Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
namaz free keks avokado proso vegetarijanci maslacka kopriva tikvice sladoled piramida kakao kafa sirova majonez jogurt šargarepa tofu vegane Knjige indijskih puding oraha sirove recepti sremusa
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 49 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 49 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake

Ići dole 
+7
zanahoria
Olivera
VojaJa
tedi
Bed Bob
Branko
marijana021
11 posters
AutorPoruka
marijana021
Urednik
Urednik
marijana021


Broj poruka : 212
Godina : 42
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Master zastite zivotne sredine
hobi : sport, priroda
Datum upisa : 29.09.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePet Mar 07, 2008 9:43 pm

Adekvatna zamena za namirnice zivotinjskog porekla a istovremeno i mnogo zdravija varijanta su pecurke. Proteini gljiva imaju sastav slican proteinima životinjskog porekla i zato su biološki vredniji od biljnih proteina, bukovaca sadrzi oko 6%. Gljive sadrže mali postotak masti zbog cega su cenjene kao dijetalna hrana.Osim toga, sadrže velike kolicine minerala i vitamina. Sitake su bogate i razlicitim lekovitim materijama ( najpoznatiji lentinan) zbog cega se koriste u medicini kao lek protiv bolesti srca i krvnih sudova, kancera, dijabetesa, kod bolesti disajnih organa, i mnogih drugih.
Pre skoro dve godine, pocela sam sa uzgojem bukovace za svoje potrebe. Onda su mi svi trazili da napravim vise, pa sam pravila i za prodaju. Od pocetka sam bila zainteresovana da probam i da uzgajam sitake obzirom da su jako lekovite, ali sam tek sad probala da stavim i nju.
Par ovih prvih toplih dana su mi posluzili da napravim novu turu bukovace, i prvu turu sitake. Evo kako to izgleda:
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Slika027

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Slika028
Na slikama gore- supstrati sa sitakom, a na slici dole supstrati sa bukovacom.

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Slika034-1
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePet Mar 07, 2008 10:12 pm

Ranije sam i ja gajio bukovace. Najveci problem mi je bio kuvanje slame. kako ti to radis ?
Nazad na vrh Ići dole
marijana021
Urednik
Urednik
marijana021


Broj poruka : 212
Godina : 42
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Master zastite zivotne sredine
hobi : sport, priroda
Datum upisa : 29.09.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeSub Mar 08, 2008 10:33 am

Kupili smo kazan od 2.500l za kuvanje. Mada sad ima i druga varijanta da se kupi aktivna micelija koja brzo raste, u tom slucaju slama se ne kuva vec se samo pokvasi, koliko je to dobro ne znam, nisam probala.
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeSub Mar 08, 2008 11:02 am

Kazan od 2.500l za kuvanje slame? Pa to kad provri, "isparenije" se vidi i iz satelita! Smile
Koliko je tačno vremena neophodno, uz naravno ispravan postupak, po Tvom iskustvu i praksi, da se odgaji tura gljiva bukovača, a koliko za šitake? sunny cheers
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeSub Mar 08, 2008 11:44 am

marijana021 ::
Kupili smo kazan od 2.500l za kuvanje. Mada sad ima i druga varijanta da se kupi aktivna micelija koja brzo raste, u tom slucaju slama se ne kuva vec se samo pokvasi, koliko je to dobro ne znam, nisam probala.

Uh, 2500 litara, to je posao... Ja sam u maloj "oraniji" radio, pa je za jednu balu slame to posao za ceo dan.

Moze bez kuvanja, ali uz hemiju, a to mi se ne svidja. Valda se "benlate" zvase taj preparat.
Nazad na vrh Ići dole
tedi
Šef za maštovite dekoracije
Šef za maštovite dekoracije
tedi


Broj poruka : 484
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 20.01.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeSub Mar 08, 2008 1:57 pm

I ja sam kuvala u oraniji slamu ali je pre toga iseckam i ide nekako relativno brzo, pitanje je kolika je ta tvoja oranija nasa je onako velika - recimo srednja. E sad mi se jedu odoh da kupim. pozzz
Nazad na vrh Ići dole
marijana021
Urednik
Urednik
marijana021


Broj poruka : 212
Godina : 42
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Master zastite zivotne sredine
hobi : sport, priroda
Datum upisa : 29.09.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeSub Mar 08, 2008 3:47 pm

Bukovaca mora da stoji najmanje mesec dana, dok ne pocne da radja, a sitake i dva meseca.
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeNed Mar 09, 2008 6:07 am

tedi ::
I ja sam kuvala u oraniji slamu ali je pre toga iseckam i ide nekako relativno brzo, pitanje je kolika je ta tvoja oranija nasa je onako velika - recimo srednja. E sad mi se jedu odoh da kupim. pozzz

Ne vidim da bi bilo brze ako se isecka, izgleda da je moja oranija ipak manja, pa kad izvadim jednu turu, s njom ode dosta vode, pa opet nalijem hladne, pa opet zagrevaj... Koliko ono treba kuvati slamu - pola sata ?

Ex, da - seckanje. To nisam nikad radio jer nemam masinu za to, a nije mi se mililo da to radim rucno, malo je sizifovski Smile Uspe i ovako, samo je kazu prinos manji.
Nazad na vrh Ići dole
marijana021
Urednik
Urednik
marijana021


Broj poruka : 212
Godina : 42
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Master zastite zivotne sredine
hobi : sport, priroda
Datum upisa : 29.09.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeNed Mar 09, 2008 10:17 am

NIje manji prinos, i ne mora da se secka, samo prodje malo vise vremena dok ne pocne da radja.
Nazad na vrh Ići dole
VojaJa
novi član
novi član



Broj poruka : 1
Datum upisa : 16.02.2009

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePon Feb 16, 2009 11:16 am

Ja sam poceo pre 10 dana da uzgajam shitaku. Trenutno imam 120 dzaka, a narucio sam jos. Postojecih 120 dzaka je staro mesec dana i trebam sad skinuti foliju-dzakove sa panjeva. Poceo sam sve to iz razloga jer mislim da je jako zdrava kao hrana a uzgajanje pre svega zanimljivo.
Nazad na vrh Ići dole
Olivera
Sprout
Sprout
Olivera


Broj poruka : 1162
Godina : 56
Lokacija : Beograd/Čortanovci
Datum upisa : 31.12.2006

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePon Feb 16, 2009 4:36 pm

Pozdrav za Voju! emotions
e ovo sa shitakama me jako zanima. Mozes li da mi das malo vise informacija o uzgoju shi taka u dzakovima?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.rs
zanahoria
Urednik
Urednik
zanahoria


Broj poruka : 481
Godina : 43
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 19.02.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePon Feb 16, 2009 10:50 pm

Ohoho ispod velike terasice u cortanovcima mogle bi fino da se uzgajaju...Smile)
Nazad na vrh Ići dole
marijana021
Urednik
Urednik
marijana021


Broj poruka : 212
Godina : 42
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Master zastite zivotne sredine
hobi : sport, priroda
Datum upisa : 29.09.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeSub Apr 04, 2009 2:14 pm

Vise se ne bavim uzgojem do daljnjeg tako da ne znam gde moze da se nabavi supstrat i uputstvo.
Nazad na vrh Ići dole
Dani
Član
Član
Dani


Broj poruka : 123
Lokacija : kroz prozor gledam Kozaru
Zaposlenje : Čudni su životni putevi,veoma čudni.
hobi : Smijati se svakom novom jutru, još jedna nova prilika za uživanje u životu
Datum upisa : 09.04.2010

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimePon Apr 12, 2010 12:26 pm

Ja sam radila negdje gdje smo proizvodili bukovače i šitake i to mi totalno zgadilo gljive. Ne zbog same proizvodnje već njihove nehigijene. Na slami spavali psi i mačke lutalice, slamu nakon kuhanja pršću kalijumpermanganatom, bude slama ljubičasta. Za mušicu koristili sredstvo za suzbijanje muva u štalama.
Ne mogu ni da gricnem bilo koju gljivu, a nekada sam stvarno voljela da ih jedem.
Nazad na vrh Ići dole
Vladoc
novi član
novi član



Broj poruka : 3
Datum upisa : 24.05.2011

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeUto Maj 24, 2011 6:42 am

Ja sam Vladimir iz Apatina,28 god...eto za pocetak da se predstavim.Zapoceo bih proizvodnju bukovace za sopstvene potrebe,a posle sta bude. Smile Nadam se da cu ovde dobiti odgovore na pitanja koja me interesuju.Za pocetak,gde bih mogao nabaviti kvalitetan micelijum bukovace?Nadam se da cete imati strpljenja za moja pitanja.
Pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeUto Maj 24, 2011 6:06 pm

Dobrodosao !
Ne bavim se vise uzgojem, tako da nemam sveze informacije. Ja sam micelijum nabavljao u zavodu za ratarstvo i povrtarstvo (NS seme) na Rimskim sancevima.
Nazad na vrh Ići dole
Vladoc
novi član
novi član



Broj poruka : 3
Datum upisa : 24.05.2011

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeUto Maj 24, 2011 7:32 pm

Branko,posto sam laik i ta informacija mi puno znaci,hvala ti.Nadam se da ces imati zivaca za sve i jedno moje pitanje,posto ih imam mnogo.Za pocetak,planirao sam da gajim bukovacu u podrumu,tj.konobi stare svapske kuce.Velicine je 4x4.Koliko je to izvodljivo na takvom mesti i vidim da na ostalim forumima spominju neku dezinfekciju prostorije...dali je potrebno i to da uradim pre nego sto ubacim dzak....Jos jednom hvala na razumevanju....veruj mi da su svi ostali forumi zamrli na ovu temu,pa mi tvoj odgovor mnogo znaci! Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
zelika
site admin
site admin
zelika


Broj poruka : 571
Godina : 53
Lokacija : Les Cedres,Canada
Zaposlenje : planer u fabrici metalnih dijelova(inace agronom po struci)
Datum upisa : 22.01.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeSre Maj 25, 2011 12:59 am

pozdravi Vladoc
Muz i ja smo prije 15-ak godina gajili bukovacu u Voshi...u to doba smo nabavljali micelijum u Subotici....Pretpostavljam da bi ti danas mogao naci sve potrebne informacije o micelijumu preko interneta...
Sretno
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeSre Maj 25, 2011 6:49 am

Svakako da je preporucljivo da prostorija bude sto cistija, ali nije bas potrebno da bude kao hirurska sala Smile Bitno je dobro iskuvati slamu, da ona bude sterilna i da omeksa. Moze i bez kuvanja, ali onda treba koristiti hemijska sredstva sto ne volim.
U institutu su uz micelijum davali i uputstvo za gajenje.

Evo ovde imas uputstvo :

http://www.poljoberza.net/AutorskiTekstoviJedan.aspx?ime=DD002.htm&autor=5
Nazad na vrh Ići dole
Vladoc
novi član
novi član



Broj poruka : 3
Datum upisa : 24.05.2011

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeSre Maj 25, 2011 5:49 pm

Procitao sam ovo,veoma je interesantno....E sad,interesuje me koliko bih mogao ocekivati prinosa po jednom dzaku,kao i koliko vremenski treba cekati na prorast(da uzmem u obzir da cu pripremiti supstrat kako valja Very Happy)?Nasao sam na netu covek prodaje micelijum 6litara 980 din.Plan mi je za pocetak da stavim jedan dzak.Ili mozda da stavim vise,pa me interesuje koliko micelijuma ide na taj jedan dzak?
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeČet Maj 26, 2011 7:27 pm

Sve ti pise u onom uputstvu...
Nazad na vrh Ići dole
sinisa
vegan vegan
vegan vegan
sinisa


Broj poruka : 237
Godina : 65
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : IT
hobi : cveće i sve vezano za biljke
Datum upisa : 24.07.2008

Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitimeSub Maj 28, 2011 12:46 pm

Vrlo važno za uzgoj svake pećurke je veoma visok nivo higijene. Podloge koje se koriste za uzgoj bukovače se termički obrađuju. Micelij se pravi u labalatoriji u posebnim komorama da bi se izbegla infekcija podloge nekom drugom neplemenitom vrstom gljive. Šta je micelij? Obično se koristi pasterizovano pšenično zrno koje se inficira kulturom određene vrste pečuraka (bukovačom, šampinjonima ili shi-takom). Vrlo je važna higijena u prostoriji gde se uzgajaju pečurke da bi se sprečilo unošenje spora i insekata u prostoriju gde se gaje pečurke. Time se sprečava dodatno tretiranje hemikalijama i dobijaju se zdrave organske pečurke.

Da sad ne bih širio priču. Najbolje bi bilo da odeš kod nekog većeg uzgajivača ili institut gde se uzgajaju pečurke i saznaš malo više o tehnologiji pre nego se upustiš u samostalan uzgoj. Ako tako ne uradiš može se desiti da ti sav trud propadne (a nije mali posao) i bacio si novac. To može da demorališe. Inače bukovača je idealna za početnike jer ne traži mnogo i uz uzgoj bukovače može lepo da se savlada tehnologija za kasniji uzgoj shi-take na primer.

Sve što radiš radi temeljno nema ništa na pola kada su pečurke u pitanju.

Samo napred i srećno!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Empty
PočaljiNaslov: Re: Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake   Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Moj hobi- uzgoj bukovace i sitake
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Sos od sitake
» Sta je vas omiljeni hobi?
» Bukovace sa povrcem
» Marinirane bukovace
» kupus i bukovace

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Razno :: Ćaskanje-
Skoči na: