Plod Nara je ukusan i lep, prepun vitamina i minerala. Cenjen je od davnina zbog bogatstva hranljivih sastojaka. Raste u juznom podneblju, plodovi sazrevaju u kasnu jesen ili pocetkom zime. Plod se sastoji od crvenih zrnaca, kiselkasto-slatkog ukusa. Jede se svez, preradjuje u sokove i koristi u dekorativne svrhe.
Bogat je izvor kalijuma, magnezijuma,fosfora,kalcijuma,gvozdja, bakra.
U prvom redu sadrzi vitamine grupe B koji deluju na sve procese stvaranja telesne energije. Sadrzi i vitamin C koji je prirodna zastita od brojnih bolesti, a narocito zimskih prehlada.
Sadrzi najvise Kalijuma- minerala koji pomaze protiv umora i sprecava srcane aritmije. Osim toga blagotvorno deluje na mozak- poboljsava sposobnost koncentracije.
Bogat je gvozdjem koje podstice stvaranje crvenih krvnih zrnaca, zatim cinkom i bakrom koji daju nasem licu mladalacki izgled.
Ima najvise limunske kiseline koja mu daje kiselkast ukus. Sadrzi taninsku kiselinu (ima je i u caju), koja pomaze u borbi protiv starenja.
Sadrzi mesavinu fruktoze i glukoze, jednostavnih secera koji telu trenutno daju energiju jer konzumiranjem brzo dospevaju u krv.
U poredjenju s'drugim vrstama voca ne sadrzi veliku kolicinu vlakna,a ona koja sadrzi nalaze se u opni zrna. Vecino su to vlakna netopljiva u vodi, sto pomaze crevima da pravilno rade.
Zbog kalijuma i tanina koje sadrzi, pomaze protiv umora.
Sok od Nara sprecava razmnozavanje celija tumora, narocito u slucaju raka dojke.
Poboljsava plodnost zena,a dobar jr afrodizijak.
U narodnoj medicini nekada se sveza kora Nara upotrebljavala protiv crevnih parazita.
Zreo Nar prepoznaje se po glatkoj, zuto-ruzicastoj kori. Ne sme da ima tamnosmedje mrlje ili ostecenja.
Zrna zrelog Nara zasticena su tvrdom korom i imaju tamnocrvenu boju.
Pre upotrebe Nar treba dobro da se opere, tek onda moze da se guli kora. Nikad se ne sece nozem jer se na taj nacin ostecuje.
Na sobnoj temperaturi moze da se cuva nekoliko dana, a u zamrzivacu i nekoliko meseci.