beli secer nestaje i nastaju prosti seceri kao sto su fruktoza, saharoza i glukoza.
Najvazniji sastav Kombuhe je glikoronska kiselina koju inace prirodnim putem proizvodi nasa zdrava jetra, ali kada jetra izgubi moc proizvodnje ove kiseline, tada nastaju zdravstveni problemi.
Prateci element glukoronske kiseline je heparin za koji znamo da razredjuje gustu krv i eliminise trombove u krvi.
Kombuha ima u sastavu i L-mlecnu kiselinu za koju znamo da je najjaci antikancer element.Zatim Folna kiselina koja je jako vazna u izgradnji dobre krvne slike. vitamin C, vitamin A, vitamini B1, B2, B5, B6 i B12.
Bolesti koje Kombuha moze leciti su bukvalno sve!
a tu da dodam jos:artritis, srcane smetnje, cirevi unutrasnji i spoljasni, suljevi, creva, siva mrena, problemi menopauze, menstrualni problemi, kamen u zuci, zuzna kesa i zuc, jacanje bubrega i endokrinog sistema, arteroskleroza, dijabetis, candijaze, nesanice, nervoze, lenja creva, helico bakterija, kanceri, opekotine, temeperatura, upala grla (ispiranje),
maske za lice od kombuhe su fenomenalne!
maske za kosu takodjer!

Nazad na vrh Ići dole
arija5
novi član
novi član
arija5


Broj poruka : 29
Datum upisa : 11.06.2012

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeČet Nov 22, 2012 9:10 pm

Kombuhu mozete i sami napraviti. Nakon vinskog vrenja i cedenja vina u kominu treba dodati
odredenu kolicinu vode i malo secera, a posudu zatim ostaviti izlozenu vazduhu. Vec nakon 7
dana vinski kvasci iz komine ce se udruziti sa sircetnim bakterijama iz vazduha i dobicete smedi, sluzavi
pokrivac koji se ponasa kao cep i prekriva vinsko sirce.


Kupiti flasu kombuhe . Kada vam ostane u flasi jedno dva do tri prsta napitka ostaviti flasu na toplom mestu jedno 4-5 dana. Flasu pokriti gazom. Ne zatvarati je cepom. U tecnosti ce poceti da se javlja tvorevina nalik paucini. Potom skuvati jak i sladak caj i kada je caj mlak presuti ga u cistu teglu. Treba da bude oko pola tegle da bi ostatak bio dobunjen kombuhinom tecnoscu. Teglu pokriti gazom. Nakon 5-7 dana videcete da je na povrsini pocela da se formira prozirna sluzava a potom i belicasta materija. To je mlada kombuha. Desetak dana kasnije postace i kompaktna. Kada ocenite da mozete da je podignete rukom, ponovo skuvajte sladak caj, ohladite. Odaspite polovinu kombuhine tecnosti u drugu teglu i obe tegle dopunite cajem. Kombuhu vratite u jednu od tegli. Otprilike za nedelju dana od tada imacete stabilnu i jaku gljivu. U drugoj tegli ce se formirati druga gljiva.
Kombuha je vrlo zahvalna. Razmnozavate se tako tako sto se od kombuhe koja se razlistala kao lisnato testo odvoji poslednji sloj i stavi u novu teglu.
Gljiva koja je postala tamno braon nije vise za upotrebu. Baca se.

Nazad na vrh Ići dole
Kuma
novi član
novi član
Kuma


Broj poruka : 10
Datum upisa : 12.03.2010

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimePon Apr 01, 2013 11:29 am

Prijatelji, ima li neko da podeli Japanske kristale?

Kupila bih je.

Hvala
Nazad na vrh Ići dole
sakal22
novi član
novi član



Broj poruka : 2
Datum upisa : 11.04.2012

Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitimeČet Apr 18, 2013 8:12 pm

Procitajte knjigu o kombuhi i saznajte sve njene dobrobiti!!!
http://zivetisaprirodom.blogspot.com/2013/04/knjiga-o-kombuhi.html
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Kombuha Empty
PočaljiNaslov: Re: Kombuha   Kombuha Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Kombuha
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Recepti :: O namirnicama-
Skoči na: