Sunce u Sahari dobro za proizvodnju struje
Fosilna goriva sve su skuplja i ima ih sve manje. I to nije sve, nafta i gas negativno utiču i na životnu sredinu. Zato se sada sve više ulaže u primenu onovljivih vrsta energije. Jedan takav projekat je i „Dezertek“.
Elektrane koje struju proizvode od sunčeve energije postoje još od 1985. godine. One mogu da akumuliraju energiju i tako proizvode struju i kada sunce - ne sija. Što ređe sunce sija, tim veći moraju biti akumulatori.
"Ponuda solarne energije mnogo je bolja u Africi ili na Bliskom istoku nego kod nas i u srednjoj Evropi, bolja čak i od juga Evrope. Čak i u Španiji, sunce ne sija tako jako kao na severu Afrike. Tamo ima i mnogo neiskorišćenih površina. Čisto računski gledano, i mali deo pustinje, samo 2 do 3 odsto njene površine, bio bi dovoljan da se zadovolje energetske potrebe kako regiona tako i Evrope".
Robert Pic-Pal je profesor solarne tehnike i rukovodilac istraživanja solarne energije na Institutu za tehničku termodinamiku koji pripada Nemačkom centru za vazduhoplovstvo i svemirske letove. Ovaj centar je potpomogao razvoj koncepta snabdevanja energijom zemalja srednje Evrope, Bliskog istoka i severne Afrike iz solarno-termičkih elektrana. To je takozvani "Dezertek"-koncept.
Cena još uvek visoka
Pošto sunce u Sahari sija tri puta duže nego u srednjoj Evropi, gradnja pomenutih elektrana u pustinji dovela bi do proizvodnje struje koja bi - teoretski - bila čak za dve trećine jeftinija od struje na isti način proizvedene u Nemačkoj.
"Uz sve te prednosti, trenutno je cena struje koju solarne elektrane danas proizvode ipak viša od cene struje proizvedene od fosilnih goriva", kaže Robert Pic-Pal.
Razlog ove pojave je relativno rani stadijum razvoja korišćenja solarne energije: troškovi su još uvek vrlo visoki. Osim toga, potrebna je i ogromna infrastruktura za transport struje do Evrope.
U okviru koncepta "Dezertek", Nemački centar za vazduhoplovstvo i svemirske letove razvio je plan prema kome bi Evropa do 2050. godine 15 odsto svojih energetskih potreba zadovoljavala strujom iz afričke pustinje. To bi bilo moguće samo ukoliko bi svi - od afričkih zemalja do država Srednjeg istoka - odgovorno sarađivali.
U Africi su za ovaj koncept vrlo zainteresovane upravo zemlje koje nemaju naftu, poput Maroka. Da bi odgovarajuća međunarodna infrastruktura mogla da se formira, potrebno je da se najpre u takvim zemljama učvrsti solarna industrija kako bi one mogle da pokriju sopstvene potrebe i zatim i izvoze struju.
izvor: DW