Lekovitost gloga
Prvenstveno je lekovit za srčane tegobe, povećava snagu srčanog mišića, što je naročito važno za starije osobe, smiruje lupanje srca, ublažava simptome angine pektoris i poremećaje srčanog ritma. Preporučuje se u slučaju ateroskleroze, klimakteričnih tegoba, osećaja teskobe i srčanog nemira. Pre upotrebe bilo kakvih preparata od gloga treba se posavetovati sa stručnom osobom.
Čaj od cvetova i listova gloga
Kašičicu suvih i isitnjenih listova i cvetova gloga preliti sa 2,5 dl vrele vode i procediti posle 15 min. Piti 2-3 šoljice čaja tokom dana polako gutljaj po gutljaj.
Lekovite kapi
Dvadeset grama suvih isitnjenih cvetova i listova preliti sa 200 ml 70% alkohola. Povremeno promešati, a nakon tri nedelje, tečnost ocediti i profiltrirati. Piti dva puta dnevno po 20 kapi u malo vode.
Bogatstvo gloginja
Gloginje su okruglasti plodovi gloga, lepe crvene boje.Ukus im je prilično gorak i kiseo sve do prvih mrazeva, nakon čega postaju mekši i ukusniji. Sakupljanje ovih lekovitih bobica dobar je razlog u prirodi po ciči zimi. Gloginje sadrže C vitamin, provitamin A, limunsku i vinsku kiselinu, šećere i mnogo pektina, zbog čega su pogodni za spravljenje pekmeza, marmelada i đemova.
Glog najbolji dr. za srce i okolinu srca
Pod nazivom glog krije se oko 280 različitih vrsta. Međutim kada govorimo o glogu kao ljekovitoj biljci najčešće mislimo ponajviše na grm visok do 4 metra sa snažnim razgrananim trnovitim granama, tj. bijeli glog, Crataegus monogyna, ali i na crveni glog (Crataegus oxyacantha)
Zanimljivo je da niti kliničkim istraživanjima niti u kliničkoj praksi nisu primijećene eventualne nuspojave koje bi nedvojbeno pripadale pripravcima na bazi gloga. Osim toga, nisu poznata niti stanja kod kojih bi upotreba gloga bila zabranjena.