Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
vegane maslacka namaz tikvice šargarepa recepti sirove tofu piramida Knjige majonez kopriva free vegetarijanci indijskih jogurt puding proso sremusa keks kakao oraha kafa avokado sladoled sirova
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 49 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 49 Gosta

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu!

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
dmitras
the Expert
the Expert
dmitras


Broj poruka : 713
Lokacija : Nebitna.
Datum upisa : 26.10.2009

Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Empty
PočaljiNaslov: Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu!   Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimeUto Okt 18, 2011 6:18 pm

http://www.alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/l-cistein/

U prijašnja vremena, kruh se mijesio ručno od brašna i vode s dodatkom kvasca ili kiselog tijesta.

Proces izrade kruha trajao je satima, često i cijelu noć.

Danas, pekarski proizvodi se rade na brzoj traci.

Od trenutka zamjesa tijesta do pakiranja i prodaje gotovog proizvoda prolazi i manje od 4 sata.

Da bi ovo postigli, proizvođači koriste razne dodatke - regulatore kiselosti, poboljšivače okusa, boje te sredstva za učvršćivanje tijesta i sprečavanje zgrudnjavanja.

Sve to se radi da bi se ponovno vratio izgubljeni okus i miris kruha, te se popravila šteta nanijeta njegovom brzom pripremom.

Nakon pečenja, proizvode špricaju kemikalijama poput kalcijeva propionata da bi spriječili rast gljivica i time povećali rok trajanja.

Proizvode zatim pakiraju u atraktivnu plastičnu ambalažu, u kojoj oni nas dočekaju na policama trgovinama.

Komercijalna proizvodnja kruha je precizna “znanost”. Količina aditiva određuje izgled, okus, boju, miris i trajanje pekarskih proizvoda.

Jedan od njih je l-cistein.


Što je L-cistein i zašto ga dodaju u pekarske proizvode

L-cistein (ili E 920) je neesencijalna aminokiselina i jedan od aditiva, koji se rutinski primjenjuju u pekarskim proizvodima.

Koristi se kao tvar za tretiranje brašna, jer poboljšava elastičnost i kvalitetu tijesta, a time i izgled konačnoga proizvoda.

Zbog toga ga dodaju u kruh, kekse, peciva, kolače i brzo smrznute proizvode.

Iako se l-cistein može proizvesti u laboratoriju, većina ga se dobiva is prirodnog i jeftinog izvora - ljudske kose.

Kosa se otapa u kiselini, nakon čega se l-cistein izolira u kemijskom procesu, pakira i šalje komercijalnim proizvođačima kruha.

Osim ljudske kose, drugi izvori l-cisteina uključuju kokošja i pačja perja, dlake životinja, rogovi krava i naftni nusproizvodi.

Usput, većina kose koja se koristi u proizvodnji l-cisteina, skuplja se s podova frizerskih salona u Kini.

Iako će većina nas ovu činjenicu pročitati s gađenjem, čini se da većini potrošača zapadnjačkog svijeta konzumacija kose nimalo ne smeta.

Međutim, ako ste vegetarijanac, musliman ili židov, nastaje ozbiljan problem.

Muslimani ne smiju konzumirati ništa što je proizvedeno od dijelova ljudskog tijela. Mnogi rabini također zabranjuju konzumiranje kose, zbog istih razloga.

A ako ste vegetarijanac - konzumiranje ljudske kose ili dlake životinja nikako ne dolazi u obzir!

Situaciju još gorom čini zakon prema kojem proizvođači ne moraju označiti l-cistein na etiketi proizvoda.

Dakle, nemojte se zavaravati ako ne pronađete l-cistein na etiketi. Ovaj sastojak se rutinski dodaje u brašno za pripremu kruha, kolača, peciva i drugih komercijalnih pekarskih proizvoda.



Domaći kruh - više truda, više zdravlja

Ne sviđa Vam se konzumiranje ljudske kose? Pitate se na koji način možete izbjeći unos l-cisteina i drugih štetnih aditiva? Odgovor je samo jedan - pravite svoj kruh!

Naravno, ovo nije najjednostavnije niti najjeftinije rješenje. No, ostati zdrav u našem modernom svijetu nije ni jednostavno, ni jeftino.

Uz malo prakse i strpljenja možete se naučiti peći svoj domaći kruh, peciva i kekse finije i zdravije od onih iz pekare.


Saznajte više: http://www.alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/l-cistein/#ixzz1b9tKq199
Nazad na vrh Ići dole
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Empty
PočaljiNaslov: Re: Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu!   Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimePet Okt 21, 2011 4:53 pm

Citat :
Proces izrade kruha trajao je satima, često i cijelu noć.

Smile Ma daj! Iskusne stare domacice znale su kako brzo da umese testo za hleb. 1 takva iz komsiluka je i moju mamu naucila, pa sad i sa ujkinim prirodnim brasnom iz sela brzo mesi hleb.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
dmitras
the Expert
the Expert
dmitras


Broj poruka : 713
Lokacija : Nebitna.
Datum upisa : 26.10.2009

Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Empty
PočaljiNaslov: Re: Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu!   Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimeNed Okt 23, 2011 9:41 am

Anasana, pa zavisi...
Sve naše mame i bake (pa i mi) znaju ekspresno da umese hleb sa kvascem, koji kupimo u marketu, ili izvadimo iz zamrzivača.
Ali, nekada se maja od kvasca prenosila sa hleba na hleb, čuvala se u parčencetu testa koje bi se svaki put odvajalo od zamešenog i naraslog hleba, za sledeći put. Verujem da je tada ceo proces trajao znatno duže. Takodje, kada se mesi beskvasni hleb, postoji varijanta da odstoji čitav dan, kako bi se začelo vrenje u testu...

Kako god bilo, i ranije sam radije birala kupovni beskvasni hleb, nego ''obični'', ili bih pekla proju, ili hleb sa kvascem, ili beskvasni sa integralnim pirinčem i kukuruznim brašnom. Otkad sam ovaj tekst pročitala, u meni je još jači otpor prema industrijski proizvedenom hlebu (što ne znači da ga neću jesti kada sam pritešnjena, ali nastojaču da koristim alternativu kupovnom hlebu, pre nego njega samog...).

Ono što mene zanima jeste sledeće: Da li u Srbiji proizvodjači pekarskih proizvoda moraju da pomenu L- cistein na etiketi?
Nazad na vrh Ići dole
sinisa
vegan vegan
vegan vegan
sinisa


Broj poruka : 237
Godina : 65
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : IT
hobi : cveće i sve vezano za biljke
Datum upisa : 24.07.2008

Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Empty
PočaljiNaslov: Re: Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu!   Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitimeČet Nov 03, 2011 12:05 am

Jasno mi je o čemu pišete. Bio sam pekar i poznajem tehnologiju proizvodnje hleba. Moj iskreni odgovor. Ako zaita želite zdrav hleb jedini odgovor je, mana sirovi hleb, koji se dobija od pšeničnih klica. Lako se pravi i može biti vrlo ukusan zavisi od ideje (mašte) i pozitivne energije Smile .
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Empty
PočaljiNaslov: Re: Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu!   Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu! Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Sastojsci iz ljudske kose u hlebu i pecivu!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Jaje u hlebu
» Oprez: mast u hlebu!
» Prirodno bojenje kose
» ZA MUSKARCE-PROTIV OPADANJA KOSE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Recepti :: O namirnicama-
Skoči na: