Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
tofu vegetarijanci proso puding Knjige tikvice namaz indijskih kafa sladoled sirove jogurt recepti kakao maslacka avokado kopriva piramida sirova šargarepa free oraha majonez sremusa vegane keks
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 46 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 46 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?

Ići dole 
+12
iwojima
Luna
tigar
zelika
Olivera
zanahoria
anett
boki
Helena
Bed Bob
Branko
marijana021
16 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePet Feb 29, 2008 9:01 pm

Branko ::


71 kaloriju, 6,3g proteina, 4,9g masnoca, 190mg holesterola, vitamina B12 0,6mcg, 1mg folne kiseline.

Od preporucenih dnevnih doza nutritijenata, jedno jaje sadrži: 9% vitamina A, 10% vitamina D, 10% vitamina E, 14% riboflavina, 2% vitamina B6, 2% kalcijuma, 6% fosfora, 2% magnezijuma, 4% gvožda, 5% cinka.


Sam clanak mi je malo science fiction,mora da je netko jos ostao u zarobljen u vremenu kada smo svi pjevali svako jutro jedno jaje organizmu snagu daje,tako da ne bih komentirala,ali da malo usporedimo:

Prvo 75 kcal ima sirovo jaje koje nitko ne jede.
A mi to volimo radije ovako :
Kuhano ima 80
Peceno 120
Kajgana 170
Omlet i sir 240

Drugo
1 jaje 6g
Tofu (100g) 8g
Bademi (100g) 21g
Brazilski orah 14
Maslac od kikirikija 22g
Indisjki orah 20g
Ljesnjak 14g
Kikiriki 25g
Pinjoli 14g
Orah 6g

Azuki grah 9g
Crveni grah 8g
Soja 14g
Mungo grah 7.4g
Konzervirani grasak 7g
U mahunarkama opcenito prosjek proteina je oko 9g

Cikla 2g
Brokula 3g
Mladi luk 2g
Paradjz 2g
Spinat 2g
Slatki kukuruz 2.5g
Tikvice 2g
Zelje 1g
Cvjetaca 3g
Sparoge 3g

Minerala u bademu ima 35, a najznačajniji su : magnezij, fosfor, kalcij, natrij
100 grama badema sadržava 4,2 mg željeza, 250 mg kalcija, 20 mg vitamina E, 3,1 mg cinka, 0,92 mg vitamina B2
1/5 težine čine proteini !

Suncokretove sjemenke su veoma dobar izvor raznih minerala, Ca, P, Mg, Na, K i Fe, kao i vitamina, naročito B kompleksa i vitamina A.

Sezam je bogat magnezijem, cinkom, kalcijem i željezom (koncentracija kalcija je 20 puta veća nego u mesnom odresku, a koncentracija željeza 3 puta veća).

Jedan mali podsjetnik za sve ljude dobre volje :

Kravlje mlijeko Sezamovo mlijeko
Kalcij 119 mg 1125 mg
Fosfor 94 mg 614 mg
Zeljezo 0,07 mg 9,5 mg
B1 0,37 mg 0,93 mg
B2 0,17 mg 0,22 mg

Sjemenke buce su bogate magnezijem, cinkom, fosforom, zeljezom i beta karotenom. Ulje bučinih koštica je također vrlo zanimljivo jer sadrži rijedak izvor alfa linolenske kiseline i oleinske kiseline dok ostatak od 30 posto pripada zasićenim masnim kiselinama. Vrijedan je i prirodni konzervans –E vitamin.

Indijski orah je dobar izvor cinka (4,8 miligrama u 100 grama), minerala potrebnog za povećanje imuniteta u ovo vrijeme prehlada i gripa, kao i drugih minerala i vitamina: kalija, natrija, bakra, fluora, joda, kalcija (31 mg%), željeza (2,8 mg%), izuzetno mnogo fosfora (373mg%), vitamina B1 (45mg%), B2 (12 mg%)i B6, niacina (12 mg%) i B6 i vitamina E (5,7 mg%). Sadrži dosta masnoća (48,2 )

100 grama lješnjaka sadrži 11,96 grama proteina, a sadržavaju nešto manje zasićenih masnoća nego ostalo voće u obliku sjemenke
Veoma je bogata mineralima kalijem, kalcijem, fosforom, magnezijem i fluorom. Kalija sadrži u količini prosječno 5 puta većoj od ostalog voća, željeza 3 puta većoj, a magnezija i kalcija u neusporedivo većoj količini


Kikiriki sadržava veliku količinu proteina(100g-24,3 g), a sadržava i 40-50% ulja.
Od minerala sadrži 2 mg željeza i 3 mg cinka u 100 g


Dragocjena svojstva lanenog sjemena pripisuju se sadržaju esencijalnih masnih kiselina, linolne i linolenske. Omega - 3 nezasićene masne kiseline čine 57 % masnih kiselina, a omega - 6 čine 17 %.
Lanene sjemenke sadrže vitamine B1, B2 i C. Također sadrže željezo i cink, te u tragovima natrij, magnezij, fosfor, kalcij, kao i vitamin E i karoten, dvije hranjive tvari koje potpomažu metabolizam masnoća u tijelu.

Krenula sam koliko sam mogla,malo sam stala na lanu,nije mi se vise dalo Smile



0 mg kolesterola
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeSub Mar 01, 2008 8:05 am

Kolega “uredniče za tranziciju iz vegetarijanstva u veganstvo” Branko, pitao si me “Koji su argumenti da je jaje stetno po ljudsko zdravlje ?”, i obećao sam Ti da ću odgovoriti. To činim ovom prilikom, po mom dosadašnjem najboljem obaveštenju, znanju i umenju, “sine ira et studio”-“ni po babu ni po stričevima”:

  • Prvi razlog je etički, jer krađa, otimanje i ubijanje nisu ljudima kao takvim na korist, već su štetni i po ljudsko zdravlje, kako duševno, tako i telesno.
  • Jednjem jaja u organizam se iz žumanca potpuno bespotrebno unosi velika količina štetnog tzv. “lošeg” holesterola, koji do zidova arterija stiže i taloži se upravo uz pomoć lipoproteina LDL (belančevine niske gustine).
  • Jaja u sebi sadrže mnogo sumpora što bespotrebno otežava rad i izaziva veliki napor u radu ljudske jetre i bubrega. Jaja zaudaraju nekorisno je stavljati ih u telo na 37 C, osam sati. Miris stolice nakon konzumiranja jaja to najbolje potvrđuje.
  • Belance kao deo jajeta, je potpuno neupotrebljiva namirnica, ako je termički obrađeno ono zahteva više energije za svoje komplikovano varenje, nego što je može dati, dok u sirovom stanju blokira proces varenja hrane.
  • Ako se ne jedu tzv. "organska" jaja, već ona sa farmskog uzgoja peradi, u organizam se unose između ostalih štetnih materija i arsen koji se daje kokškama da se unište paraziti i stimuliše proizvodnja jaja.
  • Jaja se uobičajeno konzumiraju jer sadrže u sebi "viskovredne nezamenljive proteine", i to najčešće u termički obrađenom stanju (kuvana, pečena, pržena), ali upravo tako se aminokiseline koagulišu putem toplote i gube.
  • Salmonela koja se često nalazi u jajima pogotovu u bajatim, povećava rizik oboljevanja i ozbiljnog narušavanja zdravstvenog stanja, pogotovu ukoliko se jaja jedu u sirovom stanju koji je najmanje štetan način njihove upotrebe za ljude koji se na to odluče.
  • Jaja su vrlo koncentrovana belančevina životinjskog porekla, i ako se kao što je ustaljeni običaj jedu sa ostalim koncentrovanim proteinima mesom i mlekom, onda se teško vare i povećavaju se štetni učinci na zdravlje. Takođe je pogrešno kombinovanje jaja sa prostim(na pr. beli ili smeđi šećer) i složenim ugljenim hidratima (žitaricama, belim brašnom, krompirom, kestenom...), kao i sa pečurkama i mahunarkama. Najmanje loš izbor po zdravlje bilo bi konzumiranje-kominovanje jaja sa obilnom porcijom sveže salate začinjene jabukovim sirćetom i drugim detoksičnim začinima(čili, đumbir, bosiljak, biber itd.), ali to je ređi slučaj.
  • Korišćenje jaja u ishrani, naročito ako je preterano, ogleda se u lošijem zdravlju, skraćenju životnog veka, smanjenoj mentalnoj aktivnosti, smanjenju izdržljivosti i snage, sporijem oporavku posle bolesti, jer se itekako može bolje funcionisati i kvalitetnije živeti bez jedenja "malo pozajmljenih" jaja kao i bez bilo kojih namirnica životinjskog porekla.

  • Prilikom pisanja ovog teksta služio sam se i istraživanjima koja su objavljena u knjigama « Zdravi i vitki 1 i 2. » – Harvey & Merilyn Diamond, « Tajne pravilne ishrane » - Georij Nazarov, «Biblija optimalne ishrane » - Patrick Holford.

    A Ti kolega Branko, oprosti na pitanju, nejasno je da li si Ti autor onog « jaja-afirmativnog » teksta (od 1/5/2005) koji si naveo, ili si ga samo prepisao, ne navodeći izvor po Tvom starom (« dobrom ») običaju ???
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeSub Mar 01, 2008 11:53 am

Helena ::
Sam clanak mi je malo science fiction,mora da je netko jos ostao u zarobljen u vremenu kada smo svi pjevali svako jutro jedno jaje organizmu snagu daje,tako da ne bih komentirala,ali da malo usporedimo:

Mozda smo i mi zarobljeni u danasnjem vremenu, gde se jaje (u ovim krugovima) smatra stetnim. Uvek misli na taj nacin, vreme nije stalo, nismo posisali svu pamet sveta. Pre x godina su ismevali neke ljude, pa je posle nauka opet dosla do toga da su oni ismevani bili u pravu. I ko zna koliko puta ce se jos stvar obrnuti...

Sto se tice tvog nabrajanja hranljivih sastojaka raznog povrca i semenki, nije mi jasno cemu to ? To uopste ne opovrgavam. Naravno da to treba da bude nasa hrana. Nemam nikakav kontra argument tome. Jedino sam se zapitao da li je jaje nepravedno izbaceno iz jelovnika vegana.
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeSub Mar 01, 2008 12:08 pm

Upravo to,to nabrajanje bi moglo u beskonacnost,zato sto jaje po nicemu nije bas tak nesto extra.Jaje ima ovog sto nema lan,lan ima ono sto nema jaje itd
Da li je jaje nepravedno izbaceno iz jela vegana? Branko,vegani su vegani i naravno da nece jesti necija tudja jaja.
Uglavnom ja sam svoj odgovor nasiroko objasnila u 3 prethodna posta.
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeSub Mar 01, 2008 12:11 pm

A sto se tice toga da smo mi zarobljeni pa i jesmo sigurno,ali ako smo dosli ovdje s nekim novim saznanjima,nije moguce da se vratimo na stare price koje smo pobili.Saznavat cemo neke nove.Ali to je sad vec filozofiranje
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeSub Mar 01, 2008 12:34 pm


  • Prvi razlog je etički, jer krađa, otimanje i ubijanje nisu ljudima kao takvim na korist, već su štetni i po ljudsko zdravlje, kako duševno, tako i telesno.

Mozes neku zivotinju koja se hrani jajima nazvati lopovom. Kao sto je i neki mesozder ubica. Treba razlikovati ubicu coveka, koji to radi iz neke koristi, osvete ili ko zna cega i zivotinju kojoj je to prirodna hrana. Nju ne mozes optuzivati zbog toga. Priroda je to uredila. Da priroda nije predvidela da ce neko jesti psenicu, u klasu bi bile dve semenke, sta ce vise ? Koliko ikre izbaci riba ? To su prirodne stvari. Shvati da si naucen neke stvari i sad se drzis toga. Etika je ljudski prozvod i kroz vreme se menja. Ako je istina jedna, onda i etika u nekom periodu mora biti pogresna. Da li je sada po pitanju jaja ispravna ?

  • Jednjem jaja u organizam se iz žumanca potpuno bespotrebno unosi velika količina štetnog tzv. “lošeg” holesterola, koji do zidova arterija stiže i taloži se upravo uz pomoć lipoproteina LDL (belančevine niske gustine).

Po pitanju holesterola sam vec pisao. Jesi li siguran da je holesterol stetan ? Znas da ga organizam i sam proizvodi. On nam je neophodan !

  • Jaja u sebi sadrže mnogo sumpora što bespotrebno otežava rad i izaziva veliki napor u radu ljudske jetre i bubrega. Jaja zaudaraju nekorisno je stavljati ih u telo na 37 C, osam sati. Miris stolice nakon konzumiranja jaja to najbolje potvrđuje.

Nije mi jasno ono "stavljanje u telo na 37 C osam sati".

  • Belance kao deo jajeta, je potpuno neupotrebljiva namirnica, ako je termički obrađeno ono zahteva više energije za svoje komplikovano varenje, nego što je može dati, dok u sirovom stanju blokira proces varenja hrane.

Postoje totalno suprotne tvrdnje. Ne mozes se osloniti na tvrdnju nekog "autoriteta" koji je nesto napisao. Ako se ne varam bodi bilderi koriste bas puno belanaca. Ne kazem da je to zdravo, ni u cemu preterivanje ne valja, ali ne moze onda stajati tvoja "chinjenica" da je belance neupotrebljivo jer bi u tom slucaju doticni krahirali a ne nabijali misice.

  • Ako se ne jedu tzv. "organska" jaja, već ona sa farmskog uzgoja peradi, u organizam se unose između ostalih štetnih materija i arsen koji se daje kokškama da se unište paraziti i stimuliše proizvodnja jaja.

Govorimo o prirodnim jajima.

  • Jaja se uobičajeno konzumiraju jer sadrže u sebi "viskovredne nezamenljive proteine", i to najčešće u termički obrađenom stanju (kuvana, pečena, pržena), ali upravo tako se aminokiseline koagulišu putem toplote i gube.

Nisam rekao da su proteini iz jajeta nezamenjivi. Proteina ima na sve strane... Sad si rekao otprilike "nemoj jesti kupus jer C vitamina ima u limunu". Sto se termicke obrade tiche, prirodna hrana ne zna sta je to termicka obrada, Nijedna zivotinja ne priprema svoju hranu. Hrana za svako zivo bice ceka (ili je treba stici) gotova u prirodi (ako zivis u prirodnom stanistu - sto nije nas slucaj).

  • Salmonela koja se često nalazi u jajima pogotovu u bajatim, povećava rizik oboljevanja i ozbiljnog narušavanja zdravstvenog stanja, pogotovu ukoliko se jaja jedu u sirovom stanju koji je najmanje štetan način njihove upotrebe za ljude koji se na to odluče.

Ni jabuka ne valja ako dugo stoji pa istruli. Ona ubrana sa grane je prava.

  • Jaja su vrlo koncentrovana belančevina životinjskog porekla, i ako se kao što je ustaljeni običaj jedu sa ostalim koncentrovanim proteinima mesom i mlekom, onda se teško vare i povećavaju se štetni učinci na zdravlje. Takođe je pogrešno kombinovanje jaja sa prostim(na pr. beli ili smeđi šećer) i složenim ugljenim hidratima (žitaricama, belim brašnom, krompirom, kestenom...), kao i sa pečurkama i mahunarkama. Najmanje loš izbor po zdravlje bilo bi konzumiranje-kominovanje jaja sa obilnom porcijom sveže salate začinjene jabukovim sirćetom i drugim detoksičnim začinima(čili, đumbir, bosiljak, biber itd.), ali to je ređi slučaj.

Kombinovanje hrane. Velika i komplikovana tema. Ako voce ne valja kombinovati sa povrcem (kako neki tvrde), znaci li to da ne treba jesti voce/povrce ?

  • Korišćenje jaja u ishrani, naročito ako je preterano, ogleda se u lošijem zdravlju, skraćenju životnog veka, smanjenoj mentalnoj aktivnosti, smanjenju izdržljivosti i snage, sporijem oporavku posle bolesti, jer se itekako može bolje funcionisati i kvalitetnije živeti bez jedenja "malo pozajmljenih" jaja kao i bez bilo kojih namirnica životinjskog porekla.

Nista ne valja ako je preterano, to je osnova zdrave ishrane. Ako se konzumiraju u "normalnim kolicinama" ma koje to kolicine bile, pitam se sta ce se to desiti i na osnovu kojih istrazivanja je to doticni utvrdio. U tim "naucnim" knjigama ima puno tvrdnji "iz stomaka", kako se autoru dopada. Nemoj sve verovati, sve treba proveriti, ako je to moguce.





  • Prilikom pisanja ovog teksta služio sam se i istraživanjima koja su objavljena u knjigama « Zdravi i vitki 1 i 2. » – Harvey & Merilyn Diamond, « Tajne pravilne ishrane » - Georij Nazarov, «Biblija optimalne ishrane » - Patrick Holford.

    A Ti kolega Branko, oprosti na pitanju, nejasno je da li si Ti autor onog « jaja-afirmativnog » teksta (od 1/5/2005) koji si naveo, ili si ga samo prepisao, ne navodeći izvor po Tvom starom (« dobrom ») običaju ???

Nisam ja autor, to ti je jasno, pa me chudi sto to uopste pitas. Mislio sam da nista ne znaci ako se autor zove Pera ili Sima. Ne smem sad da napustim ovaj prozor u kome pisem odgovor posto nisam siguran sta cu zateci kad se vratim Smile, pogledacu adresu sajta odakle sam pokupio taj clanak naknadno pa cu ti javiti.
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeNed Mar 02, 2008 6:52 am

Evo adrese clanka o jajima:

http://www.topvita.info/clanak.asp?id=309
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeNed Mar 02, 2008 7:38 am

Helena ::
Zelika i ja mislimo isto,samo bih jos jednu stvar dodala jer znam da ces mozda pitati ali sta ako se jede umjereno itd,tipa mozda je bas prirodno pojesti tu 1/2 jajeta ako imas problema s kolesterolom ili ne znam koliko se uopce moze ako nemas :

Ja se kod biljne hrane NIKAD ne moram zamarati s time da cu s necim pretjerati,ako zelim mogu jesti brokulu svaki dan,mogu jesti lan svaki dan,mogu si svaki dan praviti nesto od oraha itd.

Nisi bas potpuno u pravu. Zena mi je pedijatar i ima slucajeva da joj dodju narandzasta deca - zbog preteranog unosa sargarepe (mislim da je rekla i bundeve i mozda jos neceg - sad spava ne mogu da je pitam). Raznovrsno i umereno je "recept".


Citat :
Ti kao da mislis da se nesto sto steti tolikima ako se konzumira rijedje moze zvati zdravom i prirodnom hranom za covjeka,a meni se recimo cini

Polazis od toga da je jaje stetno, posle toga zakljucaj je jasan. Da li je to da je jaje stetno aksiom ?

Potpuno razumem da ti je jaje odvratno. Razumem tvoje razloge. Pitanje je sta je iskonski u nama usadjeno po pitanju jajeta, a sta smo dobili vaspitanjem. I dok sam jeo meso, gadilo mi se da pomislim da ljudi jedu i macke, gliste i ko zna sta jos. To je samo stvar vaspitanja. Da sam odrastao u drugoj sredini, prihvatio bih verovatno i taj nacin ishrane. U pocetku sam patio, nedostajalo mi je meso, sad sve vise osecam bas gadjenje prema njemu. Kad bih izbacio jaja iz ishrane i kad bih glavu redovno filovao ovakvim informacijama koje ti dajes, siguran sam da bi mi uskoro i jaje postalo bljak. Ovo sve pisem da potkrepim tvrdnju da je nas osecaj sta je dobra hrana iskvaren - tacnije moze da se podesi i ne mozemo se 100% uzdati u njega. Ali naravno da svako ima pravo na svoj ukus i izbor.
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeNed Mar 02, 2008 10:30 am

Kao da pricamo na 2 razlicita jezika,zato cu se ja povuci jer ovo ne vodi bas nekamo.
A sto se tice toga da smo mi nafilani krivim inf o hrani i zato vise ne znamo sta je za nas a sta nije,da to je tocno ali ne za vegane,oni su se tome uspjeli pribliziti puno vise nego 99% ljudi na svijetu.Ja sam jaja jela,i nisam ih prestala jesti kad sam citala o njima,ne,tada sam ih jos uvijek jela,prestala sam kad sam SHVATILA da to nije moja hrana.
Nazad na vrh Ići dole
zelika
site admin
site admin
zelika


Broj poruka : 571
Godina : 53
Lokacija : Les Cedres,Canada
Zaposlenje : planer u fabrici metalnih dijelova(inace agronom po struci)
Datum upisa : 22.01.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeNed Mar 02, 2008 4:35 pm

i meni se cini da je ovo jalova rasprava
nek svako svoje misljenje sprovodi u praxu i ajde da se ne zamlacujemo vise
pozdravi
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeNed Mar 02, 2008 6:44 pm

OK, davno smo ovde vec konstatovali da nauka o ishrani nije matematika i da se ne moze "lako" dokazati neka teorema i kraj. Da nije tako, ovi forumi ne bi ni postojali.

Slazem se da je uglavnom vec svako rekao svoje i da bi nadalje to bilo manje vise ponavljanje istih stavova.

Nismo ovde da se ubedjujemo, pa ako ste za stavljanje ove teme u zamrzivac, ja se slazem.

Pozdrav !
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePon Mar 03, 2008 9:41 am

Ja se ne slažem s tim "stavljanjem u zamrzivač", (sem vode da postane strukturisana... Laughing ), jer se onda postavlja samo pitanje opravdanosti postojanja foruma tj. (korektne) diskusije oko nekih spornih tema! Exclamation
Ako bi trebalo da težimo da svi jednoglasno "duvamo u istu sviralu" ili horski pevušimo neke samorazumljive melodične recitacije, i neutralno piskaramo recepte, onda na mene ovde više ne računajte! Exclamation
Neslaganja iako naizgled mogu izglededati kao nepremostiva, pogotovu u ovoj raspravi o korišćenju jaja u ishrani, mogu biti itekako plodonosna, i korisna kako za diskutante koji sučeljavaju svoje argumente, tako i za eventualne čitaoce, jer nagone na razmišljanje, a to je prvi korak do iznalaženja nekih valjanih odgovora i rešenja, paaa kako se ko odluči i reši da čini! Exclamation Jer valjda je jasno da bi svako trebalo da zna da samo ona/on može da odluči šta je za nju/njega dobro... Wink
Ja nisam za dosadnu prepirku i natezanje koje bi samo sebi bilo svrha, već za dijalog iz kog zbilja može doći do nekog preobražaja mišljenja,"ušančenih" stavova ili uverenja. To nije nimalo lako, i zna se učiniti zamornim, ali jedno je svađa a sasvim drugo argumentovan razgovor ljudi (pa čak ako je ponekad i "zaoštren") koji se međusobno uvažavaju, iako ne dele identične stavove u vezi nekog pitanja. Cool Smile
Predlažem da se ovaj poveći segment rasprave o "vegi" upotrebi eggs u ishrani ljudi, premesti u podforum o namirnicama gde koliko sam video nema teme o jajima, sem o štetnosti uporebe mleka i mesa!- tako bi se rasteretila ova tema gde je pisano pod raznolikim "nikovima" sve i svašta... Rolling Eyes Laughing
Nisam stigao da pročitam sve tekstove od prekjuče i juče, samo sam ih letimično pogledao, neznam sasvim kako je razgovor nastavljen, ali nemam nameru da se povlačim, već nalazim za shodno da još napišem neki odgovor, uskoro ako mi ostale okolnosti to dozvole.
Pozdrav! vegi
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePon Mar 03, 2008 10:42 am

Potpuno se slazem s tobom, i sa tvojim stavovima i sa idejom da se premesti ova tema na odgovarajuce mesto.

Iz iskustva (nazalost dugogodisnjeg) znam da ovakve "rasprave" nikom nece promeniti misljenje. Ovo je otprilike kao kad se politicari dve stranke sucelje oko neke teme. Svako prica svoje i sutra mogu ispocetka... Smile
Ali ipak sto zbog "nesvrstanih" sto i zbog nas samih, nije lose o tome govoriti. Ma koliko se drzali svojih stavova, ipak te "tudje" ideje i stavovi ostanu negde u podsvesti kao klica, pa mozda jednog dana i niknu Smile
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePon Mar 03, 2008 10:57 am

Ljudi se menjaju, preobražavaju pokatkad i iz korena svoje stavove i saobrazno tome i svoje ponašanje, i to ne samo u pogledu ishrane... i valja valjda tako! Exclamation - jer to je u skladu s onom poslovicom-izrekom "Samo se kamenje ne menja"(što već slu/h/tim naučenjačke prigovore... Laughing), a ljudi mogu da se (po)prave, ili čak i da se (po)kvare, ako neka klica pogotovu u glavi naiđe na pogodno (ne)uparloženo zemljište! Exclamation Laughing
Nazad na vrh Ići dole
tigar
novi član
novi član



Broj poruka : 1
Datum upisa : 10.03.2008

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeUto Mar 11, 2008 6:50 am

Htedoh da se registrujem da iznesem neka svoja iskustva u vezi ove teme.

Rodjen sam u porodici mesozdera, i kao takav sam ziveo do neke svoje 17. god. Sta me preokrenulo da postanem vegeterijanac?

Moja sklonost od malena ka jogi i uopste istocnjackim ucenjima. Mada, ja sam bio u fazonu Bhagavad Gite, znaci ono sta tamo pise da je dozvoljeno to sam jeo.

Naime yoga ima vidjenje stvari da covekovom prirodom upravlja sattva, rajas i tamas. (o ovome pise i u Bhagavad Giti)

Sattva daje coveku mir, raspolozenost, unutrasnju srecu, i sl.
Rajas - akcija - daje coveku zelju za akcijom, ali i agresivnost, i sve niske strasti
Tamas - inercija - sve ono najgore u coveku sto totalno prekriva pravu covecju prirodu, kao samoostvarenog bica

Na isti nacin postoji i satvicka, rajasticka i tamasicka hrana. Vegeterijanska hrana je opisana ne samo u Bhagavad Giti vec i ostalim jogickim knjigama kao satvicka hrana, dok je mesozderska rajasticka i tamasicka.

Satvicka hrana smiruje um, dovodi ga u stanje mira sa sobom i drugima, dalje satvicki um lakse spoznaje Istinu, tj. vodi kao Prosvetljenju.

Moj ucitelj mi je tada rekao da je za neke samo menjanje ishrane dovoljno da krenu Stazom.

Koliko je hrana bitna u spiritualnosti, govori i podatak da recimo u Zen manastirima, ne samo sto se jede vegetarijanska ishrana, vec kuvar mora biti najcistija osoba, posto oni veruju da se na hranu prenosi i mentalno stanje osobe koja sprema hranu (isto misljenje ima i yoga).

Najblazi yogicki stav ima jedino jedan ucitelj Hatha Yoge, Yesudian Selvarajan, koji je donekle opravdavao i mesozderstvo, ali samo u krajevima koji su tako klimatski uslovljeni, kao npr. Eskimima u Aljasci, jer njima to nije samo izvor hrane, vec i nacin zagrevanja tela, pijenjem fokinog ulja. Ali, je opet i za njih govorio da trebaju se truditi biti umereniji.

Znaci, moj motiv je bio jedenje satvicke hrane, kako bih smanjio rajasticke i tamasicke tendencije svoga uma. To je podrazumevalo ono sto vi ovde zovete vegetarijanskom ishranom, ali uz dodatak jaja.

Naime uplasio sam se, jer sam u skoli ucio da postoje ne znam koliko, da lupim sada 20-tak esencijalnih aminokiselina, od kojih covek 10 ne moze valjda da sintetise, i mora da ih unosi spolja. A najvise je navedeno da ih ima u namirnicama animalnog porekla. Te sam zato ostao i na jajima.

Sta mi se desilo? Smrsao sam prvo ko trska. Najgore je sto nisam sledio prava upustva. Po jogi prelazak bi trebao biti postepen, a ja sam odjednom preko noci presao. Malo je bio gadan osecaj, jer sam navikao kao mesozder da imam "tezinu u stomaku", te mi je vegetarijanska ishrana ispocetka delovala kao da nisam ni jeo.

Tesko mi je bilo roditelje ubediti u sve to. Znali su da citam knjige o jogi, ali su mislili i da je u pitanju sekta. Pa me keva cesto smarala "jel su to oni tvoji Hare Krishna?". A ja sa njima veze sa vezom nemam, izuzev sto sam znao jednog njihovog clana (o njemu kasnije).

I tako, tesko mi je bilo da ubedim majku da moram preci na vegetarijansku ishranu, ali nekako sam uspeo. Kasnije sam odjednom poceo od siline testa koje sam klopao mnogo, da se gojim, i ugojio sam se prilicno, ali mi je prijalo od momenta kada sam bio trska, da imam normalniju tezinu.

E da, takodje sam se uplasio i za krvnu sliku i zato sam jeo i jaja (pored toga pio sam i mleko koje je po jogi dozvoljeno). Moj ucitelj je imao katastrofalnu krvnu sliku, ali zato on nije jeo cak ni jaja, i cudili su se kada su ga doce posmatrale kako njemu ovako nista ne fali, sto je dokaz koliko svest moze biti jaca i od tela.

E sad, istina je da covek moze da se bavi jogom do Prosvetljenja, i kao mesozder, ali ce sporije napredovati. Na kraju, posle Prosvetljenja, nije mnogo bitno kakvu hranu jede, ali ipak vecina ne jede meso, ili ako jedu, jedu meso samo iz nuzde, i to od prirodno uginule zivotinje.

Meso sam ponovo poceo jesti u vojsci posle 7 god. vegetarijanstva. A zasto? Zato sto bih tamo umro od gladi. I odmah sam primetio u samom umu, da mi se kvalitet uma tokom godina izmenio, da sam od mesa, postajao nekako nabijen agresivnoscu, nekom sirovom snagom, koja mi uopste nije bila potrebna, besom, i uopste svim mogucim nizim strastima.

Posle vojske sam samo nastavio da budem mesozder do danasnjeg dana, i proslo je nekih 5 god. mog mesozderstva.

Dalje sta zelim? Zelim se ponovo vratiti barem vegetarijanstvu. Ali, ovaj put bih to radio postepeno, i vise bih se informisao o jelima, nutritivnim vrednostima i sl.

Takodje, posto sam obozavalac zivotinja, a posebno Cica Maca, Smile jako me u poslednje vreme pogadja to industrijsko zarad profita klanje zivotinja. Sam sebi se gadim, kako mogu biti tako licemeran, da znam da sigurno sam ne bih bio u stanju zaklati, i pa ni pripremiti kupljeno meso, a da mogu da jedem kada mi neko drugi spremi. Sad Fuj!

I to mi je jos jedan od motiva da prestanem da budem saucesnik u tom zlocinu protiv zivotinja.

Covek u principu ima izbor i moze da bude sta god zeli, i jedno i drugo, i svastojed. Mada, po crevima jeste vegan. Po zubima, ima i ocnjake, za meso, u slucaju nuzde, ali ipak od mesa se vise kvare zubi, jer lakse zaostaje hrana od mesa izmedju zuba. Secam se da ja u toku tog vegetarijanskog perioda uopste nisam imao kvarne zube. Kao ponovni mesozder vec sam stigao i do krunica i mostova. Nema kod mesozderstva, mora pored cetkice za zube i konac da radi, inace ces izgledati kao da si jeo petarde.

Sto se tice ljudi koje znam. Jedan Hare Krishnovac, i jedna zena, su se super snasle u toj ishrani. Telo im uopste ne ispasta, jer su se lepo informisali o svemu, citali kuvare, znaju i da pripremaju lepo hranu i sl.

Jedna devojka ima problema sa nutritivnom anemijom, i ona zbog toga pojede ponekad barem jaja, ali retko.

Dalje svi su imali problema sa okolinom u vezi ovog opredeljenja, i stvarno zivimo u vrlo mesozderskoj sredini, i jako netolerantnoj. Ja sam nekad morao i da lazem da nisam gladan, samo da me ne bi smarali. Danas bih jedva cekao da im kazem da sam poseban. Very Happy Ali, ljudi se menjaju. Nekada mi je ovo smetalo da budem preterano drugaciji od drugih, a danas ne.

Sto se tice moje sadasnje krvne slike, i biohemije, koje sam proveravao nekoliko puta, u toku mesozderstva, cak i bez ikakvih priprema dan pre toga, bile su savrsene vrednosti. Nikakve pripreme nisam izvodio, cak sam jeo i burek dan pre jedne analize, i cokoladu, i jaja, i pio jogurt, i savrseno mi je sve. Sto znaci, da izgleda genetski ja imam tu mogucnost da mogu da budem i mesozder, ako zelim.

Ali, videcu. Nesto ce me verovatno preokrenuti tokom vremena na put vegeterijanca, ili yoga, ili ovo sto me sablaznjava industrijsko klanje zivotinja.

Inace, u jogickim knjigama pise da u Kali Yugi, poslednjem materijalistickom dobu, pred unistenje sveta, i ponovno vracanje zlatne yuge, svi ce jesti meso, pored ostalih groznih stvari, a koje se najvise ogledaju u izrazitom manijakalnom egoizmu.
Nazad na vrh Ići dole
zelika
site admin
site admin
zelika


Broj poruka : 571
Godina : 53
Lokacija : Les Cedres,Canada
Zaposlenje : planer u fabrici metalnih dijelova(inace agronom po struci)
Datum upisa : 22.01.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeUto Mar 11, 2008 4:29 pm

pozdrav novom clanu i dobrodoslica
meni se cini da tebi treba samo jos jedan mali "gur-gur" pa da se opet vratis starom nacnu zivota...pa ako mi dozvolis evo ja cu da to ucinim
kao sto i sam rece jedenje mesa donosi negativne emocije ...bijes, primitivne instinkte......nema potrebe za takvim necim
bijes je izuzetno destruktivno oruzje u ovom svijetu gdje svi nesto jure....osudjuju druge za razlicitosti i sl.....dobri dragi mir
uzasi ubijenih zivotinja koje su pomlacene zarad nasih nepci su teska karma moj burazore i nema napredka dok god drugima sisemo krv zarad nasih pet minuta zadovoljstva- mislim da se kapiramo tu
a sto se tice zdravlja...moram da budem iskrena i da kazem da se moje samo popravilo otkad sam vegi i vegan
moja cijela porodica-muz, dvoje djece su vegiji-ja i muz smo vegani....nikome nista ne fali (sem po misljenju okoline nekoliko daski u glavi-a za cije me misljenje opet zabolje ponesto-tako da se i tu razumijemo, zar ne?)
prema tome nema vise izgovora...uputi se putem koji ti je zacrtan jer ako vec vidis istinu a ne cinis nista da je slijedis onda cini mi se vise se ogrijesujes od slijepaca oko nas ("meni nije jelo ako nema mesa u tanjiru"-tipa...hmm, takvi se sigurno zgrazavaju na pomisao pecene ljudetine...a ja pitam sta je pa razlika)
drzim ti fige i samo naprijed
Nazad na vrh Ići dole
Luna
novi član
novi član
Luna


Broj poruka : 76
Zaposlenje : Zagreb
Datum upisa : 11.01.2008

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeUto Maj 13, 2008 8:17 pm

Oziris ::
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?
Vjerojatno je već negdje detaljno odgovoreno...ne stignem čitati sada cijelu temu...samo mi je palo na pamet napomenuti da kog vegana/ vegetarijanaca sa zdravstvenim poteškoćama navode preveliku konzumaciju škrobnih namirnica kao uzrok (žitarice, tjestenina...). Škrob stvara ljepljivu sluz, pa treba na to pripaziti.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.com
iwojima
novi član
novi član
iwojima


Broj poruka : 5
Datum upisa : 26.03.2009

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeSub Maj 09, 2009 9:43 am

Ako dozvolite opisao bih, ukratko, neka svoja iskustva...
1990 godine presao sam na makrobioticki nacin ishrane ali sam jeo jaja, mleko i mlecne proizvode i ponekad ribu. To je trajalo oko 3 godine, nisam primecivao znacajna poboljsanja u pogledu zdravlja a imao sam ceste glavobolje, sinusobolje, alergije, prehlade... Naravno za okolinu bio sam cudan sto necu da jedem nesto tako `prihvatljivo` i `zdravo` kao sto je meso. E onda je dosla cuvena 1993 godina, u prodavnicama nije moglo nista da se kupi pa sam se vratio na `normalan` rezim ishrane. To je trajalo (na zalost) sve do pre 3 godine kad sam iz vise razloga (eticki, ekoloski i zdravstveni) presao na vegetarijansku ishranu. I opet za okolinu sam bio i ostao `cudan`.
Osecao sam da nije prirodno da se hranim lesevima ubijenih zivotinja, kao sto rece Džordž Bernard Šo: "Zivotinje su moji prijatelji, a ja svoje prijatelje ne jedem".
Sto se zdravlja tice situacija mi se popravila ali tegobe nisu nestale do kraja. Tek kad sam se odrekao mleka i mlecnih proizvoda i jaja (a to je bilo pre 6 meseci) sve moje bolesti su nestale! Nema vise glavobolje, alergija, pun sam snage i cini mi se, savrseno zdrav. U zadnje vreme sve vise koristim sirovu hranu, sto je mislim, logican i prirodan nastavak ove price.
Na pitanje onih `normalnih`: "Pa sta ti jedes onda?", ja im odgovaram: "Sve sem mesa, ribe, jaja, mleka i mlecnih proizvoda i soje" Wink.
Ovo zadnje bi bilo moje pitanje: "Sta mislite o soji:?:"
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeSub Maj 09, 2009 6:34 pm

Hrana koja nije jestiva u sirovom obliku, po meni nije prirodna ljudska hrana. Koliko znam soja u svezem obliku izaziva "brzu probavu" emotions. Medjutim, to sto nesto nije prirodna hrana, ne znaci da je neupotrebljiva za ljudsku ishranu. U raznim klimatskim podrucjima, covek da bi preziveo je prilagodjavao svoju ishranu onome do cega je mogao da dodje. Tako da sto idemo severnije od ekvatora, to je manje prave hrane na jelovniku, a sve vise dodataka. Covek je prilagodljivo bice, tako da mnogi uopste ne osete da se neprirodno hrane ceo zivot - ako ne preteruju.
LM, soja, ako nije GM, i ako se uzima umereno (kao i sve ostalo, ni u cemu ne treba preterivati), po mom misljenju ne moze skoditi, a jeftin je izvor proteina.
Nazad na vrh Ići dole
rose123
novi član
novi član



Broj poruka : 9
Godina : 45
Datum upisa : 07.12.2010

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 11:40 am

Mislim da je bilo koja verzija pretjerivanja losa po zdravlje....Malo je to sve zbunjujuce....makrobioticari jedno, vegetarijanci drugo, vegani trece, oni koji su na sirovoj hrani opet nesto totalno drugo....Ja glasam za prirodu....Sirova hrana je predivna i nema sumnje da daje puno vise energije i poleta....divan ten itd ali je tesko biti dosljedan....organska hrana je tako teska za naci i skupo je...a jedino tako ima smisla jesti sirovo...barem meni...Ja se ipak trudim da kombinujem....da biram sta je dobro za moje tjelo ali mi to uvjek ne polazi za rukom....Pogotovo kad su praznici....kao napr. sad...Pozdrav svima!
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 2:18 pm

Dobro dosla rose123,

Slazem se sa tobom. Ne treba se opterecivati previse nekim pravilima.

Pozdrav !
Nazad na vrh Ići dole
Dani
Član
Član
Dani


Broj poruka : 123
Lokacija : kroz prozor gledam Kozaru
Zaposlenje : Čudni su životni putevi,veoma čudni.
hobi : Smijati se svakom novom jutru, još jedna nova prilika za uživanje u životu
Datum upisa : 09.04.2010

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePon Dec 27, 2010 10:59 am


Ja sam još uvijek u procesu potrage šta mi odgovara tj. šta mom organizmu odgovara.

Ovaj "Genije" je otkrio da mu pržena hrana ne odgovara, bilo šta da je pripremljeno prženjem. Može biti i najzdravija hrana ali pripremljena prženjem meni je ravno samoubistvu zbog mog stomaka.

Naravno, pogriješim ja tu i tamo, ali sam napokon naučila da slušam svoj organizam. Sad me sramota same sebe, jer cijeli sam život više voljela jesti neke namirnica, ali je okruženje takvo da me zaskočilo svojim prehrambenim navikama. Još sebe uhvatim kako mi mozak uživa u mirisu roštilja, a nikad nisam bila ljubitelj roštilja. Mozak se istrenirao na ono što mu je okolina servirala.
Kad sam odlučila da promijenim način ishrane ispočetka je bilo problema sa okolinom ( i sad ima Wink ), ali sad sve više primjećujem kako mi mozak reaguje na neke namirnice, a da ih organizam uopšte ne traži
emotions
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeUto Dec 28, 2010 7:22 am

Da, nas mozak je istreniran kako kazes. Dobar primer treninga je npr. cigareta. Covek se navikne na cist otrov, koji cak nema ni dobar ukus. Vremenom mu to postane i ukusno i posle ne moze bez njega !
Slicno je i sa hranom. Zato valda imamo i ovaj svesni deo mozga, pa mozemo sami da odlucimo o nekim stvarima. santa
Nazad na vrh Ići dole
Vegeterian girl
novi član
novi član
Vegeterian girl


Broj poruka : 5
Godina : 31
Datum upisa : 30.06.2011

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimeČet Sep 20, 2012 9:06 pm

Pozdrav. Korisnicko ime mi je totalno bezveze jer sam zamlata kada sam otvarala profil ovde ( a nije bilo skoro ) izuzela da umesto e stavim a. Kaze se valjda vegetArijanstvo ali posto vidim da i sama ova tema ima upisano tako ,znaci da nisam jedina koja gresi. Smile
No, nebitno... ne znam gde da postavim pitanje a mislim da bi ovde bilo bas pogodno.
Da li neko zna zasto mi se uporno poljavljuju bubuljice kada izbacim mlecne proizvode? I neka alergija po vratu. Da li to znaci da sam alergicna na svo povrce pa tada kulminira ili...? Shocked Stvarno ne kapiram, obicno slusam kako se sa veganskom ishranom cisti ljudima lice skroz. Sta ne radim pravilno? Inace ovo mi je vec drugi put da iz vegetarijanstva pokusavam da se presaltujem u veganstvo, prosli put sam izdrzala svega dva meseca, a sada - sada zelim da istrajem. Ali me ova alergija ili bubuljice bas muce i stalno iskacu nove i nove.
Kao vegetarijanac sam samo konzumirala mleko i mlecne proizvode, jaja,riba i ostalo nisu na mom meniju odavno. Znaci sve sam postepeno radila, pa ne razumem ovakvu reakciju sopstvenog tela.
Pomoooc.
Unapred zahvalna.
party
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitimePet Sep 21, 2012 9:21 am

Ne verujem da bubuljice iskacu zato sto nesto NEjedes - pre ce biti da nesto sto unosis u organizam to izaziva. Ako si izbacila mlecne proizvode, sigurno si povecala unos nekih drugih namirnica. Ajde se preispitaj sta je to, pa mozda dodjemo do resenja.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 3 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?
Nazad na vrh 
Strana 3 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» Koliko se zdravo hranite
» PROGRAM ZA ZDRAVO MRSAVLJENJE!

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Vegeterijanski recepti :: Tranzicija iz vegetarijanstva u veganstvo-
Skoči na: