Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
šargarepa kafa keks indijskih tofu maslacka majonez free namaz vegetarijanci jogurt recepti kopriva oraha Knjige sirove kakao avokado sremusa sirova sladoled vegane tikvice puding proso piramida
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 46 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 46 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?

Ići dole 
+11
MarkoNina
astalos
Ivanka
drazen
brokolica
tamish
Olivera
mlajoo
dmitras
Branko
Vision
15 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Vision
novi član
novi član
Vision


Broj poruka : 8
Godina : 53
Lokacija : Smederevo
Zaposlenje : servisni inzenjer za medicinsku opremu
hobi : zdrav stil zivota i zdrava ishrana
Datum upisa : 02.05.2011

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePon Maj 02, 2011 1:23 am

Pozdrav svima.
Nov sam clan, a tema cedjenih sokova me od skoro zanima.
Vidim imate dosta iskustva sa time, tako da sigurno svi imate i neki sokovnik.

A ja svoj tek treba da nabavim pa da vas pitam za savet i pomoc GDE u Srbiji mogu da ga nabavim.
imam i mnoge nedoumice.

Trazeci po netu nasao sam da centrifugalne koje kod nas u Srbiji prodaju svuda redom treba izbegavati jer seku sadrzaj i unistavaju enzime i da treba nabaviti sokovnik sa 80-100 obrtaja koji prakticno presuje - imitirajuici zvakanje u postupku dobijanja soka.

Takodje vidim da su elektricni sokovnici koji mogu da cede psenicnu travu - jer to je vecini jeftinijih modela problem, jako skupi. Pri tome za nekih 5-6 stotina eur moze se nabaviti samo sokovnik koji dobro odradjuje svoj posao ali ima plasticne pokretne delove koji dolaze u dodir sa hranom a od materijala koji su kancerogeni. Naravno da takve firme kriju ko zmija noge informaciju od cega su u stvari ti sokovnici napravljeni ali informacije kolaju internetom.

Koga zanima vise evo i linka - blog je odlican hvalospev za jedan takav korejski sokovnik ali pogleadajte KOMENTAR CITAOCA MINO na samom kraju bloga pa ce vam biti jasnije.

http://marijanapontoni.com/?p=302

Prosto, prilikom rada sokovnika koji velikom silom i lagano pritiska razno tvrdje voce i povrce neminovno "propada" i sam spiralni deo koji vrsi pritisak. Naravno sokovnik ima garanciju i ja ne sumnjam da ce i dalje odradjivati savrseno svoj posao ali tu malu kolicinu kancerogene plastike unosim u svoj organizam svakodnevno. Radi se o jako malim kolicinama koje unesete u svoj organizam ali je jasno da ono sto mozete izbeci nije na odmet ucinit u startu.

Dobri sokovnici koji su od metala - bolja opcija od kancerogene plastike, su mahom americki i TEK SU ONI PRESKUPI.

Ostaje opcija metalnih RUCNIH sokovnika koje sam na netu nasao za nekih 100 eur. Plasticni a rucni sokovnici se mogu naci za 50 EUR i kod nas, ali kao sto rekoh to bih da izbegnem. Nije da imam nesto sad bas protiv toga, ali kad vec nabavljam sokovnik onda bar da kupim ono sto zelim.

Pa me zanima ako neko zna gde mogu u Srbiji da nadjem dobar metalni RUCNi sokovnik za travu jer nemam sad para da kupujem sokovnik od 500 EUR ili vise. Znam da cu da sa takvom opcijom vrtim rucku na sokovniku ko hrcak u kavezu Very Happy ali za pocetak i to ce biti bolje nego nista, dok se ne skupi kinta za nesto sto stvarno valja.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vipgroup.net
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePon Maj 02, 2011 6:59 am

Dobro dosao Vision. emotions



Vec je pisano o sokovnicima na forumu, pa pogledaj i ovde :

https://vegan.editboard.com/t1167-sokovnici
Nazad na vrh Ići dole
dmitras
the Expert
the Expert
dmitras


Broj poruka : 713
Lokacija : Nebitna.
Datum upisa : 26.10.2009

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePon Maj 02, 2011 7:09 am

Vision, pretraži forum, već je negde bilo reči o sokovnicima. Ja koristim upravo jedan sa jakom centrifugom i smatram da mu je baš to velika prednost, jer za kratko vreme dobijem svež sok, dobro iscedjen, koji nije stigao da oksidira.. Koliko takav postupak uništava enzime? To mi je neshvatljivo, jer bi onda proces trebalo da se dešava na molekularnom nivou...
Ako ti nije teško, postuj ovde neki od tih tekstova koje si o tome pronašao.
Sve se nešto pitam da nije i tu presudan komercijalni efekat (treba ljude inspirisati da kupuju skupe sokovnike)...
Nazad na vrh Ići dole
Vision
novi član
novi član
Vision


Broj poruka : 8
Godina : 53
Lokacija : Smederevo
Zaposlenje : servisni inzenjer za medicinsku opremu
hobi : zdrav stil zivota i zdrava ishrana
Datum upisa : 02.05.2011

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePon Maj 02, 2011 11:31 am

Gledao sam tu temu ali tamo nema informacija gde nabaviti rucni sokovnik za cedjenje, cak ni elektricni kod nas. Ako neko zeli mogu mu reci gde moze da nabavi sokovnik koji cedi sa plasticnim delovima, jeftiniji, ali sa metalnim delovima ne znam ni sam. Po inostranstvu ih ima, ali nisam nasao u okruzenju, mislim HR, BiH. Ima stranih firmi koje salju postom po pirncipu on-line kupovine ali su koliko znam iskustva sa aerodromskom carinom katasrofa - carine ljudima i sto ne bi smelo da se carini na foru nekakvih dodatnih trsokova i slicno, pa ne bih da se maltretiram oko toga.

Zanima me da li neko zna nekoga da donosi tehniku iz inostranstvam, jer kod nas je uvek bilo da za svaku stvar ima neko ko to moze da ti donese, pa reko mozda znate Laughing

DMITRAS Imas po netu, na primer na Youtube uporedne testove koje su korisnici sami pravili. Amaterski filmovi kojima moze da se veruje vise nego reklamama, gde istu kolicinu bilja cede na dva razlicita sokovnika. Po principu "kupio sam novi sokovnik pa da vidim sta moze". Cedjeni sokovi ne oksidiraju i do 48 sati ako ih drzis u frizideru. Koji god centrifugalni sokovnik, pa i najbolji, ce ti dati sokic koji oksidira vrlo brzo, sem ako ga odmah popijes. Ali ako imas goste dok iscedis 3-4 case prva je vec dobila boju, osim ako dodas i malo limunovog soka koji usporava oksidaciju. To znaci da su i na molekulskom nivou drugaciji iako su dobijeni od istog ploda.

Drugo, brzi centrifugalni sokovnici greju sok, jer se od trenja pri njihovom radu razvija toplota. To takodje umanjuje hranljivu vrednost soka jer vec preko 50 celzijusa nestaju neki enzimi. Ne mora cela casa soka da bude topla preko te temperature. U toku rada centrifugalnih sokovnika lokalno, u malim podrucjima sadrzine, stvaraju se temeprature preko 80 C. Ta se termalna energija prenese na ostatak soka, tako da je on na kraju u celini samo topao. Medjutim radi se o milionima takvih loaklnih "tacaka" i milionima enzimskih molekula koji su propali.

I najvaznije - VLAKNA. Centrigulani sok sece SVE, pa i vlakna - a to nije samo kora koju mozes da oljustis vec ih ima u celom plodu. Ona su prakticno kao kicma biljci. Sama po sebi celulozna vlakna nisu stetna, cak su i korisna. Ali jako usporavaju resorbovanje hranljivih materija iz soka. Cedjeni sok se svari za 15-20 minuta, a "samleveni" za 3-4 sata. I to kod zdravih osoba. Zamisli kod nekog ko je oboleo ili recimo ima problem sa varenjem. Dejstvo mikornutrijenata zavisi i od njihove koncentracije u krvi, a ona od kolicine koju smo uneli i od brzine kojom stizu u krvotok - brzine kojom ih varis. Zato cedjeni sok nije isto sto i centrifugalni a kamoli sveze pojedeni plod - koji puni zeludac i ne mozes da pojedes puno. Naravno, nista od toga nije lose, cak je sigurno korisno, ali ako zelis vrhunsko dejstvo na organizam cedjeni sokovi kakve promovise Brojs su najbolji izbor.

Vlakna iz biljaka doprinose i stvaranju gasova u stomaku. Kod ljudi koji i inace imaju problem sa nadimanjem ovo jeste problem. Kod ostalih organizam sam sve regulise.

Centrifugulani sokovnici daju penaste sokove, cime unosis vazduh u stomak. Cedjeni sokovi nemaju penu, odnosno zavisno od sokovnika mogu je imati ali mnogo manje.

Sto se hranljive vrednosti tice imas analize zaista svugde na netu. To je nesto cemu se moze verovati ili ne, jer nemam mogucnost da proverim licno. No s obzirom da je "ostatak" od ploda poptuno SUV kod ovih drugih sokovnika, i da se od iste kolicine bilja dobije vise soka, u casi dobijes maksimalnu kolicinu hranljivih sastojaka kada cedis voce. A da ne govorimo o gore recenom, jer sok NIJE puka smesa proteina i vitamina u vodi. Cedjeni sok je AKTIVNA susptanca.

A sad da se vratim na moje pitanje: zna li iko ko u Srbiji prodaje rucne metalne sokovnike?

Nazad na vrh Ići dole
http://www.vipgroup.net
Vision
novi član
novi član
Vision


Broj poruka : 8
Godina : 53
Lokacija : Smederevo
Zaposlenje : servisni inzenjer za medicinsku opremu
hobi : zdrav stil zivota i zdrava ishrana
Datum upisa : 02.05.2011

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePon Maj 02, 2011 11:48 am

I da, zaboravih samo da dodam jos nesto - po pitanju "komercijale" da se narodu uzmu pare.

Pa to upravo rade firme koje prave centrifugalne sokovnike kao i koreanci koji prave sokovnike koji cede ali "plastikanere".

U Americi je ova prica stara vise od 50 godina, i njihovi sokovnici od metalnih delova koji lagano cede voce i danas kostaju papreno, preko 2000 USD. Oni su to jos davno ispitali, samo je prica ostala podalje od sirokih "narodnoh masa" zbog visoke cene uredjaja. Pa su se u medjuvremenu drugi dosetili da nam prodaju pricu kako je secko ili centrifugalni sokovnik isto sto i taj Americki koji cedi. Jer mogu da nam ga ponude za male pare, cak i 300 EUR je mala para za originalnu cenu i dostupno vecini. Pri tome dizajn tog americkog sokovnika, kao i robusnosnt i velicina se nisu bas mnogo promenili do danas, a trziste danas hoce i nesto sto atraktivno izgleda a "nije skupo placeno".

Za nas iz sirokih narodnih masa najbolja opcija je rucni sokovnik sa metalnim delovima. "Mana" je sto treba rucno okretati rucku, ali se dobije ono sto je u stvari sustina dobrog soka. Kostaju oko 100 EUR napolju ali ne znam gde se mogu naci kod nas. Jasno mi je i zasto, jer nase trziste voli "sve na dugme" a da das 100 EUR za nesto gde ces rucno da okreces je "bezveze" . Mada i nije bas "bezveze: kad se pogleda sustina price o sokovima.

Very Happy Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vipgroup.net
mlajoo
novi član
novi član



Broj poruka : 25
Datum upisa : 09.11.2010

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePon Maj 02, 2011 1:50 pm

Dragi Vision,
moj savet ti je da samo ako nadjes u Srbiji uredjaj da ga kupis.
Ja imam veoma lose iskustvo , kupila sam sokovnik na hladno cedjenje iz jedne susedne nam republike koji je kostao 400E i nije radio ni mesec dana pa se pokvario. Onda vracanje pa opet natrag za Srbiju , pa ni taj kao popravljen nije izdrzao ni mesec dana i.....Sta reci nego velike komplikacije , pri cemu hvalospevi pri kupnji i sad kad su zaredjale reklamacije nisu iste , pa troskovi slanja, a ti zivis u drugoj drzavi ...Zato veliki oprez.
Srdacni pozdravi.
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeUto Maj 03, 2011 7:45 am

Toliko pricate o tome koji sokovnik pravi manju stetu vocu, da se zaista pitam zasto uopste koristite sokovnike ? Smile emotions Laughing
Nazad na vrh Ići dole
dmitras
the Expert
the Expert
dmitras


Broj poruka : 713
Lokacija : Nebitna.
Datum upisa : 26.10.2009

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeUto Maj 03, 2011 9:25 am

Vision, hvala na opširnom odgovoru! Javi, ako pronadješ to što tražiš, i napiši utiske.
Branko, pa probaj sveže cedjeni sok i osetićeš... Very Happy Šalu na stranu, lakše mi je da popijem veeeliku šolju soka od cedjenih: celera, paškanata, peršuna, šargarepe, cvekle, brokolija, jabuka, grejpfruta i ostalog, nego da sve to svojski sažvaćem (naročito ovo tvrdje!). Kako bih inače uspela sve to da unesem u sebe u jednom danu? Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Vision
novi član
novi član
Vision


Broj poruka : 8
Godina : 53
Lokacija : Smederevo
Zaposlenje : servisni inzenjer za medicinsku opremu
hobi : zdrav stil zivota i zdrava ishrana
Datum upisa : 02.05.2011

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeUto Maj 03, 2011 10:53 am

Branko ::
Toliko pricate o tome koji sokovnik pravi manju stetu vocu, da se zaista pitam zasto uopste koristite sokovnike ? Smile emotions Laughing

To ti je prica stara koliko i Bibilija Very Happy
Pa najvaznbiji razlog je sto cedjenjem voca i povrca dobijas sve hranljive materije osim vlakana koje se tesko vare pa je jedenjem doticnog resorpcija u organizam SPORIJA 4 - 12 puta. Ako zelis da uradis detoksikaciju, da resis neki zdravstveni problem i slicno potrebno je da odredjeni nutrijenti imaju odredjenu koncentraciju u krvotoku. To ne mozes da postignes zvakanjem, jer ti je potreban zeludac mamuta da bi uneo i svario toliku kolicinu hrane. Recimo litar soka od sargarepe mozes da popijes u razmaku od 10-15 minuta ukoliko postoji neki razlog za toliku kolicinu ali da sazvaces kolicinu sargarepe iz koje si dobio taj sok nema teorije.

Da ne bude off-topic sta, zasto i u kojim kolicinma imas po knjigama na internetu koliko zelis.

Ako bas zelis neki primer postoji recimo Gerson institut koji dokazano izlecuje ljude od raka. Naravno, ne svakoga i ne u svakom stadijumu bolesti, ali osim hirurgije to je jedan od najbolje dokazanih metoda izlecenja, koji u svojoj sustini zasnovan na cedjenim sokovima. E sad, opet sta, kako, koliko, zasto je sasvim druga tema, ali googlaj i ukljuci zdravo rasudjivanje , mozda bi ti bas dobra polazna tacka bio sajt samog instituta. Osnovao ga je lekar, negde pocetkom 19 veka - ime je i dobio po tvorcu, vodi ga i danas osoblje sa zvanicnim medicinskim obrazovanjem, tako da ako si od onih kojima lekar treba da prepisuje sok eto ti njih Smile Salim se , oni su ime za sebe, i imaju tradiciju i ugled jer imaju i brojne rezultate. Naravno, mozes misliti koliko ih vole farmakomafija i ostala tzv. "zvanicna medicina" jer im izbijaju pare iz dzepa ne samo lecenjem ljudi u svoje dve ustanove jedna u Meksiku, druga u Madjarskoj, vec najvise propagiranjem svojih metoda ( da, da, mozes naci njihove instrukcije i metode samo opet malo potrazi po netu ). Zbog te i tolike "ljubavi" advokati farmakomafije ih oterase iz USA u ove dve zemlje ali dobro je da postoje. Da ne sirim vise ovu temu potrazi na Youtube "John Virapen - Nuspojava SMRT" video iz vise delova, gde on kao jedan od direktora Lilly kuce iz USA danas otkriva insajderske infomracije sta su sve radili, rade i na sta su sve spremni zarad profita, pa ubuduce im veruja kao zelis tako.

A sad da se vratim na sokice. Osniova svakog dobrog leka jeste bilje. Cedjenjem dobijas sok koji mozes da pomesas i sa drugim sokovima kako bi dobio ukus koji ti prija. Neko bilje je jednostavno takvog ukusa da ne mozes da ga zvaces, ne ide Smile Ali zato sok mozes. Kljuc je da bilje, tj. vocka, povrcka, ili trava bude uzgojeno sto cistije, mozes sam na prozoru stana da uzgajas psenicne klice bez problema, mozes da kupujes tzv. organsku hranu, mozes i da verujes svom prodavcu na zelenoj pijaci koji sam uzgaja, ali najgore je da kupujes polusmrznuto u marketima.

Situacija sa blagotovnim dejstvom na organizam je sledeca: 1. sok koji sam pravis cedjenjem, 2. sveza vocka pojedena, 3. sok koji prave na starinski nacin od prirodnih plodova na selu, 4. kupovni sok, 5. biljni sirupi po apotekama 6. lekovi

Sad ako se dosledno drzis logike "MA NEMA VEZE MALA JE TO RAZLIKA" od 1. lako pristanes na 2. od 2. na 3. itd. eto tebe kako u apoteci kupujes biljni sirup, i pitas se zasto ljudi uopste sebe maltretiraju praveci sokove.

Sistematskim "obrazovanjem" obrisano nam je svima secanje na to sta to bese dobro, da bi smo piristajali na "kvalitet" koji nam praznin dzepove. Jer koliko god da das za sokovnik i potom "maltretiranje" oko pravljenja soka, ustedeces na lekovima, na kupovnim sokovima, a najvaznije bices dobro, jer to je resurs koji je najskuplji.

Ako gledamo opciju 1. onda tu opet ima vise nacina dobijanja soka pa i sokovnika:

1. SECKO ( blender ) usitnjava voce ali mora da se doda voda da bi to mogao. U soku se nalaze vlakna, jer je ceo plod usitnjen pa i nema neke razlike da li pijes sok ili jedes voce, dejstvo je slicno. Moze malo da pomogne cedjenje kroz gazu ali jaki blenderi sve tako usitne da smesa postaje sva sitna i ujednacena. Prave penu, struktura ploda je izmenjena, stvaraju elektricitete, toplotu, sok brzo oksidira.
POSTA i GDE: od 1000 dinara pa do 3-4 ima ih na svakom cosku

2. CENTRIFUGALNI SOKOVNIK - isecka plod pa ga sentrifugira i time procedi kroz sito. Ostaje manje celuloze u soku nego kod blendera i ok je opcija kad gledas budzet. Ali sok takodje brzo oksidira jer je osim manjka celuloznih vlakana - sto je ok sa stanovista brze resorpcije u organizmu, sve soatlo slicno kao kod blendera - drugacija struktura, brzo oksidira - moras odmah da ga popijes, stvaraju se mikro sfere visoke toplote usled brze rotacije i trenja sto unistava enzime, C vitamin ... Unoise puno vazduha u sok pri radu, pa prave penu. Moras sa penom da se dodatno maltretiras da ne bi uneo vazduh sa njom u zeludac i creva. Pena je losa i zbog toga sto u toku obrade ploda ovaj sokovnik bukvalno pravi male kapljice i unosi puno vazduha. Sok u casi brzo oksidira , sad zamisli da ga rasprsis na milijarde malih kaplica? To je ono sto vlasnici ovih sokovnika ne znaju, jer se proces odvija unutar sokovnika, pa ni ne znaju.
POSTA I GDE: od 4 do 20000 dinara, preporuka ej da se nabavbi neki od 10 i vise, jer su dobrog kvaliteta, ne zaglavljuju se kod tvrdjeg ploda, i dugo traju, a i nece te udariti struja Very Happy

3. MASTIKULARNI SOKOVNIK - zvakaci ili "muljajuci" sokovnik. Oni imaju spiralni klip koji se sporo okrece 1-2 rotacije u sekundi, ili po minuti 60-100, sto se oznacava kao recimo 80 RPM ( end. rotation per minute ). Jaki su i lagano sitne i presuju plod cime se dobija sok. Ne rasprsuju sok u kapljice jer su spori, daju cedjen sok koji nije narusene mikro-strukture bilja, nema temperaturne obrade kao nezeljenog efekta tj. ne u toj meri kao kod centrifugalnih i kod blendera. Sok iz njih je vrhunskog UKUSA, BOJE, MIRISA i ne oksidira brzo. Kada uporedis to sa sokom dobijenim iz 1. ili 2. ili po "bakinom" receptu videces BITNU razliku - tj. osetices prvo po ukusu, a potom i po dejstvu na organizam - vise energije i bolje se osecas. Mana Korjeskih - 3 proizvodjaca su se plasirala u sam svetski vrh , je sto koriste plasticni klip. Ok, to je termostabilna jaka plastika, sokovnik ce trajati VECNO, ali ta plastika se ipak haba pomalo - bne u meri da sokovnik prestane da radi ali se unosi kao mala kolicina VEOMA kancerogene plastike sa svakom casom soka. Tu su zapazdnjacki sokovnici koji kostaju vise ali sa delovima od nerdjajuceg celika, neki od njih imaju i dvostruku sprialu oslonjenu jednu na drugu cime fantasticno iscede sve sto se iscedtiti moze. Ali su dvostruko skuplji od Korejskih.
POSTA I GDE: Korejski kvalitetni "plastikaneri" koji imaju garanciju i po 10 godina se mogu naci i jkod nas, a cena im je oko 400-500 EUR, mada ima nekih modela i za manje od 300. Sa metalnim radnim delovima ih nema, niko ih jos ne donosi ni u Srbiju a ni u okruzenju. Napolju su ti "metalni" od 700 do 1000 EUR.
ALTERNATIVA: uimesto elekrtricnih postoje i RUCNI. Ko na starinski nacin, slicno masini za mlevenje mesa, s tim sto je oblik spirale i konstrukcija prilagodjen cedjenju. Kod nas plastikaner ima da se nabavi za 45 EUR, ali metalni NEMA Crying or Very sad Zasto ne znam, jer napolju kostaju oko 100-120 EUR. Pri tome rucni metalni sokovnik bi uradio posao kao i ovi elektricni metalni cija cena je i do 1000 evrica, za 10 puta manje para. Mana je stro treba okretati rucku, ali koliko para toliko muzijke. No sustina je ista - isti sok dobijes kao i sa ovim skupim sokovnikom.

4. PRESE - sokovnik gde se izmedju dve ploce stavi vrecica sa prethosno BLAGO usitnjenim plodovima i aktivira presa. Ovo je princip Norwakovog sokovinka koji je nastao u USA pre skoro 100 godina i dan danas vazi za najbolji sokovnik. Tu je i Welles i drugi na slicno principu presovanja.
POSTA I GDE: od 1000 do 2500 USD, u USA i EU, kod nas nigde, garant zbog cene Smile

Kad sve saberes i oduzmes mozes da za 100 evrica nababavis mastikularni metalni sokovnik koji vrsi posao, a mozes da se po principu uradi sam pomucis i napravis presu za sok. E sad meni ovbo drugo bas i ne ide, tako da me zanima gde bih mogao da nadjem rucni mastikularni sokovnik sa metalnim delovima od nerdjajuceg celika. Eto to je ono sto sam pitao, sad je valjda jasnije i zasto.

Cudi me samo jedna stvar - a to je da se niko od preduzetnicki nastrojenih clanova foruma nije dosetio da se bavi dopremom ovakvih sokovnika. Samo za jednu radnju znam koja ima elektricni korejski i rucni, ali plastikaner, a to bih da izbegnem. Dodatni problem je garancija, ako puknes brdo para za elektricni sokovnik u inostranstvu pa se nesto dogodi, treba da se zezas sa vracanjem sokovnika tamo-ovamo na servis i sa servisa. Ovaj rucni nije neka skuoca, a i sta bi tu imalo da se pokvari? A i ako se nesto slomi pa dobro nisi dao para ko za plac Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://www.vipgroup.net
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeSre Maj 04, 2011 6:30 am


Slozio bih se sa Dmitras da joj je jednostavnije smuckati razno voce - povrce.


Uf, Vision, ti napisa citavu disertaciju na temu sokova Smile
Gledista su razlicita. Licno mislim da je bolje pojesti vocku sa vlaknima, zvakati je, nego piti samo sok. Ne opterecujem se koliko sam kojeg vitamina, minerala uneo u sebe. Pojedem svaki dan neku vocku, uglavnom jabuku, svezu salatu uz kuvano jelo i to je to. Zdravlje me odlicno sluzi. No nismo svi isti, i necu svoje misljenje naturati drugom. Malo sam se nasalio u proslom postu, zanemari to. Drago mi je da imas sagovornike na temu sokovnika - napred.

Nazad na vrh Ići dole
Olivera
Sprout
Sprout
Olivera


Broj poruka : 1162
Godina : 56
Lokacija : Beograd/Čortanovci
Datum upisa : 31.12.2006

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Jun 17, 2011 1:51 pm

Sokovnici su stigli u Srbiju, i ima ručnih modela od nerdjajućeg čelika Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Juicer10

www.prodavnica.zdravaishrana.rs
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.rs
tamish
novi član
novi član
tamish


Broj poruka : 11
Godina : 104
Lokacija : Zvenzdarrra
Zaposlenje : kaldrmdžija
hobi : tamburaš
Datum upisa : 18.06.2011

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeSub Jun 18, 2011 3:58 pm

od pre par dana sam ponositi vlasnik plastikanera LEXENA, odmah po dolasku u kuću je "pušten da gnjavi" i ovako stoje stvari:

-5 spoljnjih listova srednje glavice kupusa je dovoljno za 2dl soka
(pulpa izlazi iz mašine u vidu "peleta" i naravno da nije bačena, u frižideru je i verovatno ću probati nešto s tim) u sokovnik se unose list po list naravno, dodavao 5-6listića čuvarkuće
-6-7 dužih (20cm) šargarepa ne debljih od prsta presečenih uzduž na pola je dovoljno za čašu soka (2dl), pelet izlazi suv ko barut
-2 glavice crvenog luka daje jednu čašu soka koji je do zla boga jak i ne pada lako na stomak...dodavao 5 listića čuvarkuće
- perca od tri veća struka mladog luka daju 2dl soka predivne "hlorofil-zelene-boje" (ovo ni Milka Babović ne bi smislila :-)

Mašina je zaista moćna, u paketu su rezervne prstenaste dihtung-gumice silikonske i još jedan rezervni zavrtanj za lisnato povrće i pšeničnu travu (to još nisam probao nikad u životu i jedbva čekam), prosto se sklapa/rasklapa , lako pere, ne pravi svinjac po kujni, posuda je malko zeznuta za sipanje dok se ne uđe u štos

posle gnječenja šargarepe belo vreteno je blago požutelo, nije htelo da se opere pod vodom (nisam deterdžent koristio) al zato kad sam odmah potom proterao kupus - opet postalo snežno belo! kupus ga izglanco!!!!

ako neko ima ideje šta s peletom - nek nabaci! :-)

UZDRAVLJU
Nazad na vrh Ići dole
brokolica
vege majstor
vege majstor
brokolica


Broj poruka : 215
Lokacija : Srbija
hobi : salsa
Datum upisa : 10.06.2009

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeČet Mar 22, 2012 6:46 pm

mene jedino bas bas smara sto se kod nas svemu iz inostranstva nabije cena bar duplo..i onda kad vidim kolika je cena lexena
http://www.healthyjuicer.com/healthy-juicer-manual.html
a kolko kosta kod nas.....
ja stvarno ne znam dal su porezi bas toooolko veliki da mora tako
Mad
Nazad na vrh Ići dole
drazen
Član
Član
drazen


Broj poruka : 87
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 18.07.2010

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Apr 06, 2012 1:44 pm

brokolica ::
mene jedino bas bas smara sto se kod nas svemu iz inostranstva nabije cena bar duplo..i onda kad vidim kolika je cena lexena
http://www.healthyjuicer.com/healthy-juicer-manual.html
a kolko kosta kod nas.....
ja stvarno ne znam dal su porezi bas toooolko veliki da mora tako
Mad

Da znaš, treba platiti dostavu, pa carinu, pa carinsko skladištenje, pa treba pribaviti dozvolu Zavoda za javno zdravlje, dozvolu Jugoinspekta... i čekati mesec i više da se to sve dobije.
Naravno i pdv je tu.
A ako se nešto desi servis ti je u inostranstvu, šta ćemo onda?
Nazad na vrh Ići dole
Ivanka
novi član
novi član
Ivanka


Broj poruka : 10
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.03.2012

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Apr 06, 2012 2:24 pm

Jel jeftinije lično otići i kupiti?? U kojoj najbližoj zemlji ima?
Nazad na vrh Ići dole
drazen
Član
Član
drazen


Broj poruka : 87
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 18.07.2010

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Apr 06, 2012 4:42 pm

Ivanka ::
Jel jeftinije lično otići i kupiti?? U kojoj najbližoj zemlji ima?

Dođe jeftinije ovde jer računaš i troškove puta i šta će reći na carini a imaš i garanciju ovde.
Nazad na vrh Ići dole
Ivanka
novi član
novi član
Ivanka


Broj poruka : 10
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.03.2012

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Apr 06, 2012 7:00 pm

Kako je jeftinije dati 200e nego 50$.... ? Plus nakupujes i jos stvari...
Nazad na vrh Ići dole
drazen
Član
Član
drazen


Broj poruka : 87
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 18.07.2010

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Apr 06, 2012 7:17 pm

Ivanka ::
Kako je jeftinije dati 200e nego 50$.... ? Plus nakupujes i jos stvari...

Za koji sokovnik je razlika 200 evra?
Nazad na vrh Ići dole
Ivanka
novi član
novi član
Ivanka


Broj poruka : 10
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.03.2012

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimePet Apr 06, 2012 8:32 pm

Izvini, 300€ je sokovnik Lexen ovde, a preko je 50$... Isplativije je otići i kupiti..
Nazad na vrh Ići dole
drazen
Član
Član
drazen


Broj poruka : 87
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 18.07.2010

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeSub Apr 07, 2012 10:26 am

Ivanka ::
Izvini, 300€ je sokovnik Lexen ovde, a preko je 50$... Isplativije je otići i kupiti..

Da, ovde je kod Olivere 300€ električni Lexen a ručni 50€ kao i u inostranstvu.
Nazad na vrh Ići dole
Ivanka
novi član
novi član
Ivanka


Broj poruka : 10
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.03.2012

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeSub Apr 07, 2012 1:30 pm

Da li je od metala ili plastike. . . ? Hvala.
Nazad na vrh Ići dole
drazen
Član
Član
drazen


Broj poruka : 87
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 18.07.2010

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeSub Apr 07, 2012 8:02 pm

Ivanka ::
Da li je od metala ili plastike. . . ? Hvala.

http://www.prodavnica.zdravaishrana.rs/
Nazad na vrh Ići dole
Olivera
Sprout
Sprout
Olivera


Broj poruka : 1162
Godina : 56
Lokacija : Beograd/Čortanovci
Datum upisa : 31.12.2006

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeNed Apr 08, 2012 12:50 pm

Postoji jedan lakši način za nabavljanje sokovnika po jeftinijim cenama, i sada ću vam ukratko izložiti:
Možete da izaberete model sokovnika koji Vas zanima, da mi se javite i uradićemo nabavku po maloprodajnim cenama u Engleskoj, po zvaničnom cenovniku Vitality4Life.
Po profakturi koju dobijemo, potrebno je da se uplati iznos u Eur, i naručeno vam stiže na kućnu adresu. Verovatno da će problemi sa carinom biti minimalni, jer postoji tolerancija kada se nešto nabavlja za ličnu upotrebu.
Za sve probleme oko servisa, zamene delova, možete da se obratite meni za pomoć
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.rs
astalos
novi član
novi član



Broj poruka : 12
Godina : 55
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : nutricionista
hobi : joga,plivanje,kuvanje zdrave hrane
Datum upisa : 08.04.2012

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeNed Apr 08, 2012 4:24 pm

jako me zanima sokovnik i naravno njegova cena,takodje me interesuje vitamix,medjutim jako je skup,da li postoji neka jeftinija varijanta???
Nazad na vrh Ići dole
http://fitnesstudioastalos.rs
Olivera
Sprout
Sprout
Olivera


Broj poruka : 1162
Godina : 56
Lokacija : Beograd/Čortanovci
Datum upisa : 31.12.2006

Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitimeNed Apr 08, 2012 4:29 pm

postoji i jeftinija opcija od Vitamixa (kojeg ja obožavam, i divan je) a to je BioChef omniblender, 3 konjske snage, 7 godina garancije, dostupan i u Srbiji, odličnih performasni, testirala sam ga
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.rs
Sponsored content





Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Empty
PočaljiNaslov: Re: Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?   Gde nabaviti sokovnik u Srbiji? Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Gde nabaviti sokovnik u Srbiji?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Sirova - presna hrana (raw food) :: Sokovi-
Skoči na: