Pirsing (engl. Piercing) ili bušenje tela je vid bodi arta, koji se sastoji u bušenju kože radi ugrađivanja ukrasnih predmeta. Pored tetoviranja, danas popularan kao modni detalj ili nakit.
Pirsing u plemenskim društvima
Kao što kod određenih životinja, mužjaci ili ženke su, pogotovu u vreme parenja, posebno atraktivnog izgleda (paun, papagaj...) i kod ljudske rase postoji potreba za isticanjem.[traži se izvor] U primitivnim zajednicama gde novac, luksuzni automobili i ostali oblici modernog standarda ne postoje, mladi pripadnici oba pola da bi privukli drugi pol, buše razne delove tela, mažu se blatom u vidu šara, tetoviraju...
Kod nekih plemena postupak bušenja kože i ukrašavanja imaju i religijski smisao, štite od zlih duhova i sl.
Pirsing u zapadnoj kulturi
Pirsing kao moda, pre svega kod mladih, se pojavio kod nas i na zapadu krajem 20. veka. Metalni predmeti u vidu šipki, prstenova i drugih sličnih oblika se ubacuju u izbušenu kožu.
Piersing se primenjuje na raznim delovima tela kao što su obrve, uši, nozdrve, usne, jezik, bradavice na grudima, pupak, polni organi. Postoji poseban nakit za pirsing. Nazivi pirsinga se daju u zavisnosti od mesta na kom se nalaze.
Medicinski aspekti
U principu pirsing ostalih delova osim uha se radi isključivo u posebnim radnjama za pirsing. Higijena mora da bude na viskom nivou, osoba koja izvodi pirsing ima rukavice i instrumenti bi trebali biti sterilni. Koža na mestu, predviđenom za pirsing, se hvata i povlači od tela instrumentom u vidu makaza sa zatupljenim vrhom, i tada se iglom vrši bušenje.
Postupak medicinski nije opravdan, obuka osoba koje se bave pirsingom je problematična, medicinske komplikacije su savim moguće![traži se izvor] Skoro isto tako bušenje bradavica i polnih organa je rizično. Zarastanje rane traje tri do šest meseci, zbog prisustva vlage, odsustva vazduha i mogućih infekcija delova tela koja su pod odećom![traži se izvor]
Naročito je opasno bušenje pupka jer su tu važni nervni centri. Bušenje bradavica je posebno bolno.