Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
Alchajmerova bolest Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
Alchajmerova bolest Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
Alchajmerova bolest Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
Alchajmerova bolest Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
Alchajmerova bolest Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
Alchajmerova bolest Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
Alchajmerova bolest Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
Alchajmerova bolest Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
Alchajmerova bolest Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
Alchajmerova bolest Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
Alchajmerova bolest Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
Alchajmerova bolest Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
Alchajmerova bolest Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
Alchajmerova bolest Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
Alchajmerova bolest Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
Alchajmerova bolest Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
Alchajmerova bolest Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
Alchajmerova bolest Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
Alchajmerova bolest Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
Alchajmerova bolest Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
jogurt vegetarijanci Knjige avokado sremusa šargarepa sirove sladoled namaz tofu piramida keks kopriva oraha tikvice kakao free recepti maslacka indijskih puding vegane kafa proso majonez sirova
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 144 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 144 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 Alchajmerova bolest

Ići dole 
AutorPoruka
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 45
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Alchajmerova bolest Empty
PočaljiNaslov: Alchajmerova bolest   Alchajmerova bolest Icon_minitimeUto Feb 09, 2010 11:39 am



Alchajmerova bolest je najčešći uzrok demencije i prema većini istraživača čini više od polovine ovih oboljenja. Uzrok se uglavnom ne zna, ali postoje lekovi i mere koji mogu da ublaže tegobe bolesnika.
Simptomi

U tipičnim slučajevima Alchajmerova bolest počinje sa smetnjama pamćenja, teškoćama nalaženja reči ili izmenama raspoloženja. Posle najmanje šest meseci uočavaju se problemi za razliku od obične zaboravnosti koja se ne pogoršava.

Sa napredovanjem bolesti mogu da se razviju i drugi problemi: Stalno zaboravljanje skorašnjih događaja, sastanaka, imena i lica kao i teškoće da razumeju šta je rečeno. Postaju konfuzni u rukovanju sa novcem, vožnji automobila ili upotrebi kućnih aparata. Nastaju izmene ličnosti, prestaju da brinu za osobe iz neposredne okoline, postaju razdražljivi ili ravnodušni. Mogu da se jave promene raspoloženja sa plačljivošću, postaju sumnjičavi, misle da ih neko potkrada ili želi da im naudi.

U kasnijoj fazi bolesti mogu da postanu uznemireni, ustaju noću, spremaju se da idu negde, odlutaju i izgube se ili se stalno šetaju u istom prostoru. Vremenom gube normalne inhibicije, skidaju se pred drugim ljudima, ponašaju se agresivno ili ispoljavaju druge promene ponašanja. U završnoj fazi demencije bolesnici su vezani za postelju, gubi se normalna komunikacija, ne kontrolišu više mokrenje i stolicu. Ličnost može da se u toj meri promeni da bliske osobe imaju utisak kao da se radi o stranoj osobi.


Koji su uzroci Alchajmerove bolesti?

Tačni uzroci Alchajmerove bolesti nisu poznati i verovatno da je većina slučajeva uslovljena sa više udruženih činilaca. Pojave koje čine Alchajmerovu bolest verovatnijom nazivaju se faktori rizika.


  • Starije životno doba je najveći faktor rizika, naročito posle 65 godina, kada je učestalost oko 5%, a posle 80 godina je preko 20%. Ipak, preko polovine osoba u svojim devedesetim godinama nisu dementne.
  • Teže ili ponovljene povrede mozga mogu da dovedu do demencije.
  • Nasledni faktor je dokazan za manji broj obolelih gde se demencija javlja porodično ukoliko članovi porodice dožive odgovarajući uzrast. Radi se o promenama (mutacijama) gena na hromozomima 23, 14 i 1 koje neizostavno dovode do bolesti. Ove osobe obično oboljevaju ranije, nekad već u tridesetim godinama. Kod osoba u starijim godinama može da se nasledi sklonost, ali je neophodno dejstvo spoljnih faktora da bi nastala demencija.
  • Faktor rizika je apolipoprotein E4 koji povećava sklonost ka nastajanju demencije, ali je ne uzrokuje.
  • Takođe su otkriveni i neki manje značajni faktori. Demencije su nešto češće kod manje obrazovanih ljudi, ali svako može da razvije ovakav poremećaj.





Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 45
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Alchajmerova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Alchajmerova bolest   Alchajmerova bolest Icon_minitimeUto Feb 09, 2010 11:40 am



Dijagnoza

Zaboravnost nije uvek znak bolesti i ako se tokom bar šest meseci ne pogoršava i ne dovodi do smetnji u profesiji i svakodnevnom radu najverovatnije nije reč o početnoj demenciji. Ukoliko se zaboravnost pogoršava i dovodi do problema potrebno je medicinsko ispitivanje. Ispitivanje bolesnika sa demencijom se sastoji od neurološkog i psihijatrijskog pregleda, neuropsiholoških testova, odgovarajućih laboratorijskih analiza krvi, skenera mozga i drugih analiza prema potrebi i pretpostavljenoj vrsti demencije.


Lečenje

Za sada nisu poznate mere koje bi sigurno štitile od nastanka demencije, ali su u toku mnogobrojna istraživanja u ovom pravcu. Ne postoji ni jedan lek koji bi izlečio demenciju. Postoje medikamenti koji mogu da poprave ponašanje ovih bolesnika, da uspore napredovanje bolesti i da donekle poboljšaju intelektualno funkcionisanje. Osim toga, intenzivno se istražuju nove mogućnosti lečenja.

Davanje inhibitora holinesteraze (Arisept, Ekselon i drugi) povećava nivo acetilholina u mozgu i deluje povoljno na pamćenje i ponašanje. Vitamin
E ili donepezil usporavaju donekle napredovanje bolesti. Neuroleptici nove generacije uspešno ublažavaju poremećaje ponašanja bez značajnijih neželjenih dejstava.

Osobe sa Alchajmerovom bolešću treba da vode što normalniji život, u početku samostalan, ali im je tokom bolesti potrebna sve veća pomoć. Okolina bolesnika i svakodnevna rutina treba da ostanu po mogućstvu isti jer je njihova sposobnost prilagođavanja smanjena. Potrebno je da se obavlja stalna umerena fizička aktivnost i hobiji što povoljno utiče na ponašanje. Emocionalna podrška je takođe veoma važna i smanjuje strahove, depresivnost i osećaj napuštenosti.


Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 45
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Alchajmerova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Alchajmerova bolest   Alchajmerova bolest Icon_minitimeUto Feb 09, 2010 11:42 am



Kurkuma sprečava Alchajmerovu bolest?



Pošto ljudi žive sve duže, to su i bolesti povezane sa starošću - kao što je to Alchajmerova - sve češće. Alchajmerova bolest je danas veliki problem, jer lek protiv nje nije poznat. Studija uradjena na Univerzitetu Kalifornija pokazuje da je jedan od razloga zašto je procenat obolelih od ove bolesti u Indiji četiri puta niži nego u SAD to što Indijci redovno koriste kurkumu u pripremi hrane. Kurkuma sadrži moćno jedinjenje zvano kurkumin, koje štiti mozak od oštećenja koja dovode do Alchajmerove bolesti.

Godine 1989. Bharat Aggarwal - vodeći istraživač o delovanju kurkume - posuo je ćelije raka sa malo praha ovog začina. Rezultati su bili zapanjujući. On je ustanovio da kurkuma uklanja upale i tako sprečava razmnožavanje ćelija raka. Upravo je ovo antiupalno svojstvo kurkume navelo istraživače da eksperimentišu na moždanim ćelijama pacova, dokazujući uticaj kurkumina na Alchajmerovu bolest.
Lekovita svojstva

Ovo istraživanje se podudara sa tvrdnjama ajur-vede koja koristi kurkumu u lečenju raka i problema sa pamćenjem zbog njenih antiupalnih i antiseptičnih kvaliteta. Razlika izmedju ajur-vede i savremene medicine je ta što prva meša kurkumu sa drugim travama ili mlekom dok potonja teži da izoluje kurkumin i koristi ga kao lek. Aggarwal prepisuje dnevnu dozu od 8 grama kurkume, što je daleko više od količine koja se koristi za pripremu hrane.

Indijski stručnjaci kažu da je tako velika doza manje bezbedna nego ona koju prepisuje ajur-veda. “To može stvoriti reakciju kod bolesnih od čira na želucu. Zato preporučujemo da se uzima sa mlekom jer mlečna mast pomaže apsorpciju”, kaže dr. Joshi, ajurvedski ekspert sa BHU.

“Aju-veda kaže da treba koristiti celu biljku, a ne samo aktivne supstance. Ovako se sprečavaju neželjeni prateći efekti.” - dodaje Ajay Sharma predsednik Baidyanath.
Istraživanja u toku

U toku su istraživanja na ljudima u SAD, gde se proverava bezbednost upotrebe kurkumina i njegova delotvornost u lečenju raka pankreasa i sprečavanju raka pluća i debelog creva. Ako ova istraživanja uspeju, budućnost će videti kurkumin kao mnogo manje toksičan lek nego što su to postojeći lekovi protiv raka.

I u Indiji naučnici takodje mešaju kurkumu sa lekovima protiv raka kako bi smanjili njihovu dozu i toksične prateće efekte. U istraživanjima se kurkuma kombinuje sa lekovima protiv malarije dabi se sprečila odbojnost na hlorokin. Ako se ova kombinacija pokaže uspešnom, to će sprečiti mnoge smrtne ishode od malarije u Indiji.

Autor: Priyam Bhasin, 27. januar 2007.
New Delhi


Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 45
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Alchajmerova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Alchajmerova bolest   Alchajmerova bolest Icon_minitimeUto Feb 09, 2010 11:45 am



Konačno lek protiv Alchajmerove bolesti?



Autor: Tanjug

Virus usnog herpesa mogao bi da bude uzročnik Alchajmerove bolesti, pišu danas britanski listovi, ocenjujući da je reč o novom naučnom otkriću.

Britanski naučnici sa Univerziteta u Mančesteru još ranije su identifikovali vezu između virusa herpesa (groznice), poznatog kao herples simpleks virus 1 (HSV1), i Alchajmerove bolesti, najčešćeg oblika staračke senilnosti, od koje u Britaniji pati preko 400.000 ljudi, piše "Dejli telegraf".

Naučnici sada kažu da istraživanja sugerišu da je virus herpesa prisutan u 60 odsto slučajeva obolelih od Alchajmera, tako da bi lekovi koji se već koriste protiv herpesa, a koji se mogu kupiti u svakoj apoteci bez recepta, mogli da predstavljaju osnovu preventivnih vakcina protiv Alchajmerove bolesti u budućnosti.





Kukuruz - stiti (od Alchajmerove bolesti)

Znamo da pravilna ishrana i sport , imaju pozitivno delovanje na organizam (stite od bolesti).




Istrazivanja su pokazale da - kukuruz obiluje prehrambenim vlaknima, koja snizavaju holesterol, zatim folnom kiselinom (stiti krvne sudove), vitaminom B1 (vazan za rad mozga), utice na pamcenje.




Kada se pece ili kuva u njemu se oslobadja molekul (koji stiti organizam od slobodnih radikala). Tako da ovakva povecana antioksidativna moc kukuruza stiti i od: Alchajmerove bolesti, takodje i srce, oci od katarakte i pojedinih oblika karcinoma.
rolleyes.gif

Novim istrazivanjima dokazano je da - vitamin B3 stiti mozak od Alchajmerove bolesti. Nalazi se u mesu, ribi, pasulju, zitaricama i krompiru.
Studije su ranije pokazale da ima i: protivupalno dejstvo, ublazava komplikacije nastale zbog dijabetesa. Inace, ovaj vitamin je u previsokim kolicinama otrovan.



Nažalost svi lekovi koji se koriste u lečenju Alchajmerove bolesti, a ima ih oko dvadesetak, imaju veoma skroman efekat, jer se sa lečenjem počinje prilično kasno, a oštećene moždane ćelije ne mogu da se regenerišu. Neke studije pokazuju da se Alchajmerova bolest razvija oko 15 godina pre nego što dostigne kulminaciju. Da bi lekovi uopšte pomogli potrebno je otkriti ovu bolest u ranoj fazi. Takođe neke studije pokazuju da crni čaj ima velikog uticaja na smanjenje rizika demencije, tako da kozumiranje 2 šolje crnog čaja dnevno može da smanji rizik demencije i preko 50%.


Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
Sponsored content





Alchajmerova bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Alchajmerova bolest   Alchajmerova bolest Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Alchajmerova bolest
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Kronova bolest

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Lečenje bolesti ishranom :: Lečenje bolesti ishranom-
Skoči na: