Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
piramida sirove sladoled tikvice jogurt sremusa free indijskih kafa oraha namaz kakao recepti keks proso avokado puding tofu šargarepa Knjige kopriva vegane majonez vegetarijanci maslacka sirova
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 6 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 6 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?

Ići dole 
+12
iwojima
Luna
tigar
zelika
Olivera
zanahoria
anett
boki
Helena
Bed Bob
Branko
marijana021
16 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeČet Feb 21, 2008 8:07 pm

::
Koliko se se ja sećam postoji LDL i HDL holesterol( "dobar" i "loš", kao ono u kaubojskim filmovima s levorukim revolverašima...

Da bi se transportovao kroz krvotok do svake celije naseg organizma, holesterol mora da se veze sa masnocom, u zavisnosti od masnoce s kojom je vezan razlikujemo LDL i HDL.
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeČet Feb 21, 2008 8:23 pm

Helena ::
Ne Branko sama cinjenica da ti vec imas dovoljnu kolicinu kolesterola u sebi jer ga tvoja jetra tako proizvodi govori vec da je u biti svaki iznad toga visak,nepotreban je

Mnogo sto sta nas organizam moze da sintetise, npr. neke proteine, sto ne znaci da je "greh" unositi ih i kroz hranu.


::

... Jaja sadrze osim toga 12 puta vecu koncentraciju bakterija truljenja nego pasji izmet.

Bakterija ima svuda, ne secam se sada cifre koliko se bakterija razmeni jednim poljupcem. Uz bakterije obicno vezujemo nesto negativno, jer smo tako nauceni, a u stvari su one nasi uobicajeni susedi. Bez nekih ne bismo mogli ziveti. Truljenje je prirodan proces u kruzenju materije u prirodi. Sva organska materija truli.
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeČet Feb 21, 2008 9:47 pm

Branko ::
Helena ::
Ne Branko sama cinjenica da ti vec imas dovoljnu kolicinu kolesterola u sebi jer ga tvoja jetra tako proizvodi govori vec da je u biti svaki iznad toga visak,nepotreban je
Mnogo sto sta nas organizam moze da sintetise, npr. neke proteine, sto ne znaci da je "greh" unositi ih i kroz hranu.

Joj stvarno ga izvrces Branko...ako tijelu nesto treba izvana naravno da onda unosis,i naravno da je to ok i prirodno ali sori ako nesto organizam sam proizvodi a mi uzimamo od drugih dodatno samo zato jer nam je fino a ne zato jer nam treba to mi i nije bas prirodno,pogotovo sto to ima i svoje posljedica za vecinu a to je povisen kolesterol i mnogo drugih divnih stvarcica

Branko ::

::

... Jaja sadrze osim toga 12 puta vecu koncentraciju bakterija truljenja nego pasji izmet.
Bakterija ima svuda, ne secam se sada cifre koliko se bakterija razmeni jednim poljupcem. Uz bakterije obicno vezujemo nesto negativno, jer smo tako nauceni, a u stvari su one nasi uobicajeni susedi. Bez nekih ne bismo mogli ziveti. Truljenje je prirodan proces u kruzenju materije u prirodi. Sva organska materija truli.

E bas natezes sad...radije reci fino mi je i tocka
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Feb 22, 2008 12:39 am

Ha, ha. he, oprostite mi, molim Vas da li sam jošte u stanju i da se usprkos svemu i kano nasmijem! Versus sve "Bede i Bede" i bedastoće koja nas pomalo ophrvava, logacko(polako) ali neumitno, ja, i ne tvrdeći da je neki matori profesor krenuo da se podmlađuje u svojim nesuvislim izričajima, niti da smo svi mi LJUDI kolektivističko-zbirajuće-sabrano ikad pošteđeni bili, bilo kojih bakterija, pa makar se anaerobnim zvale (koje su "baj d vej" na "novo-spskom", najaktivnije u mrtvačkim kovčezima), i ta vrsta grubijanske pedanterije nije ni potrebna, da se bilo kako potura našim kako tako "rafiniranim čulima" na vegi-uvid! cool Kad su poljupci u pitanju, precizne cifre su tuder i nepotrebne, pogotovu imajući u vidu neuveseljavajući fakat da sva organska materija truli! Pa, "nek svako radi svoj posao, pa kom opanci kom obojci", al anaerobne one gore pomenute nas sve sleduju koliko danas... ako bidnemo neoprezni. Valjda će nam biti fino kad se udari i ta "točka"... ali ko mari za te neminovno nadolazeće stvari, valja nam se razvedriti i raspojasati, u ovom vakom nesavršenom VEGI svetu, i biti bar na tren najsrećniji na istom... e zato Vama/nama "šizosima" sve ovo i ovako "zakukuljeno" pišem... a kome se ne sviđa nek to iz Svoje memorije oma briše, pa makar i u imja "vegi-usrećništva" najviše! sunny love vegi
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Feb 22, 2008 9:31 am

Helena ::
E bas natezes sad...radije reci fino mi je i tocka

Jaja stvarno retko uzimam posebno, uglavnom to bude u sastavu nekog jela gde njegovu "finocu" posebno ni ne osetis. Stvarno nije stvar u tome, nego mi je cilj da svi zajedno razmislimo, da li je mozda i jaje prirodna hrana za coveka ? Da ne budemo kao ljudi-mesojedi koji nece da cuju drugu informaciju nego onu koju su jos nekad culi od uciteljice da je covek svastojed i tacka. Nije se nauka zaustavila ni sa nasim saznanjima, ko zna sta ce biti "naucna cinjenica" za par godina.
Znam da je tebi to sad strano, i uopste ne tvrdim da je jaje hrana za coveka. Chinjenica je da je korisno.
Zna li neko da li nasi rodjaci primati ukradu po koje jaje iz gnezda ?
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Feb 22, 2008 10:45 am

Victoria Boutenko je zapravo proucavajuci ishranu primata dosla do zakljucka koliko smo mi zastranili od svoje prirodne hrane i koliko je zelenilo ustvari bitno
(posudila sam knjigu pa ne znam omjere ali cim mise nadje u rukama napisati cu)
Recimo oni najvise jedu zelenja i voca,nesto malo sjemeki i orasastih plodova i u tragovima,skoro nemjerljivo koliko oni pojedu kukaca i sl
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Feb 22, 2008 3:03 pm

Branko ::
Helena ::
E bas natezes sad...radije reci fino mi je i tocka

Jaja stvarno retko uzimam posebno, uglavnom to bude u sastavu nekog jela gde njegovu "finocu" posebno ni ne osetis. Stvarno nije stvar u tome, nego mi je cilj da svi zajedno razmislimo, da li je mozda i jaje prirodna hrana za coveka ? Da ne budemo kao ljudi-mesojedi koji nece da cuju drugu informaciju nego onu koju su jos nekad culi od uciteljice da je covek svastojed i tacka. Nije se nauka zaustavila ni sa nasim saznanjima, ko zna sta ce biti "naucna cinjenica" za par godina.
Znam da je tebi to sad strano, i uopste ne tvrdim da je jaje hrana za coveka. Chinjenica je da je korisno.
Zna li neko da li nasi rodjaci primati ukradu po koje jaje iz gnezda ?
Prvi sam skoro podigao dva prsta za odgovor, ali dame, svakako imaju prednost.
Ne zna li niko pouzdano da su baš ti primati ljudski rođaci, na koje bi "kanda" trebalo da se ugledamo, pa da kraduckamo malo poneko jaje iz tuđeg gnezda? Question
Ja sam do sada stigao da uspem da saznam da je čovek zapravo P L O D O J E D! Exclamation Da sad detaljno to ne obrazlažem, niti precizno izvodim zaključke...
Ako se upliva u tu vrstu relativizma, pa se ustvrdi kao što to uvaženom kolegi Branku uspeva, da je nekome strano šta će biti "naučna činjenjica" za par godina, te da uopšte kao ni ne tvrdi da je JAJE HRANA ZA ČOVEKA! Ali, već u sledećoj rečenici piše: "Chinjenica je da je korisno."!!!???- pa ako je to zaista činjenica, čemu onda dalja diskusija??? Question Question Question- kad mogu primati, šta i ljudima fali da se malo ponekad majmunišu, pogotovu ako je zdravo fino i ukusno, skoro ni da se ni ne primeti-oseti.
A ja kažem da je belodana PREDRASUDA da je "Chinjenica" da je jaje u ishrani ljudi KORISNO!
Iz samog sleda misli iz Brankovog posta, jasno se može videti da je to samorazumljivo pred-ubeđenje, koje kolega naknadno pokušava netačno opravdati! Korišćenje jaja u ishrani je nekorisno i štetno za ljudski organizam, ne samo iz etičkih razloga(po ugledu na rođake"ukrasti pokoje jaje iz gnezda"??? Question ),nego i iz zdravstvenih razloga, tj. prirođene fiziologije varenja hrane kod ljudi! Exclamation Zašto? Zato! vegi Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Feb 22, 2008 3:55 pm

Potpisujem za plodojedstvo Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Feb 22, 2008 4:07 pm

Nemoj da zaboraviš penkalu! Exclamation Laughing Laughing Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Feb 22, 2008 4:29 pm

Evo evo cool
I da dam na uvid odmah emotions
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Feb 22, 2008 8:27 pm

bed bob ::

A ja kažem da je belodana PREDRASUDA da je "Chinjenica" da je jaje u ishrani ljudi KORISNO!
Iz samog sleda misli iz Brankovog posta, jasno se može videti da je to samorazumljivo pred-ubeđenje, koje kolega naknadno pokušava netačno opravdati! Korišćenje jaja u ishrani je nekorisno i štetno za ljudski organizam, ne samo iz etičkih razloga(po ugledu na rođake"ukrasti pokoje jaje iz gnezda"??? Question ),nego i iz zdravstvenih razloga, tj. prirođene fiziologije varenja hrane kod ljudi! Exclamation Zašto? Zato! vegi Very Happy



Taman sam hteo da te pitam "zasto?" a ti vec dao odgovor "zato" Smile)

Pre svega pogresno si razumeo ono "strano" sto sam napisao Heleni. Smisao je bio posto je ona na sirovom, ne koristi cak ni mlecne proizvode, za nju je jaje nesto stravicno, to mi je jasno, te sam stoga napisao da joj je to nesto "strano", verovatno kao za mene klanje zivotinje.
LM, od silne analize mog texta nisi mi odgovorio da li znas da li se jaje nalazi na meniju nasih rodjaka ?

Jedino si dokazao da je stetno za nas organizam i to "zato" Smile
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Feb 22, 2008 9:00 pm

"Veliki čovjekoliki majmuni su izraženo socijalne životinje koje se međusobno sporazumijevaju glasovima i govorom tijela. Oni su pretežno biljožderi, koji do neke mjere jedu i meso (u najmanjoj mjeri gorile)."

"Od svih čovjekolikih majmuna gorile su najizraženiji biljožderi. Njihova glavna hrana je lišće, a ovisno o sezoni, voće jedu u vrlo različitim količinama. Odrasla životinja treba oko 25 kg dnevno. Životinjski dodatak hrani su samo kukci a i to najčešće nehotice i nesvjesno, kad se oni nađu na lišću kojeg gorila pojede."

wikipedija


Znaci niti svi,a oni koji i jedu opet jedu u extra malim kolicinama i to vecinom iz nuzde.
A gorile su pak druga prica.
Znaci sve zavisi s kime se zelis usporediti.
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Feb 22, 2008 9:09 pm

Sto se tice moje prehrane pa ja sam bila vegetarijanka prije sirovog a ne veganka a to znaci da sam konzumirala i jaja i mlijecne proizvode u nekoj mjeri (doduse i hvala bogu u maloj) ali sam uvijek citala i istrazivala i znala da tu nes smrdi,gledano s eticke strane,gledano sa strane onoga sto je to prirodno (barem meni,recimo prirodnije mi je uzeti jabuku nego jaje a uz to jabuka mirisi a jaje smrdi sto mi isto nesto govori) te sa strane zdravlja i znala sam da cu jednom izbaciti i to,samo mi tada nije bilo "prakticno" i nisam se previse zamarala s time,nisam jos bila spremna,ali sam bila svjesna toga.
Cinjenica je Branko da se drugacije osjecas kada izbacis mlijecne proizvode i jaja,lakse,energicnije,nisi napuhnut,nema tezine u trbuhu itd.

Ponekad je najveci argument vlastito iskustvo.
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Feb 22, 2008 9:17 pm

Helena ::

"Od svih čovjekolikih majmuna gorile su najizraženiji biljožderi. Njihova glavna hrana je lišće, a ovisno o sezoni, voće jedu u vrlo različitim količinama. Odrasla životinja treba oko 25 kg dnevno. Životinjski dodatak hrani su samo kukci a i to najčešće nehotice i nesvjesno, kad se oni nađu na lišću kojeg gorila pojede."

Za gorile znam, oni su cisti vegani. Znam da i to da jedino babuni od svih primata gotive i meso. Nisam nista nasao za jaja.
Nazad na vrh Ići dole
anett
site admin
site admin
anett


Broj poruka : 896
Godina : 56
Datum upisa : 13.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimePet Feb 22, 2008 11:48 pm

"Ljudi,prestanite da se trujete nedozvoljenom hranom"-ovo su reci velikog Homera.
(nedozvoljena hrana-neodgovarajuca,neprirodna za ljudsko bice,narocito ona koja bezi od vas-zivotinjskog porekla)

Ljudi i ne znajuci truju sebe iz dana u dan.Mnogi su navikli na svoju uobicajenu ishranu,njima se cini da se mozemo hraniti samo tako i nikako drugacije.Dobro je ukoliko organizam bude mudar i pocne da salje signale da mu hrana ne odgovara.Ali,da bi organizam bio mudar,covek sam mora da zeli da bude mudar i pocne da trazi istinu.Ukoliko ne trazimo istinu dobrovoljno,priroda ce nas sama na to primorati putem bolesti,povisene temperature,mucnine,nadutosti i rastrojstva zeluca.

Probajte da izbacite neke namirnice(sir,jaja,mleko) iz ishrane na izvesno vreme i vidite kako se osecate,istrazujte-ja sam tako dosla do saznanja da mi je najbolje kada jedem puno voca,salata i semenja(sirovog).Ne trebaju mi primati i naucne studije da bih utvrdila sta prija mom organizmu.Ako ne probate,kako cete znati?
Nazad na vrh Ići dole
Olivera
Sprout
Sprout
Olivera


Broj poruka : 1162
Godina : 56
Lokacija : Beograd/Čortanovci
Datum upisa : 31.12.2006

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeSub Feb 23, 2008 12:49 am

Ja sam iz klasične ishrane prešla na vegan. Nisam imala taj prelazni period...Po Dr. Colin-u Cambell-u, autoru The China study, a to je najveća studiija o ishrani ikada napravljena na ljudima, makar i jedna životinjska belančavina u ishrani može da podstakne bolest. Dakle, postoje bolesti nemaštine, izazvane lošom higijenom, i bolesti izobilja, kao što su povišeni krvni pritisak, masnoće u krvi, holesterol,srčani udar, dijabetes i ostale bolesti imunog sistema i kancer.
Bez obzira na podeljena mišljenja i političke stavove, mi u Srbiji definitivno patimo od bolesti izobilja. Statistike zvone na uzbunu, ali malo ko pomišlja da promeni iz korena svoje navike u ishrani...
Evo kako ja vidim stvari: Vegan, uz kuvanu hranu je potpuna sloboda....apsulutno čudesan svet ukusne hrane....
Sirovo i ponekad kuvano, to je kurs koji nastojim da održim; "gresi" tipa pojesti nešto što sadrži jaja ili mlečne proizvode, sve je to ljudski...i nije ništa strašno, btw Wink sve dok ne planirate u obrocima male količine jaja ili male količine mlečniih proizvoda - tu je zamka.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.rs
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeSub Feb 23, 2008 8:06 am

Olivera ::
...Po Dr. Colin-u Cambell-u, autoru The China study, a to je najveća studiija o ishrani ikada napravljena na ljudima, makar i jedna životinjska belančavina u ishrani može da podstakne bolest.

Da li je dao neko objasnjenje te tvrdnje ?
Nazad na vrh Ići dole
Olivera
Sprout
Sprout
Olivera


Broj poruka : 1162
Godina : 56
Lokacija : Beograd/Čortanovci
Datum upisa : 31.12.2006

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeSub Feb 23, 2008 12:07 pm

Naravno, cela knjiga je o tome...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.rs
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeSub Feb 23, 2008 2:00 pm

Stovise gospodin koji ju je radio je za njenog trajanja i sam jeo meso.
Ne moram isticati da je nakon rezultata prestao,prvo je presao na vegetarijanstvo,kasnije veganstvo.Odgojio je 5oro djece iskljucivo na biljnoj hrani.
To je najopseznija i najtemeljitija studija o vezi izmedju prehrane i rizika od obolijevanja.
I bitna je jos i zato sto je uzela sve faktore u obzir tipa : cigarete,tjelovjezba,alkohol.
Jer se cesto zna odmah skociti i reci - pa da naravno da zive duze (ako im/nam se to uopce i prizna) kad vecinom ni ne puse i bave se sportom,ne piju itd. -
Znaci i to je promatrano i opet nam ide u korist Exclamation
Stanovnici nekih sela gdje se provodila studija hrane se gotovo veganski,dok se u drugim selima hrane velikim kolicinama namirnica zivotinjskog porijekla.
Rezultat kaze da kinezi koji jedu najmanje masnoca i namirnica zivotinjskog porijekla imaju znatno nize stope raka,infarkta i nekoliko drugih degenerativnih bolesti.
I cak i male kolicine namirnica zivotinjskog porijekla utjecu na ucestaliju pojavu oboljenja Exclamation
Sto vise biljne hrane,manja stopa oboljenja.

A i ovo je zapanjujuce

Uzroci smrtnosti od raka :
Prehrana 35 %
Duhan 30 %
Reprodukcija i seksualno ponasanje 7 %
Zanimanje 4 %
Alkohol 3 %
Zagadjenje 2 %
Aditivi u hrani 1 %
Ostalo 18 %

"Vegan - nova etika prehrane"/Eric Marcus
Nazad na vrh Ići dole
Olivera
Sprout
Sprout
Olivera


Broj poruka : 1162
Godina : 56
Lokacija : Beograd/Čortanovci
Datum upisa : 31.12.2006

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeSub Feb 23, 2008 3:10 pm

Eto Helena je sve lepo rekla love
najupečatljivije štivo koje sam ikada pročitala na temu promena u ishrani, pisano razumljivim jezikom i veoma argumentovano. Za mene je sve počelo odatle.
u svakom slučaju, mislim da ako neko krene u vege ishranu iz zdravstvenih razloga, vrlo brzo počne da uviđa i etički karakter svog pristupa, i obrnuto. To se jednostavno prožima; Moram da priznam da sam, kada sam se oslobodila nekih zdravstvenh tegoba koje su me mučile, imala divan osećaj kao da sam sklopila neki tajni pakt sa Univerzumom, i da dobijam nagrade zato što ne učestvujem u mučenju i ubijanju drugih živih bića...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.rs
Gost
Gost




Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeSub Feb 23, 2008 4:03 pm

Olivera ::
Ja sam iz klasične ishrane prešla na vegan. Nisam imala taj prelazni period...Po Dr. Colin-u Cambell-u, autoru The China study, a to je najveća studiija o ishrani ikada napravljena na ljudima, makar i jedna životinjska belančavina u ishrani može da podstakne bolest. Dakle, postoje bolesti nemaštine, izazvane lošom higijenom, i bolesti izobilja, kao što su povišeni krvni pritisak, masnoće u krvi, holesterol,srčani udar, dijabetes i ostale bolesti imunog sistema i kancer.
Bez obzira na podeljena mišljenja i političke stavove, mi u Srbiji definitivno patimo od bolesti izobilja. Statistike zvone na uzbunu, ali malo ko pomišlja da promeni iz korena svoje navike u ishrani...
Evo kako ja vidim stvari: Vegan, uz kuvanu hranu je potpuna sloboda....apsulutno čudesan svet ukusne hrane....
Sirovo i ponekad kuvano, to je kurs koji nastojim da održim; "gresi" tipa pojesti nešto što sadrži jaja ili mlečne proizvode, sve je to ljudski...i nije ništa strašno, btw Wink sve dok ne planirate u obrocima male količine jaja ili male količine mlečniih proizvoda - tu je zamka.



Potpuno se slažem. Ono što bih dodao, da sam dosta toga iz knjige već znao ranije. Stekao sam utisak da je Kembel prikupio ranije dostupne podatke, objedunio, obradio i pretvorio u vrlo kvalitetnu knjigu. Ono što bih dodao istražujući i čitajući razne knige je sledeće:

- Ljudska vrsta je predodredjena da se hrani sirovom biljnom hranom. Naš telesni sklop je takav. Digestivni trakt, dugačko debelo crevo (kod mesojeda debelo crevo je kratko da se ostaci od mesa ne bi zadržavali i trulili). Kancer debelog creva je direktna posledica konzumiranja hrane životinjskog porekla.

Konzumiranje mesa je kroz istoriju ljudske vrste uvek bilo statusni simbol. Meso se jelo za vreme svala, pobeda i to samo na dvorovima u izobilju kao dokaz moći kada su se životinje ''ritualno žrtvovale''. Danas kad je taj simbol dostupan svakom stanovniku zahvaljujući mesnoj industriji svi obični smrtnici sad mogu da uživaju u ovm statusnom simbolu.

- Verovatno znate za bolest ''ludih krava'' (koliko se sećam baš je Kembel pomenuo ovaj primer u svojoj knjizi) kada su kravama u hranu ubacili proteine životinjskog porekla da bi ''poboljšali'' prinos mleka i smanjili porocenat masti u mišićima. Medjutim igranje sa prirodom ne ide baš tako ako se ne pošuju prirodni zakoni. Ubrzo je došlo do degenerativne promene na mozgu krava koje su dobijale hranu životinjskog porekla. Ono što bih istakao da je hrana životinjskog porekla otrovna za nas bez obzira da li je poreklom sa seoskog domaćinstva ili sa farme, nebitno.

Prema analizama Ministarsva zdravlja RS kod nas je situacija već alarmantna. Oko 30% populacije je preterano gojazno a 50% populacije je gojazno(ako ne skrivaju podatke mislim da su procenti veći, posmatrajući okolinu onako ''odokativnom metodom''). Kod dece je situacija još lošija, 50% dečije populacije je preterano gojazno naročito u školskom uzrastu. Posledice lošeg načina ishrane su ti da imamo jako visok procenat dijabetesa (jedan i dva) kod dece, kao i pojava visokg pritiska u uzrast dece već u osnovnoj školi.

- Ono što bih dodao na Oliverin tekt je da je po meni bliže zdravoj ishrani, Džodž Malkmus koji preporučuje 75% sirovu hranu i 25% kuvanu hranu u toku dana.

Lično nevidim svrhu konzumiranja kuvane hrane osim ''zavodljivog ukusa''. Svi znamo da se kuvanjem u hrani ubijaju, svi biološki gradivni i hranljivi elementi, prvenstveno enzimi, koji su vrlo važni prenosioci hranljivih materija iz creva kroz krv u ćelije.Ako nema enzima nema ni prenosa onda samo varimo i izbacujemo sve što smo pojeli. Kuvanjem hrana postaje koncentrovana tako da pojedemo mogo više hrane nego što nam je potrebno (prva posledica gojatnost). Kuvanjem hrana prelazi iz bazne u kiselu sredinu, što stvara kiselu sredinu u našem organizmu, to sve pogoduje razvoju štetnih bakterija koje nam sistemacki truju organizam.



Iskeno se nadam da će neko ovde prihvatiti da prevede knjigu Dr. Colin-a Cambell-a The China study. Na neki čudesan način svako ko je pročitao ovu knjigu postaje vegan garantovano. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeSub Feb 23, 2008 4:12 pm

Olivera ::
Eto Helena je sve lepo rekla love
najupečatljivije štivo koje sam ikada pročitala na temu promena u ishrani, pisano razumljivim jezikom i veoma argumentovano. Za mene je sve počelo odatle.
u svakom slučaju, mislim da ako neko krene u vege ishranu iz zdravstvenih razloga, vrlo brzo počne da uviđa i etički karakter svog pristupa, i obrnuto. To se jednostavno prožima; Moram da priznam da sam, kada sam se oslobodila nekih zdravstvenh tegoba koje su me mučile, imala divan osećaj kao da sam sklopila neki tajni pakt sa Univerzumom, i da dobijam nagrade zato što ne učestvujem u mučenju i ubijanju drugih živih bića...

I ovo je potpuno tačno. Osećam veliko psihičko rasterećenje i nemam osećaj krivice da je neko živo biće ubijeno da bih ga jeo. Iako meso kupujemo u mesari i nema oblik životine, ipak moramo da imamo svest o tome da je to ''meso'' nekad bilo živo biće koje koje je volelo svoj život isto koliko i mi. Nije ''tajni pakt sa univerzumom'' jednostavno je prirodan sled opšteg napredovanja, ishrana u fizičkom univerzumu, a svestu duhovnom. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeSub Feb 23, 2008 6:51 pm

Olivera ::
...Po Dr. Colin-u Cambell-u, autoru The China study, a to je najveća studiija o ishrani ikada napravljena na ljudima, makar i jedna životinjska belančavina u ishrani može da podstakne bolest.

Da li je dao neko objasnjenje te tvrdnje ?
Naravno, cela knjiga je o tome...

Pretpostavljam da je kroz primere, istrazivanja, statistiku, POKAZAO da ne treba jesti meso i hranu zivotinjskog porekla. Ali tvrdnja da i jedna zivotinjska belancevina steti, mi je malo preterana. Pa upravo mi dokazujemo "svastojedima" da su proteini iz biljki identicni onima iz mesa (njihova je tvrdnja da su zivotinjske kvalitetnije). Po meni protein je MOLEKUL i ne moze biti razlike. Zar mozemo reci da je neka voda zivotinjskog porekla zato sto je atom vodonika i kiseonika boravio u zivotinjskom telu ?
Problem u mesu nisu proteini, nego masti, hormoni i ostali otrovi sta sve ima tamo (sad ne govorim o ubijanju nego samo o sastavu). Problem u mesu je sto je koncetrovana hrana i njenim konzumiranjem narusavamo odnos hranljivih materija koje treba da unosimo.

Nadam se da je sad moje pitanje jasnije, da li je ista rekao bas o proteinima zivotinjskog porekla, u cemu je problem sa njima ? U cemu se razlikuje od biljnog pa on izaziva bolest a biljni ne.
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeSub Feb 23, 2008 11:22 pm

Branko ::
bed bob ::

A ja kažem da je belodana PREDRASUDA da je "Chinjenica" da je jaje u ishrani ljudi KORISNO!
Iz samog sleda misli iz Brankovog posta, jasno se može videti da je to samorazumljivo pred-ubeđenje, koje kolega naknadno pokušava netačno opravdati! Korišćenje jaja u ishrani je nekorisno i štetno za ljudski organizam, ne samo iz etičkih razloga(po ugledu na rođake"ukrasti pokoje jaje iz gnezda"??? Question ),nego i iz zdravstvenih razloga, tj. prirođene fiziologije varenja hrane kod ljudi! Exclamation Zašto? Zato! vegi Very Happy



Taman sam hteo da te pitam "zasto?" a ti vec dao odgovor "zato" Smile)

Pre svega pogresno si razumeo ono "strano" sto sam napisao Heleni. Smisao je bio posto je ona na sirovom, ne koristi cak ni mlecne proizvode, za nju je jaje nesto stravicno, to mi je jasno, te sam stoga napisao da joj je to nesto "strano", verovatno kao za mene klanje zivotinje.
LM, od silne analize mog texta nisi mi odgovorio da li znas da li se jaje nalazi na meniju nasih rodjaka ?

Jedino si dokazao da je stetno za nas organizam i to "zato" Smile
Kolega Branko, iza tog mog apodiktičkog ODGOVORA "Zato" odmah primetno stoji "smajli" VEGI:vegi: i odmah sledeći Very Happy:D, pa jel bi trebalo da Ti dodatno crtam ili objašnjavam kako za LJUDSKU ishranu nije merodavno šta rade i kako se slade PRIMATI eventualno maznutim TUĐIM JAJIMA iz kojih bi možda moglo i neko novo živo biće da nastane!- i da je takva majmunska otimačina OBRAZAC koji mi LJUDI TREBA DA SLEDIMO???Question Question Question (bez obzira da li neko bio ateista, ili religiozan ili "kreacionista" i veruje u objavu ili nekog Tvorca, a ne veruje u tu spornu "naučnu činjenicu" na darvinizmu zasnovanoj, da su nama ljudima primati RODJACI kako Ti Branko uporno insistiraš!Exclamation )
Ako primati ukradu i po neko jaje iz gnezda, kao i neki ljudi uostalom po ugledu na njih ili ne, to nije nikakav "KRUNSKI DOKAZ" zaogrnut pončom naučenjačke istinoljubivosti da JAJA i nije tako loše klopati, već je to KRATKOSPOJNO NAOPAKO ZAKLJUČIVANJE par excellence!Exclamation Wink
Ako se Ti kolega Branko decidirano izjašnjavaš protiv ogavnog klanja Životinja i konzumacije mesa, prosto nije logično što si se slepio za tu ambivalentnu poziciju u pogledu jedenja jaja???Question - po sistemu mož da bidne, al ne mora da znači, ili ono možda jeste možda nije nečije pileće potencijalno srce u zametku žumanceta učenjačku TAJNU krije???Question
Molim Te Branko nemoj da se ljutiš zbog mog odgovora na Tvoje cenjeno pitanje, shvati to samo kao Našu razmenu mišljenja, i ako imaš nešto još, neki argument, molim Te pridodaj...
Imade jedan pesnik u Skopju rođen gitaristički Branimir Štulić koji u pesmi "3 N" poje: "Zbog čega primatima nikad ne isključuju elektriku, oni u principu i onako rijetko čitaju, a i to što čitaju krive stvari čitaju, pa zašto im onda ne isključuju elektriku... "
P O Z D R A V !vegi
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitimeNed Feb 24, 2008 6:54 am


Citat :
pa jel bi trebalo da Ti dodatno crtam ili objašnjavam kako za LJUDSKU ishranu nije merodavno šta rade i kako se slade PRIMATI eventualno maznutim TUĐIM JAJIMA iz kojih bi možda moglo i neko novo živo biće da nastane!-


Ovu temu smo ranije vec dotakli. Naravno da ne mozemo potpuno preslikati jelovnik nekog primata, uostalom ima ih vise i razlikuju se. Ali kao sto apsolutno ne moze nauka sad reci npr. slonu sta treba da jede, jer je priroda to uredila, tako isto mislim da se i mi moramo osloniti pre svega na prirodu. Problem je sto posle ovoliko vekova "pametovanja" umova nasih predaka, vise ne znamo sta je prirodno. Uopste ne isklucujem mogucnost da je jaje na prirodnom jelovniku coveka.
Ako govorimo o zdravoj hrani za coveka, treba to istrazivati. Oni drugi razlozi - o eventualnom nastanku zivog bica - su malo ... Mozda jaje i pati, kao kad nase polne celije nalete na gumenu prepreku i ne pronadju svog zenskog parnjaka Smile


Citat :
, a ne veruje u tu spornu "naučnu činjenicu" na darvinizmu zasnovanoj, da su nama ljudima primati RODJACI kako Ti Branko uporno insistiraš!Exclamation )

Rodjaci ili ne, ocigledno je da smo slicni, sto spolja sto po organima za varenje. Da dodamo tu i veliku slicnost gena sto samo za sebe puno govori.

Citat :
Ako primati ukradu i po neko jaje iz gnezda, kao i neki ljudi uostalom po ugledu na njih ili ne, to nije nikakav "KRUNSKI DOKAZ" zaogrnut pončom naučenjačke istinoljubivosti da JAJA i nije tako loše klopati, već je to KRATKOSPOJNO NAOPAKO ZAKLJUČIVANJE par excellence!Exclamation Wink


Nije dokaz da ih treba jesti, zato trazim dokaz zbog cega je lose jesti jaja, lose po zdravlje, a dobijam vise religiozne nego naucne odgovore.


Citat :
Molim Te Branko nemoj da se ljutiš zbog mog odgovora na Tvoje cenjeno pitanje, shvati to samo kao Našu razmenu mišljenja, i ako imaš nešto još, neki argument, molim Te pridodaj...


Naprotiv, obozavam ovako da "filozofiram" i drago mi je da imam ovde nekog koji to isto voli Smile
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?   Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo? - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Da li je vegeterijanstvo uvek zdravo?
Nazad na vrh 
Strana 2 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» PROGRAM ZA ZDRAVO MRSAVLJENJE!
» Koliko se zdravo hranite

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Vegeterijanski recepti :: Tranzicija iz vegetarijanstva u veganstvo-
Skoči na: