Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
kopriva Knjige piramida namaz free sirove sirova jogurt tofu oraha kakao kafa maslacka indijskih vegane vegetarijanci proso sladoled tikvice sremusa majonez keks šargarepa avokado puding recepti
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 46 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 46 Gosta

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 Čarobni Vegetarijanski Istanbul

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Čarobni Vegetarijanski Istanbul Empty
PočaljiNaslov: Čarobni Vegetarijanski Istanbul   Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeSub Maj 31, 2008 9:23 pm

Ah Istanbul... love
No dobro,ovdje se prica o hrani Very Happy
Pa eto redom :

Od restorana za koje ja znam ovi slove kao najbolji:
Zencefil
Parsifal
To su 2 vegetarijanska restorana,u kojem se svaki vegan ili sirovojelac moze dobro najesti
Odlicna lokacija (sam centar grada tj kod Istiklal caddesi kod Taksima),ukusna jela,ne preskupa,izvrstan ambijent,ja sam u Parsifalu stvarno jako cesto jela i drag mi je love
Ima dnevni meni koji ukljucuje juhu,glavni obrok i desert
Ostalo vam je na meniju i nude se jela sa orasima,povrcem,sojom i gljivama (seitana i tofua nema)

Sto se tice ostalih restorana,doslovno u svakom postoji vegetarijanska varijanta posto turci stvarno jako koriste sir (imaju toliko vrsta da ih naprosto ne mozete zapamtiti),jaja,jogurt,ayran (slican jogurtu ali slan i bolji od samog jogurta!)

Uvijek mozete naci :
- "pide" - nesto kao nasa pizza ali samo sa sirom,paradajzom i negdje stave feferone (iako postoji i prava pizza samo cete ju teze naci,mozda u nekim pekarnama ili "modernim" brzim restoranima ali tamo cete ju platiti ko suho zlato)
- jela od sampinjona
- jela s lecom - njihova poznata "mercimek corbasi" ili juha od lece je nesto zaista ukusno,obavezno probati!
- jela s grahom - grah je njihovo jelo uz juhu od lece i cak ga jedu tako da preliju saft od graha preko kuhane rize sto je izvrsno
- tvz "menemen" - to vam vise dodje kao dorucak ali u self service i malim jeftinim restoranima se normalno posluzuje a to vam je ustvari kajgana sa paradajzom i feferonima,mislim da ide i nesto sira (mozda jos pokoja stvar ali je vegeterarijanski)
- sto se tice kebaba i tomu slicnog moje iskustvo je da vecina tih prodavaonica uz neke mesne sendvice vam ima i vegetarijanski verziju ali vam to nije naglaseno kao "vegetarijanski" vec samo trazite sa sirom (obicno ima par vrsta) i onda obicno dobijete sir,paradajz,krastavac,bez ikakve buke
- slastice su def broj 1 kad se ide u Tursku jer to sta oni rade sa slatkim to su perverzije...bolje da ni ne pricam - ali vecina nije veganska (kao ni kod nas)

Nemojte ne probati "kumpir" - naime radi se o velikom kuhanom krumpiru kojeg razrezu na 2 dijela i napune ga smjesom tog izdubljenog krumpira pomijesnaog sa sirom a zatim vi birate od ponudjenog koja jela zelite unutra-ima i mesnih jela medjutim vise je toga za vehetarijance Wink npr bulghur,umaci,ruska salata (mi ju ovdje zovemo francuska),jela od gljiva,umaci itd i na kraju vam stave majonezu ili ketchup ako zelite - to je neka vrst zdravijeg fasta fooda,i to jaaako finog

Turci su naravno poznati po burekima ali ono sto je meni najbolje od svega toga jesu "gozleme" a to vam je tanko tijesto,izgledaju kao palacinke ali mozda vise slice indijskom "kruhu" i onda se fila mesom,sirom ili spinatom (spinat je veganska opcija,ne stave sir unutra) Dragi moji to je delicija..
Ako imate srece pa naletite na neke restorane ili cajane koji se furaju na tradiciju vidjet cete i stare debeljuskaste bakice kako to razvlace i mijese,preslatko Very Happy

Turci nemaju pekarne kakve mi imamo,ono sto je za njih specificno je sve sto ima rijec "simit" u sebi - Simit sarayi,Simithane itd gdje mozete kupiti hranu "s nogu" a najpoznatija od svih je legendarni SIMIT - pecivo sa sjemenkama sezama punjeno ili mesom ili sirom ili pastom od maslina,cista petica !!!
Uz simit imate cijelu paletu "pekarskih" (stavljam u navodnike jer gotovo da nema veze s nasim pekarnama) proizvoda i deserata od kojih bih izdvojila "pogacu" (izgovara se bez g) tj slatko malo pecivo obicno sa cimetom ili ako je slano opet sa filama kao simit te razna tijesta sa sirom,maslinama,paradajzom i spinatom,te vegetarijanske sendvice (ima ih u svakom)
To su vam recimo turski fast foodovi,ima ih na svakom uglu i jako su fini!

Postoji nekoliko ducana zdrave hrane koji su skuplji nego kod nas ali da se uvijek nesto iskombinirati,evo jedan :

http://www.ecolifecihangir.com/en/

Sto se tice sirove hrane i restorana dragi moji Istanbul vam ima prave pravcate restorane sirove hrane...da da...trazite SAF
Jedan je bistro % juice bar,zatim bistro % martini bar i Saf organic kitchen at Hayal kahvesi - sirove delicije emotions
Navodno je skup jer,koliko mi se cini zaista je svjetski,sve je na razini,ali iduci put kad odem ma moram to vidjeti Cool

http://www.safrestaurant.com/

Sto se tice organski uzgojene hrane,da...i to imaju,evo link za jedan takav "pazar" :
http://www.bugday.org/epazaryeri/

Inace voce i povrce cete tesko naci u obicnim ducanima,barem ja nisam uspijevala,sve se vrti oko preradjenih proizvoda,mahunarki i zitarica,sira,mesa i obicno cete (preko ljeta barem) naci paradajz,papriku i feferone medjutim imate razne placeve i vocarne bogate svime !!! (o zacinima da ne pricamo)

Čarobni Vegetarijanski Istanbul P7310110

Ako ste na niskom budzetu preporucam vam male male restorancice kojih ima gotovo u svakom kvartu a obicno cete ih prepoznati po tome sto imaju izlog gdje mozete vidjeti koja se sve jela nude taj dan (nisu svaki dan ista) i cijene su vam napisane vani,malo su "socijalni" ali hrana je extra jeftina i jako jako mljac,kruh vam je uvijek besplatan - bude ogromna kanta na stolu,negdje i voda (voda se inace placa u turskoj)
Nazalost tamo gotovo nikad nema turista (to smo mi znali jer nam je to struka)
Turisti obicno zaglave u nekim skupim ili poluskupim restoranima gdje ih cesto i prevare a ne dobiju nista specijalno,kazem,opet kao i kod Tajlanda( i opcenito svugdje),sto skuplje to vise pomfrita,ali mislim cast izuzecima,ima i vrhunske hrane ali to cete platiti malo vise.
(Obozavatelji ribe i morskih plodova recimo tamo stvarno mogu dobiti vrhunsku hranu,to definitivno,riba je posvuda,ali to nas ne zanima)

Zakljucno - vegetarijanska/veganska/sirova hrana vam u Istanbulu ne bude pala s neba kao na Tajlandu medjutim ovdje je u pitanju drugacija vrst hrane gdje isto mozete profitirati - dok na Tajlandu mozete naci tipicno vegansko jelo od tofua ovdje cete naci jednako tako tipicno vegansko jelo od mahunarki ili gljiva samo sto se to nece zvati "vegetarijansko",to e jedina razlika

Naglasavam,ako ste vegetarijanac psihicki se pripremite na to da cete se vratiti barem par kila tezi jer to sto oni rade sa sirom,jogurtima i desertima je gotovo umjetnost a ako ste vegani orijentirajte se vise na self service restorane (cijene su vecinom prihvatljive ali ima i malo skupljih) i spomenute vegetarijanske,uzivat cete,obecajem Wink
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

Čarobni Vegetarijanski Istanbul Empty
PočaljiNaslov: Re: Čarobni Vegetarijanski Istanbul   Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeNed Jun 01, 2008 7:35 am

Vec sam ogladneo ! Smile
Nazad na vrh Ići dole
Svetlana
novi član
novi član



Broj poruka : 56
Datum upisa : 09.05.2007

Čarobni Vegetarijanski Istanbul Empty
PočaljiNaslov: Re: Čarobni Vegetarijanski Istanbul   Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimePon Jun 02, 2008 2:36 pm

Helena, hvala na primamljivom prikazu. Dodali ste još jedan razlog da ove godine posetim Istanbul. Samo mi je žao što neću imati dovoljno vremena da isprobam sve vaše preporuke. Za sada ciljam sezonu svežih smokava, a Vi ste me dodatno prijatno obradovali ovim informacijama. Da u Turskoj preteže vegeterijanska hrana, nagovestila su mi iskustva prijatelja sa krstarenja Gulet brodićima, ali sam tu prevagu pripisala štedljivosti domaćina. Ali da je u tolikoj meri dostupna i u Istanbulu, nisam baš očekivala.

U svakom slučaju, hvala na podeljenom iskustvu. Na osnovu Vaših opisa, nisam baš shvatila koliko se često integralne žitarice (i to ne samo pšenica) koriste za tzv "pekarske" proizvode i sl fast food. Koje povrće i voće ste primetili da posebno često koriste (ili da ga ima na pijacama) a da je kod nas malo u upotrebi i da se teško nalazi (napr. kao što je bamija aka gospini prsti, za sam čula da je u Makedoniji sasvim obično povrće a u Beogradu je retki prodavci prodaju bukvalno na komad!)? Da li su turski slatkiši zaista previše slatki, da li ih obavezno prave sa belim šećerom i u šećernim prelivima ili ima i lakših i zdravijih varijanti?
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Čarobni Vegetarijanski Istanbul Empty
PočaljiNaslov: Re: Čarobni Vegetarijanski Istanbul   Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimePon Jun 02, 2008 6:47 pm

Eh da...integralne zitarice Smile Eto nazalost ja ih nisam imala priliku nigdje pronaci a nije da nisam trazila,cak i u vegetarijankim restoranima posluzuju rafinirane.
Sto se tice tih kao "pekarni" - to je sve rafinirano.Bude u ducanima ali je skupo - recimo tamo sam u jednom vidjela heljdu i bas sam se zazelila jer se u Istanbulu gotovo sve vrti oko rize (za rizu ne garantiram da je veganska jer mi je prijatelj cesto radio i rekao je da oni zbog okusa stave maslac - vecinom ju malo prodinstaju a ne kuhaju) ali skoro sam infarkt dobila kad sam vidjela cijenu Shocked Reko,yok,cekat cu ja da dodjem doma..
Ja sam tamo uvijek ljeti tako da samo za taj period mogu reci - sto se tice povrca narocito vole paradajz,papriku,feferone,zelenu salatu i krastavce i na svakom koraku cete naci kuhani ili peceni kukuruz
Turci jako vole sjemenke,tako da njih uvijek ima za kupiti.
Kod nas je recimo fora staviti cips na stol u kafice a kod njih na stolu zna biti zdjelica przenih sjemenki,orasastih plodova ili kurukuza i slanutka.
Voca ima svakakvog jedino sto su kod njih npr banane skuplje - naime sta god uvoze inace je redovito skuplje nego ono nastalo ili uzgojeno u Turskoj (ali kad se ne radi o hrani za sve imaju tursku kopiju tako da vam nista ne fali ako vam je neki proizvod tamo preskup)
Bamiju sam jela bas u Parsifalu,ima je inace,da.
Eh,da,ne zaboravimo masline - ovisni su o njima!
Da su im slatkisi preslatki,da,to zaista mnogo ljudi kaze ali po meni to zavisi od deserta,neke stvaru su stvarno teske ali nista vise nego kod nas.
Secer,mlijeko,negdje i jaja,to je sastavni dio deserata,kao svugdje,tu nema nazalost pomoci.
Ako si dozvolite tu i tamo da nesto probate sto je totalna bomba (ako ste ljubitelj cokolade) moja preporuka je Profiterol,obavezno.Jela sam ga i tu ali ma kakvi,ono je nesto sasvim drugo.Ljudi cak postanu ovisni o njemu koliko je dobar !
Od malo laksih slatkisa naci cete nesto sto izgleda kao keks ili kolac/vocni kruh sa suhim vocem medjutim tijesto je vjerojatno s jajima i mlijekom.
Eto!
Nazad na vrh Ići dole
Svetlana
novi član
novi član



Broj poruka : 56
Datum upisa : 09.05.2007

Čarobni Vegetarijanski Istanbul Empty
PočaljiNaslov: Re: Čarobni Vegetarijanski Istanbul   Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeUto Jun 03, 2008 12:20 pm

Nisam ni očekivala povoljniji izveštaj glede integralnih žitarica. Pirinač je pretpostavljam isto uvek glazirani. Da li bar postoji opcija kačamaka/polente (recimo umesto riže) kada je već kuvani kukuruz svuda u ponudi? Paradajz i paprika (a pretpostavljam da im je plavi patlidžan zastupljen kao u Grčkoj) mi nisu baš omiljeno povrće. Šta je najčešće zelenolisnato u ponudi restorana: spanać, zelje, blitva, kopriva, brokoli, kelj, prokelj, kupus? Nadam se da bar u pripremi koriste uvek maslinovo ulje i da mnogo ne muče termički povrće. A za slatkiše mi nije žao: šta ima sladje od zrelih smokava, urmi, grožđa, lubenica i dinja? Btw, kada je sezona svežih smokava na vrhuncu u Turskoj?
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Čarobni Vegetarijanski Istanbul Empty
PočaljiNaslov: Re: Čarobni Vegetarijanski Istanbul   Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeUto Jun 03, 2008 7:59 pm

Riza je bijela,naravno.Palentu nisam cesto vidjala,kao niti kelj,prokulice a kamoli koprivu,ali mislim da je to kao i u ovdasnjim restoranima,vise cete pronaci po vocarnama ako cete imati vremena i volje sami si spremati.Naravno,da,patlidjan je posvuda,kako sam to zaboravila!
Ne bih ocekivala puno sto se tice ulja i duzine termicke obrade i slicno - razumijem zasto to sve pitate medjutim kako znate i sami to sve ovisi o razini svijesti o zdravoj hrani a ona je jos uvijek svugdje relativna preniska da bismo od obicnih ducana i restorana mogli vise ocekivati a Turska naravno nije iznimka.
Lubenice,dinje,sljive,breskve,grozdje,visnje,tresnje,da da ima svega toga,za smokve se stvarno ne sjecam,datulja i grozdjica ima!
Nazad na vrh Ići dole
Svetlana
novi član
novi član



Broj poruka : 56
Datum upisa : 09.05.2007

Čarobni Vegetarijanski Istanbul Empty
PočaljiNaslov: Re: Čarobni Vegetarijanski Istanbul   Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeSre Jun 04, 2008 8:32 am

Helena, hvala još jednom. Više se raspitujem iz radoznalosti nego što će mi za vreme kratkog turističkog putovanja zatrebati. Samo sam se za maslinovo ulje ponadala da je u Turskoj slično kao u Grčkoj i Italiji, a valjda i drugim mediteranskim zemljama: da u upotrebi preovladava maslinovo ulje a da hranu ne prže u dubokom ulju i slične maltretmane.
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Čarobni Vegetarijanski Istanbul Empty
PočaljiNaslov: Re: Čarobni Vegetarijanski Istanbul   Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitimeSre Jun 04, 2008 8:23 pm

Da,maslinovo ulje koriste kao i masline opcenito,to je istina.Ako se jos cega sjetim napisat cu svakako !
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Čarobni Vegetarijanski Istanbul Empty
PočaljiNaslov: Re: Čarobni Vegetarijanski Istanbul   Čarobni Vegetarijanski Istanbul Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Čarobni Vegetarijanski Istanbul
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» vegetarijanski blogovi

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Putovanja-
Skoči na: