Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
Depresija Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
Depresija Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
Depresija Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
Depresija Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
Depresija Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
Depresija Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
Depresija Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
Depresija Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
Depresija Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
Depresija Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
Depresija Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
Depresija Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
Depresija Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
Depresija Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
Depresija Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
Depresija Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
Depresija Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
Depresija Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
Depresija Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
Depresija Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
sirova oraha free piramida maslacka majonez kakao avokado jogurt vegetarijanci kopriva tikvice šargarepa kafa vegane sladoled sirove Knjige puding keks namaz indijskih recepti proso sremusa tofu
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 44 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 44 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 Depresija

Ići dole 
AutorPoruka
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Depresija Empty
PočaljiNaslov: Depresija   Depresija Icon_minitimePet Feb 05, 2010 8:27 am



Depresija će prema podacima Svetske zdravstvene organizacije do 2020. godine postati vodeći uzrok smrti i onesposobljenosti u ženskoj populaciji, a posle kardiovaskularnih oboljenja drugi uzrok smrti u celokupnoj populaciji. Oko 450 miliona ljudi u svetu boluje od depresije, a više od dve trećine samoubistava izvrše osobe osobe koje se nalaze u teškoj depresiji. U Srbiji minimum 250.000 ljudi ima neki od s imptoma depresije: neraspoloženje koje traje nedeljama i mesecima, nemogućnost odlaska na posao i obavljanje osnovnih dnevnih aktivnosti, nedostatak sna, povremeni ili stalni strah.

Kao niz psihofizičkih poremećaja depresija je stanje koje karakteriše poremećaj raspoloženja. Potištenost, tuga, nervoza, iscrpljenost i umor, svaki čovek se ponekad ovako oseća, ali ovakvo raspoloženje prođe za nekoliko dana. Depresija je mnogo više od žalosti i očaja, ona traje najmanje nedelju dana i potpuno preuzima kontrolu nad životom. Utučenost je prisutna većinu vremena, a sve stvari koje su obično podizale raspoloženje više nemaju pozitivan uticaj. Kod čoveka koji pati od depresije može se promeniti način razmišljanja. Svet se vidi drugačije, obično u negativnom svetlu, utiče na porodični i profesionalni život, tako da može da prouzrokuje socijalnu izolaciju. Može da se krije iza osećaja iscrpljenosti, a često je maskirana drugim smetnjama, kao što su hronična anksionznost ili poremećaj u ishrani.




Uzroci depresije



Depresivno stanje se može javiti usled samoće, teške bolesti, nakon gubitka drage osobe, teških uslova života, smanjenog kretanja, a takođe može biti posledica genetskog nasleđa. Kako tačno nastaje nauka do danas nije uspela da objasni. Prema najnovijim teorijama smatra se da je pojava depresije povezana sa smanjenjem aktivnosti nekih neurotransmitera, serotonina, noradrenalina i dopamina koji imaju prirodnu antidepresivnu funkciju. Drugi bitan faktor za nastanak depresije je prekomerno lučenje stresnih hormona, poput kortizola. Izloženost hroničnom stresu menja funkciju mozga, tako da se mnoge depresije mogu objasniti akumulacijom štetnog delovanja stresa.



Osnovni simptomi depresije:



- nedostatak životne radosti, intenzivna tuga, samosažaljenje, napadi plača
- strah, nemir, zabrinutost, strepnja
- osetljivost ranjivost, razdražljivost
- usamljenost, bezvoljnost
- oslabljena koncentracija i poremećaj pamćenja
- nesanica ili velika potreba za snom
- umor, iscrpljenost, manjak energije
- značajno smanjen ili povećan apetit
- somatski bolovi koji nemaju fizičke uzroke
- želja i razmišljanje o smrti ili planiranje samoubistva





Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Depresija Empty
PočaljiNaslov: Re: Depresija   Depresija Icon_minitimePet Feb 05, 2010 8:29 am


Lečenje



Prvi korak u lečenju depresije je pravilno postavljanje dijagnoze . Dijagnozu depresije nije teško postaviti, jer se vrlo jednostavno na osnovu razgovora sa pacijentom može proveriti koje simprome ima i koliko dugo. Uzalud je očekivati da će depresija sama proći snagom volje i pozitivnim mišljenjem. To se događa retko, jer upravo su volja i optimizam nestali kod bolesnika, a on je nemoćan da ih povrati. Najvažnije je da se pacijent na vreme javi lekaru opšte prakse, koji će proceniti da li je potrebno konsultovanje sa psihijatrom i koja će se terapija primeniti – da li antidepresivi, psihoterapija ili oba pristupa. Za lečenje depresije koriste se antidepresivi nove generacije, među kojima je citalopram, lek sa kojim je lečenje depresije postalo uspešnije, jednostavnije i sa manje rizika.



Depresija i neuspeh u školi

Depresivan čovek opisuje se kao „ličnost u rasulu“. On je doživeo poraz koji je potpuno rasturio njegov odbrambeni sistem, a upravo taj sistem nam pomaže da se nosimo sa životom. U vreme kada se čini da sve gubi svoje dobro poznate konture, čovek traži nešto sigurno. I onda dolazi depresija.



Pakao na zemlji nalazi se u srcu depresivnog čoveka



Još davne 1621. godine jedan engleski književnik je zapisao: “Ako postoji pakao na zemlji, naći ćete ga u srcu depresivnog čoveka!” Depresija je jedna od najstarijih dijagnostifikovanih bolesti, a njeno ima potiče od latinskog izraza depressio (derriere) što znači potisnuti, pritisnuti ili udubiti.

Depresija je zapravo nedostatak svesti o moći sopstvenog delovanja. U psihijatriji, depresija predstavlja težak psihički (afektivni) poremećaj koji obuhvata opšte smanjenje životnog tonusa, gubitak apetita i interesovanja, neprestanu zabrinutost, prisutna je nesanica, usporenost mišljenja, bezvoljnost, obeshrabrenost, potištenost, umor, osećanje snažne tuge, beznadežnosti, manje vrednosti i osećanje praznine.

Mentalno zdravlje ljudi svugde u svetu sve više je ugroženo. Svetska zdravstvena organizacija nedavno je upozorila da je depresija glavni uzrok svih invaliditeta, te da u svakom trenutku u svetu od depresije boluje 450 miliona ljudi. Pored kardiovaskularnih oboljenja, koja su na prvom mestu, depresija je ubica broj dva u svetu.




Pogled na unutrašnji mrak



Ono što je probudilo moje interesovanje da se više bavim ovom temom bili su šokantni podaci da anksioznost i depresija čine čak 79 % svih psihijatrijskih dijagnoza i da SZO predviđa da će do 2020. godine depresija biti druga bolest posle srčanih oboljenja koja prouzrokuje invaliditet. Depresija je široko rasprostranjena bolest sa potencijalno smrtnim ishodom.

Granica između nje i uobičajenog neraspoloženja efemerna je i individualna. Isto važi i za njene uzročnike, način i dužinu lečenja, kao i reakcije na terapiju. Srećom, izlečiva je, ali samo uz pravovremenu i adekvatnu stručnu pomoć.

Smatram da adolescenti koji boluju od depresije predstavljaju ozbiljan problem društva o kojem se dosta govori, ali se uglavnom preduzimaju samo represivne mere u cilju prividnog i privremenog suzbijanja bolesti među mladima.

Cilj mog istraživanja bio je da ispitam uvid depresivnih adolescenata u njihovo stanje - koncentraciju, motivaciju i sl, i da na taj način utvrdim u kojoj meri depresija utiče na njihov uspeh u učenju. Odlučila sam da obavim iscrpan interviju sa 6 adolescenata koji se leče na Klinici za mentalno zdravlje u Nišu.




Depresija kod adolesecenata i njen uticaj na uspeh u školi



"Mi se rađamo, takoreći dva puta - jednom da postojimo, drugi put da živimo."
Jean Jacques Rousseau
Prvo rađanje je inspiracija i kreacija roditelja, a drugo, manje ili više, kreacija svakog čoveka - adolescenta. Adolescencija se može označiti kao specifičan, često dramatičan i jedan od najznačajnijih perioda u stvaranju čoveka kao bio-psiho-socijalnog bića.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Depresija Empty
PočaljiNaslov: Re: Depresija   Depresija Icon_minitimePet Feb 05, 2010 8:30 am



To je period između detinjstva i odraslog doba koji nosi karakteristike kako perioda koji mu prethodi, tako i perioda koji ga nasleđuje, što podrazumeva čitav niz preobražaja, pre svega na telesnom, a onda intrapsihičkom i konačno socijalnom planu.

U svakoj normalnoj adolescenciji postoje krize, kolebanja, lutanja i previranja, periodi napetosti, smenjivanja progresivnih i regresivnih tendencija.



Adolescencija podrazumeva prekidanje opšte, fizičke i psihičke zavisnosti; dete od asocijalnog postaje socijalno biće. Međutim, odvajanje od detinjstva i prekid arhaičnih relacija jeste prirodan i nužan i odnosi se pre svega na odvajanje od infantilnih objekata i infantilnih, interiorizovanih predstava o sebi u svetu koji su do adolescencije bili izvor osećanja sigurnosti i zaštićenosti deteta. Adolescent prolazi kroz period žalosti zbog roditelja za koje je do tada bio vezan. Proces adolescencije sastoji se od dezinvesticija veza narcističke zavisnosti (koje ujedinjuju dete sa njegovim roditeljima) i reinvesticije na drugim mestima. Ovo postupno odgovara dinamici procesa žalosti. (A. Freud)



Dakle, preobražaji su neminovnost adolescencije koja kod svakog adolescenta izaziva kolebanja, krize i teškoće. Najveći broj adolescenata uspeva da te preobražaje obradi kroz psihički aparat i izađe sa njima na kraj. Međutim, neki deo njih u tome ne uspeva, već preobražaji generišu psihopatologiju.

"Veliki deo adolescencije je loše definisano umiranje, nepodnošljivo čekanje, žudnja za nekim drugim mestom i vremenom, za nekim drugim mogućnostima."

Istraživanja pokazuju da su emocionalni problemi, naročito neurotska anksioznost, veoma nepovoljni činioci za proces učenja i studiranja i da dovode do niza teškoća koje se neretko završavaju napuštanjem ili prestankom studiranja. Pritisak razvojnih mogućnosti u toku studentskih godina anticipira mnoge od značajnih životnih dinamika: separaciju - individuaciju, razvoj sposobnosti za ljubav prema sebi i drugima, za rad i za stvaranje psihološkog selfa.

Studentska apatija - neki studenti reaguju na prolazne stresove produženom apatijom, indiferentnošću, nesposobnošću za učenje. Kada je reč o uticaju depresije na uspeh u školi, treba pomenuti da depresija često blokira dečje aktivnosti, smanjuje interesovanje za rad i saradnju sa vršnjačkom grupom i nastavnicima (profesorima). Mnogi depresivni bolesnici imaju otežanu koncentraciju ili smanjenu sposobnost razmišljanja. Uglavnom osećaju kako više ne uče efikasno ili da zakazuju na poslu, pa čak i u svakodnevnim aktivnostima.

U dve trećine bolesnika postoje određene smetnje pamćenja i zapamćivanja koje ponekad ostavljaju sliku tzv. "depresivne pseudodemencije". Zbog toga je veoma važno da nastavnici ispolje strpljenje u odnosu prema deci koja pokazuju odsutnost i nezainteresovanost za školu; nažalost, ovakvi vaspitači su vrlo retki u praksi. Usled takvih okolnosti adolescent se sreće sa nizom prepreka i upada u začarani krug iz kojeg ne može izaći bez stručne pomoći.





Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Depresija Empty
PočaljiNaslov: Re: Depresija   Depresija Icon_minitimePet Feb 05, 2010 8:32 am


Depresija kod adolescenata u Srbiji



U Srbiji svako četvrto dete koje zatraži pomoć psihijatra, boluje od depresije i ona se u oko 80% slučajeva uspešno leči, kažu podaci Instituta za mentalno zdravlje.

U uzrastu do 12 godina ova bolest učestalija je kod dečaka. Nakon ove starosne dobi situacija se menja pa su adolescentkinje mnogo češći pacijenti Instituta.

Klinička depresija koja zahteva ozbiljan tretman, prisutna je kod 3 do 7 odsto mladih, a simptome depresije ima 15 do 20 % adolescenata.

Četvrtina dece i adolescenata sa kliničkom depresijom – koji imaju negativnu mentalnu predstavu o sopstvenom telu, manjak samopoštovanja, anksioznost – prethodno su bili žrtve zlostavljanja ili zanemarivanja.




Lek: izlazak iz uloge žrtve?



Samo oni koji napuste ulogu žrtve, samo oni koji su aktivni i koji se angažuju protiv onoga što ih ugrožava – imaju šansu da pobede depresiju. Upravo sa takvim borcima obavila sam detaljan intervju: sa 3 devojke (M.J. 25 godina, M.A. 15 godina, D.J. 20 godina) i 3 momka (I. P. 13 godina, M.S. 16 godina, D.J. 21 godina). Ovako izabrani ispitanici čine uzorak koji pokriva čitav opseg adolscentskog doba.



Razgovor je bio podeljen na sledeće teme:

I Koncentracija
II Postojanost pažnje
III Motivacija
IV Motiv postignuća (stepen aspiracije)
V Asocijalnost (kontakt sa vršnjačkom grupom)

Analizu sam vršila na osnovu pažljivog iščitavanja načinjenih transkripata i preslušavanja snimljenog materijala.




Prvi razgovor sam obavila sa M. J. (25), koja je prve znake depresije primetila pre 5 godina: "Danima me je mučila nesanica,



bila sam bezvoljna i mrzovoljna, gubila sam apetit, i što je najgore - nisam imala snagu i volju da bilo sta preduzmem. Roditelji su posle nekoliko nedelja moje izolacije i konstantnog odbijanja da pričam sa njima o svom problemu, predložili da zajedno odemo do psihologa ili psihijatra. Pristala sam jer sam se nadala da će mi doktor pomoći da se najzad ispavam.", nerado se priseća M.

Tada je počelo njeno mukotrpno "šetanje" od lekara do lekara, isprobavanje različitih terapija i lekova koji su samo prividno i privremeno rešavali njene probleme. M. je upadala u sve veći očaj; polako je gubila kontakte sa prijateljima, izgubila je godinu na fakultetu i praktično potpuno izgubila interesovanje za studije. Februara 2008. promenila je lekara i od tada se oseća mnogo bolje.

Sličnu priču ispričala mi je M. A. (15) koja je nakon višenedeljne apatije decembra prošle godine pokušala suicid. Na sreću, odmah je hospitalizovana i kada se stanje stabilizovalo, prebačena je za
Beograd gde je takođe bila hospitalizovana; nakon višemesečnog lečenja vratila se u Niš i nastavila sa školovanjem sa znatno slabijim uspehom, ali kako sama kaže: "moram prvo da se izlečim, posle će sve samo doći na svoje mesto".


Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Depresija Empty
PočaljiNaslov: Re: Depresija   Depresija Icon_minitimePet Feb 05, 2010 8:34 am



Naglasila bih da je reč o natprosečno inteligentnim osobama koje su imale odlične rezultate u školovanju pre depresivnih epizoda. Nažalost, dobila sam gotovo jednoglasan odgovor da, sem želje da se izleče, nemaju nikakve konkretne ambicije u životu.

Uprkos tome što je bio đak generacije, D. J. (21) napustio je fakultet jer ga "ništa nije inspirisalo". Iako je pokušao da pronađe sebe u nekim drugim aktivnostima, hronični neuspesi bacali su ga u sve dublji očaj. Na Klinici za mentalno zdravlje leči se 6 meseci i već mu se, polako, ali sigurno, vraća životni optimizam. "Jako je teško; svakodnevno se borim sa sobom, ali znam da imam snage da rešim svoje probleme. U početku sam bio nestrpljiv, ali sada, kada imam bolji uvid u svoj život, samo želim da povratim kontrolu nad sobom. Od lekova sam dosta konfuzan i rasejan, ali znam da je ovo samo prolazna faza."

Interesantno je to da se samo dvoje od šest ispitanika samoinicijativno javilo lekaru; obe devojke nisu nalazile sigurnost u svom porodičnom domu, pa su morale da je potraže na drugom mestu. Ostali ispitanici su nakon niza krahova i uglavnom protiv svoje volje odlazili lekaru na insistiranje roditelja ili prijatelja. Detaljnijom analizom treba utvrditi koliko su porodični odnosi uticali na razvoj depresije, odnosno, na koji način utiče porodična klima na razvoj mladih u Srbiji.

Razgovor sa svo šestoro naveo me je na nedvosmisleni zaključak da su moji sagovornici svu raspoloživu energiju usmerili na svoje lečenje, pa je uspeh u školovanju iz njihove perspektive praktično nebitan. Na prvi pogled, ova konstatacija zvuči paradoksalno jer je reč o učenicima i studentima koji su u toku obrazovanja postizali odlične (pojedini čak i izvanredne) uspehe, ali ne zaboravimo da su oni nedavno prošli kroz pravi pakao.

Ovakvi odgovori još jednom su dokazali da depresija može da zakoči velike količine energije u rešavanju unutrašnjih sukoba čime se umanjuje ulaganje i intelektualne delatnosti, smanjuju pobude i volja za učenjem, što u krajnjoj instanci ima za posledicu slab uspeh.

Smanjenje životnih funkcija, osiromašenje ličnosti ja, količina patnje, nemogućnost novih ulaganja u delatnosti i slabljenje radnih sposobnosti koje ometaju, inhibiraju ili čak potpuno blokiraju proces učenja, očigledno su redovni pratioci depresivnih adolescenata.






Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Depresija Empty
PočaljiNaslov: Re: Depresija   Depresija Icon_minitimePet Feb 05, 2010 8:36 am



Zimska depresija - uzroci i simptomi



Zašto ne volimo zimu? Što nas to čini mrzovoljnima, tužnima i neraspoloženima? Kraći dani, nedostatak svjetlosti i hladnoća koja prati zimske mjeseca ima utjecaja na zdravlje. Mnogi liječnici tvrde da je depresija bolest 21. stoljeća.
Najćešči simptomi depresije su dugotrajna potištenost, pad koncentracije i gubitak interesa za ono što vas je nekad usrećivalo, promjene u apetitu, umor te nesanica i nemiran san. Bez obzira na uzrok depresija nije samo stanje uma, ona je kombinacija bioloških, genetičkih i psihofizičkih faktora.


Uzroci depresije

S biološkog gledišta, depresija je abnormalnost u funkciji neurotransmitera, tj. živčanih impulsa te promjenama u broju i osjetljivosti njihovih recptora. Ti poremećaji biološki sprečavaju pozitivan osjećaj.
Najčešći psihički faktori vezani uz depresiju su obiteljska povijest (genetika igra važnu ulogu u depresiji, može pratiti obitelj generacijama ), trauma i stres (financijski problemi, smrt bliske osobe te značajne promjene u životu), pesimistična osobnost (osobe s malim samopouzdanjem i negativnim pogledom na svijet).

Psihološki simptomi uključuju osjećaj beznađa, bespomoći, ranjivosti i straha.Sve ovo odraža se u neuobičajenom ponašanju, te poteškoćama pri ostaviranju osobnih i poslovnih veza.
Nadalje, fizički uvjeti koji dobrinose depresiji su ozbiljna medicinska stanja poput srčanih oboljenja, karcinoma i tumora jer fizička slabost tijela smanjuje otpornost na stres. Depresiju također izaziva i zlostavljanje te razni medikamenti koji se koriste za liječenje bolesti.


Samopomoć kod depresije

Sumnjate li na depresiju, u svakom slučaju trebali bi ste se obratiti liječniku, ali kod privremene potištenosti mogli bi se koristiti tehnikama samopomoći koje su se pokazale djelotvornima.

Vežbe nije samo važna kod liječenja depresivnog raspoloženja, aktivno bavljenje sportom spriječit će nastanak depresije, jer se prilikom tjelovežbe mozak ispušta tzv. hormon sreće. Psihička aktivnost, također će pomoći kod liječenja depresije. Važno je baviti se aktivnostima koje zaokupljaju mozak. Može se raditi o šahu, kartanju, čitanju ali i najobičnijem rješavanju križaljki.

Potpora prijatelja je jako važna. Trudite se što više kretati u društvu. Plešite što više možete. No, nemojte zaboraviti na dobar i redovit san. Što više boravite u prirodi ili na otvorenom, a ukoliko to nije moguće osvjetlite i redovito prozračujete prostorije u kojim boravite.
Meditacija i prakticiranje vjere dobrodošle su metode liječenja depresivnog stanja. Odlazak u crkvu, razgovor s svećenikom ili drugi oblik prakticiranja vjere pomaže pri rješavanju potištenosti. Možda biste mogli pokušati i s biljnim pripravcima. Oni nekad mogu djelovati kao dobar poticaj za povratak energije i volje.


Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Depresija Empty
PočaljiNaslov: Re: Depresija   Depresija Icon_minitimePet Feb 05, 2010 8:38 am

Priroda u saradnji s zdravljem


Gospina trava ili kantarion najpoznatiji je prirodni lijek protiv depresije. Njeni blistavo žuti cvjetovi i simbolično predstavljaju moć sunca, a njeni antidepresivni učinci visoko su cijenjeni i u tradicionalnoj medicini. Gospina trava se već stoljećima koristi kao oralno sredstvo protiv stanja potištenosti i aneksioznosti.

U pravilu, čaj se pije tri puta dnevno a jedan tretman traje od tri do šest mjeseci. Iako osobe primjete značajno poboljšanje već nakon mjesec do dva korištenja, tretman nije preporučljivo prekidati radi potpunog izlječenja.

Pri normalnoj upotrebi čaja nisu zamjećeni negativni efekti, iako gospina trava primjerice utječe na djelotvornost kontracepcijskih pilula.

Zbog toga je nužno konzultirati se s liječnikom prije početka tretmana gospinom travom. Također, poznato je kako gospina trava čini kožu osjetljivijom na sunčevu svjetlost, pa se preporuča zaštita od jakog sunca tijekom tretmana.

Priprema čaja od gospine trave jednostavna je i brza. Dovoljno je tek, čajnu žlicu biljke preliti s 0,2 litre vrele vode. Poklopiti i pustiti da odstoji 5 do 10 minuta. Nakon toga, tekućinu procijedite te pijte svježe pripremljeni čaj.





Nezdrava ishrana možda podstiče depresiju kod žena

Blic



Žene koje pate od depresije i anksioznosti bi možda trebalo da se preispitaju način ishrane i da smanje unos preradjene hrane, upozorili su stručnjaci sa Univerziteta u Melburnu.


Nova australijska studija zasnovana na desetogodišnjem istraživanju, pokazala je da su poremećaji raspoloženja uobičajeniji medju ženama starosti od 20 do 93 godine, koje prvenstveno konzumiraju preradjenu, rafinisanu i premasnu hranu, prenosi Rojters.

Nema magične hrane protiv depresije, ali bi ishrana bogata voćem, povrćem, integralnim žitaricama, manje masnim mlečnim proizvodima godila i fizičkom i mentalnom zdravlju, dok bi preradjevine i slatkiše trebalo jesti samo povremeno, izjavio je dr Felis Džak, koji je rukovodio istraživačkim timom.

Analizirajući njihovu ishranu, australijski stručnjaci su utvrdili da "zapadna" ishrana, koja se pretežno sastoji od hamburgera, belog hleba, pica, pomfrita, aromatizovanih mlečnih napitaka, piva i hrane bogate šećerom, povećava rizik od depresije za više od 50 odsto.

S druge strane, i depresija i anksioznost su se pokazale za oko 30 odsto manje verovatnim kod ispitanica koje su se hranile na tradicionalan australijski način - uglavnom povrćem, voćem, govedinom, jagnjetinom, ribom i proizvodima na bazi integralnih žitarica.

Ishrana je ostala medju glavnim faktorima koji utiču na poremećaje raspoloženja i pošto su u obzir uzeti faktori kao što su godine, težina, društveni i ekonomski status, obrazovanje, fizička aktivnost, pušenje i konzumiranje alkohola.

Interesantno je da kod žena koje su se uglavnom hranile voćem, salatama, ribom, tofu proizvodima, mahunarkama, orašastim plodovima, jogurtom i crnim vinom, nije uočena veza izmedju ishrane i poremećaja raspoloženja.

Australijski stručnjaci ističu da njihovi nalazi ukazuju na potrebu dodatnih istraživanja, kojima bi se utvrdilo da li nezdrava ishrana zaista vodi opadanju mentalnog zdravlja ili možda narušeno mentalno zdravlje vodi u nezdravu ishranu.


Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

Depresija Empty
PočaljiNaslov: Re: Depresija   Depresija Icon_minitimePet Feb 05, 2010 8:40 am



Bioterapijom pobedite depresiju



Znamo da je depresija uobičajena bolest svih uzrasta i od nje oboleva gotovo svaki dvadeseti čovek.


Može se javiti u bilo kojem životnom periodu, a najčešće se javlja u srednjim godinama. Uzroci nastanka mogu biti razni, od genetskih predispozicija, hormonalnih poremećaja, kao posljedica raznih oboljenja (bubrežne i jetrene bolesti), do socijalnih...

Kako bioterapija može pomoći?

Polazeći od spoznaje da osim materijalnog postoji i energetsko tijelo (biopolje, energetski omotač) na koje se može djelovati, smatra se da većina oboljenja najprije nastaje kao energetska neravnoteža, nakon čega slijede biokemijski poremećaji, a tek onda nastaju promjene u stanici, tkivu i organizmu.

Kako se i u ratovima gradovi brane na široj periferiji, tako i organizam treba braniti i početi s iscjeljivanjem tamo gdje je bolest najprije nastala, dakle, na energetskoj razini, da bi se kasnije poboljšanje manifestiralo, kako na psihičkoj, tako i na fizičkoj razini. Bioterapijom balansiramo biopolje i samim dovođenjem u balans omogućujemo energiji da neometano cirkulira, kako oko tijela, tako i u tijelu.


Terapeut je medij kroz koji prolazi energija potrebna za iscjeljenje pacijenta. Kada je pacijentu dodana energija i izbalansiran biopotencijal, energija normalno cirkulira do pojedinih organa i tkiva, osnažuje se imunološki sustav i tijelo počinje s procesom samoiscjeljivanja.

Bioterapeut pacijentu koji boluje od depresije savjetuje da i dalje uzima propisanu terapiju od strane liječnika školske medicine, te nikako samoinicijativno ne smije ukidati ili smanjivati propisanu dozu lijekova. O smanjenju ili ukidanju propisane terapije na redovitim kontrolama odlučuje liječnik u suradnji s pacijentom, a uvidom u nalaze i objektivno stanje pacijenta.

Nakon bioterapije pacijent se, kroz dva do tri tjedna, počinje puno bolje osjećati, ima osjećaj kako se život opet vraća u njega. Počinje pokazivati interes za ljude, stvari i događaje oko sebe, one koji su mu za vrijeme bolesti bili nezanimljivi, otvara se prema ljudima oko sebe, bude se emocije. Kao bioterapeut, uz bioterapiju, savjetujem pacijentima da više odlaze u prirodu. Ovisno o sklonostima, savjetujem također da se počnu baviti nekim sportom; veslanjem, planinarenjem, brzim hodanjem, rolanjem, vonjom biciklom, opuštajućim šetnjama...

Bioterapija je najstariji oblik iscjeljivanja i u skladu je s prirodom

Bioterapijom ne samo da uklanjamo ili smanjujemo zdravstvene probleme, već nam je cilj i obogatiti čovjekovu osobnost i učiniti ju otvorenijom.

Bioterapijom možemo puno pomoći i u prevenciji. Samim time da zdravom organizmu pomognemo da lakše podnosi stresne situacije. Bioterapijom dižući imunitet, tijelo postaje snažnije, cirkulacija ravnomjerno uspostavljena i puno je manji rizik nastanka oboljenja, a ukoliko dođe do oboljenja, organizam bolest puno lakše podnosi i iscjeljujući puno je brži oporavak.

Bioterapija je snažna metoda iscjeljivanja, a opet neinvazivna. Snažno djeluje na podizanje imuniteta i općeg stanja organizma, a da pri tome nema nikakvih štetnih nuspojava. Bitno je naglasiti i to da nema veze s religijom i vjerovanjem. Ne ulazi i ne kosi se niti s jednom religijom. Ne funkcionira na principu - ja vjerujem, pa će mi pomoći ili obrnuto, - ja u to ne vjerujem, pa mi ne može niti pomoći.



Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
Sponsored content





Depresija Empty
PočaljiNaslov: Re: Depresija   Depresija Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Depresija
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Lečenje bolesti ishranom :: Lečenje bolesti ishranom-
Skoči na: