Klima uređaji su često neophodni, a imaju previše mana: ugrožavaju životnu sredinu, bučni su, suše vazduh… Sada se planira novo rešenja za nova i duža leta: zid koji ne propušta toplotu! Odnosno, zadržava svežinu noći.
Kada je napolju 35 stepeni u hladu, po kancelarijama se čuje poznati zvuk klima uređaja. Naučnici sa Fraunhofer instituta odavno se bave Klima uređajima pitajući se kako bi mogli da ih promene. I to ne bez razloga, jer prognozira se da će leta biti sve duža i toplija.
Sve više klima uređaja i sve veća potrošnja energije, a samim tim i veća emisija ugljen-dioksida nisu rešenja. Folker Vitver je u svojoj laboratoriji u Frajburgu došao do zaključka da rešenje i za ovaj problem sigurno već postoji: „Ideja da se hladnoća noći zadrži u prostorijama i tokom dana – nije nova. Prvi pokušaji su rađeni još pre 60 godina“.
Trik iz čaše viskija
Eksperimenti su vođeni takozvanim akumulatorima toplote, materijalima kao što su vosak ili parafin. Ovde je od pomoći jedan fizičarski trik koji se dešava i kada se kocka leda topi u čaši. Kada se kocka leda zagreje - ona se topi. Tečnost oko nje počinje da se greje tek kada se otopi i poslednji komadić leda.
„Kako bi se led otopio moram da ubacim energiju. Ali tečnost ostaje hladna i tu se nalazi ta skrivena energija, koja je potrebna za proces topljenja, ali koja ne diže temperaturu“.
U laboratoriji se pokazalo da isti trik funkcioniše i kod zida. Kada se parafin u zidu istopi na temperaturi od 22 do 26 stepeni, temperatura u prostoriji se u najtoplijim popodnevima ne penje iznad 25 stepeni. To je sve još nivo teorije. Trebalo je da prođe još neko vreme dok se ne budu napravili praktični akumulatori.
Hemija priskače u pomoć
Ideja je prvo bila da se parafin jednostavno umeša u gipsane zidove. Međutim to nije uspelo, jer je parafin ispario čim bi se pojavilo sunce.
Tu je u pomoć došao kolega iz hemijskog koncerna BASF koji je predložio da se parafin upakuje u mikroskopski male kuglice. Tako se rodila ideja o mikrokapsulama. Kap parafina se spakuje u kugilcu od akrilnog stakla, prečinka manjeg nego što je ljudska vlas. Takve kuglice se mogu industrijski proizvoditi i mešati sa gipsom. U ovom obliku, parafin ne isparava na suncu.
Ovaj materijal još nije na tržištu, ali BASF se sprema da uskoro bude liferant materijala za haj-tek zidove.