Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
Knjige piramida sirova jogurt recepti oraha kakao majonez šargarepa indijskih vegane vegetarijanci keks maslacka tofu kopriva kafa sremusa avokado proso namaz sladoled tikvice sirove puding free
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 82 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 82 Gosta

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 DzOGING ( Trcanje)

Ići dole 
AutorPoruka
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 45
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

DzOGING  ( Trcanje) Empty
PočaljiNaslov: DzOGING ( Trcanje)   DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeSre Okt 21, 2009 7:34 am

Najvernije su mu svetske zvezde, ali trcanje je rekreacija koja je svima dostupna. Trcanje je 1 od najdostupnijih i najkorisnijih vidova sporta. Dovoljno je samo da imate odgovarajuce patike i trenerku.
Da bi covek shvatio sta je to trcanje, mora pre svega da se natera da ustane iz fotelje i pocne lagano da trci na svezem vazduhu. Odmah ce osetiti zadovoljstvo od same cinjenice da se krece.
Mrsavljenje je glavni razlog zbog kog zene pocinju da trce. Trcanje je 1 od najzahtevnijih fizickih aktivnosti kojom se efikasno trose kalorije i gube kilogrami. Na pr.: osoba telesne tezine od 75kg potrosi oko 100kalorija na svaki kilometar ipo. A trcanjem se vrlo brzo povecava misicna masa,to doprinosi ubrzanju metabolizma, sto znaci da cete u stanju mirovanja trositi vise kalorija nego ranije. Povecava procenat enzima koji u telu razgradjuju masnocu, pa ako redovno trcite, posle oko 3 meseca mozete zaboraviti na dijete.
Lekari stalno ponavljaju da se lagana, ali redovna fizicka aktivnost pozitivno odrazava na sposobnost organizma da se bori sa godinama i dolaskom starosti. Doskora se smatralo da je aerobik najkorisniji vid vezbi, ali upravo objavljeno istrazivanje strucnjaka sa medicinskog fakulteta Univerziteta u Stanfordu daje prednost trcanju. Trcanje je takodje vrsta aerobika i mada nije tako zahtevno kao aerobik, manje opterecuje organizam.
Istrazivanja su pokazala da trcanje ima pozitivne efekte na zdravlje i smanjuje rizik oboljenja od niza bolesti, pocev od najobicnije prehlade pa sve do raka. 1 je od najboljih aerobnih aktivnosti za opstu fizicku kondiciju, a posebno za zdravlje srca i pluca. Ono pomaze u odrzavanju pravilne cirkulacije i snabdevanju svih delova tela odgovarajucom kolicinom krvi i kiseonika, a dokazano je da dobra cirkulacija smanjuje rizik od srcanih udara. Pomaze da se oslobodimo stresa i napetosti, a pokazalo se da cak moze da pomogne u poboljsanju blagih oblika depresije. Osobe koje redovno trce znaju za takozvanu "trkacku omamljenost" -prijatnu i za psihu blagotvornu kombinaciju osecanja lagane euforije, unutrasnjeg zadovoljstva i bistre glave.
Takodje, brojna istrazivanja potvrdila su da su zdrave osobe koje svakodnevno trce srecnije, imaju vise energije i kreativnije su u odnosu na one koji ne trce.
Trcanje je pre svega vezba za srce. Nema nezeljenih dejstava, a cak i osobe sa ravnim tabanima u pravilno odabranoj obuci smeju da trce.
Trcanje ce podmladiti ceo vas organizam; to je najbolji lek za povisen krvni pritisak, astmu, kijavicu... Pomaze vam da sacuvate dobar tonu celog tela i poboljsava cirkulaciju. Povecava gustinu kostiju, sto je odlicna zastita od osteoporoze.
Ali najveca zasluga trcanja je to sto covek uz njegovu pomoc moze ublaziti ili otkloniti stres, a danas je to zivotno vazno pitanje, jer od stesa krecu sve nase boljke, cak i one najteze.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 45
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

DzOGING  ( Trcanje) Empty
PočaljiNaslov: Re: DzOGING ( Trcanje)   DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeSre Okt 21, 2009 7:59 am

Jelovnik- sta i kada jesti:
Za sve fizicke aktivnosti, pa tako i za trcanje, vazi isto pravilo: ne treba trcati praznog ali ni punog stomaka. Najbolje je da glavni obrok bude 2h pre trcanja. On treba da sadrzi ugljene hidrate (testenina, hleb, zitarice) koje postepeno oslobadjaju energiju na duze vreme. Ili pojedite nesto lagano 30minuta pre trcanja: najbolje povrce ili sveze voce.
Za vreme trcanja organizam, zbog znojenja i isparavanja gubi puno tecnosti koju treba nadoknaditi vodom ili nezasladjenim vocnim sokom. Vrlo je vazno da pijete dovoljno tecnosti za vreme trcanja, bez obzira da li osecate zedj, jer kada se zedj oseti, to je vec znak da je pocela dehidracija.
Posle treninga mozete odmah da jedete.
Trcanje sprecava preteranu potrebu za slatkisima jer snizava nivo insulina u krvi. Ako se pri tom i hranite zdravo, brzo cete primetiti promene u svom izgledu i raspolozenju.

Kada i koliko trcati:
Ne lisavajte se sna radi trcanja. Ustanite u normalno vreme, pa tek onda izadjite napolje. Ako vam odgovara trcanje u vecernjim satima, samo napred.
Optimalno je trcati 3-5 puta nedeljno po 30 minuta, iako mnogi strucnjaci savetuju svakodnevno treniranje.
Svako mora da osluskuje svoj organizam. Imajte na umu da je 15 minuta trcanja na dan dovoljno da vam se znatno poboljsa zdravlje, dok 30 minuta dnevo cine cuda, posebno na imuni sistem.
Bitno je da za vreme trcanja ne namecete sebi odredjeni ritam disanja. Ritam treba da dodje sam po sebi.

Pocetinci- ubrzavajte postepeno:
Ako ste pocetnik budite oprezni! Najveca greska koju prave novajlije u trcanju je previse energican pocetak. Trening treba otpoceti postepeno i lagano povecavati opterecenje. Cak i ako ste u formi ,imajte na umu da agresivan tempo narusava zdravlje, Vas cilj nije svetski rekord. Trcite polagano, jer tako necete nauditi svojim zglobovima. Tempo treba da bude jadva brzi od normalnog hoda. Da biste bili sigurni ,za pocetak merite puls; on u proseku treba da bude 100-110 otkucaja u minuti i ne sme da premasuje 120.
Druga velika greska pocetnika je preterivanje u broju kilometara. U pocetku vam nece biti lako, zato povremeno iz trka predjite u brzi hod (moze sledeca formula: minut trcanja-minut hoda),a kada vam se puls vrati na 100, opet pocnite da trcite. Ako budete trcali redovno, posle 10-12 treninga moci cete da drzite puls na nivou od 110-120 otkucaja u minuti, sto i treba da vam je cilj.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 45
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

DzOGING  ( Trcanje) Empty
PočaljiNaslov: Re: DzOGING ( Trcanje)   DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeSre Okt 21, 2009 8:23 am

Ne smete odmah kad izadjete napolje dapocnete da trcite. Svoje zglobove, misice, pluca i srce postepeno privikavajte na napore. Pre svakog treninga zagrejte misice laganim trckanjem ili vezbama zagrevanja. Prvih 5 minuta treba lagano da se razgibavate da biste razradili zglobove. Uradite po 2 puta vezbe istezanja, cucnjeva i razgibavanja. Trcite prvih 200 metara brze, zatim 50 metara usporavajte, pa hodajte sve dok ne povratite normalno disanje. Zatim se opet istezite 3-5 minuta.

Iazberite pravu obucu i odecu:
Izbor patika zavisi od podloge. Asfalt je poguban za zglobove, jer su izlozeni jakim udarcima i velikom naporu. Ako nemate izbora, kupite patike sa debelim djonom. Mnogo je bolja gumena podloga stadiona, trim staza ili trava jer vam omogucavaju da nosite obucu sa tanjim djonom. Sto se tice odece, ne bojite se mraza. Cak i po cici zimi dovoljno je pamucna trenerka i traka na glavi. Toplije treba da se oblace oni koji trce da bi oslabili, jer moraju dobro da se preznoje.
Za sve dame kojima je vazno da lepo izgledaju cak i dok trce, ovaj put glavni kriterijum mora biti udobnost; u suprotnom trcanje moze da postane napornije nego sto je potrebno.

16 godina na dar:
Najvecu naucnu studiju trcanja uradio je profesor Dzejms Frajs sa Stanforda. Njegov tim je pratio zdravlje 538 "trkaca" starijih od 50godina i kontrolnu grupu koja nije trcala punih 20godina. Norma je iznoslia priblizno 4h trcanja sedmicno. Vremenom se opterecenje smanjivalo, pa su osobe stare izmedju 60 i 70 godina trcale priblizno sat ipo nedeljno. Danas vecina ucesnika eksperimenta ima preko 70godina. U medjuvremenu je preminuo svaki treci "netrkac" i svega 15% "trkaca". Tim lekara je kod "trkaca" mnogo kasnije dijagnostikovao takozvanu starosnu radnu nesposobnost, koja podrazumeva da covek ne moze da ispunjava najprostije fizicke operacije ili cak nije u stanju samostalno da se krece.
Osobe koje su redovno trcale postajale su radno nesposobne 16godina kasnije od dobrovoljaca istog uzrasta koji nisu bili fizicki aktivni.
S'godinama se razlika u zdravstvenom stanju izmedju trkaca i netrkaca samo povecavala. Ispostavilo se da je korist od trcanja veca nego sto smo mislili. Posebno je zanimljivo da dobrovoljci sportisti koji se blize devedesetoj i dalje nastavljaju da trce, dok mnogi njihovi vrsnjaci iz kontrolne grupe nisu u stanju ni da hodaju bez tudje pomoci ili stapa.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 45
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

DzOGING  ( Trcanje) Empty
PočaljiNaslov: Re: DzOGING ( Trcanje)   DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeČet Dec 03, 2009 11:32 am

Kada je hladnije od 12 stepeni C (vidiš maglu kad izdišeš), tada je poželjno da udišeš na nos a izdišeš na usta.
Kada je toplije od 12, totalno je svejedno, jer je organizmu dovoljno toplo.
Važan je ritam, a to se uči treniranjem. Probaš, pa nađeš sebi najbolji ritam.



Disanje je nesto prirodno , jednostavno nemoj da razmisljas o tome i bice dobro. Opusti i disanje ce doci samo od sebe.



Gradski vazduh je loš za treninge, a u njemu ima raznih kancerogenih materija, od kojih je primarni BENZEN. Sad imam i potvrdu da svaki stanovnik većih Evropskih gradova (i Beograd je tu negde) udiše oko 220 mikrograma benzena dnevno. Naravno ovo je neka okvirna cifra, prave vrednosti se verovatno nalaze u Ministarstvu za zaštitu životne sredine. S obzirom da naša zemlja i dalje troši najgore gorivo na planeti (olovni benzin, čađavi D2 dizel, lož ulje) veoma je moguće da je situacija mnogo gora (možda i duplo gora) od ovog u Evropi. Pančevci imaju veći razlog za zabrinutost, s obzirom na petrohemijsku industriju.
U saobraćaju vozači udahnu oko 40 mikrograma/h, a ako se nađu na benzinskoj pumpi, tu im besplatno "sleduje" za jedno prosečno punjenje od 3 minuta oko 30 mikrograma benzena.

Ali nije tu sve. Benzen nije samo ograničen izduvnim gasovima industrije i saobraćaja, pušači imaju veći unos ovog kancerogenog jedinjenja, od oko 7900 mikrograma po paklici od 20 cigareta. I pasivni pušači nisu van opasnosti: naime njima sleduje "porcija" od oko 65 mikrograma/dan.

Benzena ima i u pićima. Kombinovanje konzervanasa i nekih vitamina (C) u osvežavajućim i energetskim napicima uz svetlo i toplotu dovode do formiranja benzena i to oko 65 mikrograma/L.


Benzen može da napravi haos, a kako je kancerogen, uopšte nije za čuđenje što je rak i leukemija u tolikoj ekspanziji u Srbiji i u svetu uopšte
Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 45
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

DzOGING  ( Trcanje) Empty
PočaljiNaslov: Re: DzOGING ( Trcanje)   DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeČet Dec 03, 2009 11:38 am

Kada trcite samo na uzbrdici, onda se uvodi odredjeni sistem. Izbegavaju se preterani nagibi i preterano neravno tlo. Ubrzavanje traje 1 minut da bi se sačuvala prirodnost koraka. Potom, to se ne radi svakog dana, nego se kombinuje sa futingom. Na primer, četiri izlaska nedeljno:

1. 45' laganog trčanja na ravnom
2. 20' laganog trčanja na ravnom, 10x 30" brzog trčanja sa 30" sporijeg (izmedju), lagano trčanje u silasku i 10' futinga na ravnom
3. 90' laganog trčanja na ravnom
4. 20' laganog trčanja na ravnom, 10x 1' brzog trčanja sa 1' sporijeg (izmedju), lagano trčanje u silasku i 10' futinga na ravnom




Na ovaj način je moguće bez po muke steći onu minimalnu kondiciju da biste mogli sebe da nazovete rekreativcem(za početak) i da zavolite trčanje.
Trčanje zbilja ne mora da bude mučno, već može da bude prava uživancija.

Dakle za početak je dovoljno 3 treninga nedeljno:

prva nedelja:......4 minuta hodanja, 1 minut trčanja x3 ponavljanja,
druga nedelja:....4 minuta hodanja, 2 minuta trčanja x3 ponavljanja,
treća nedelja:.....3 minuta hodanja, 3 minuta trčanja x4 ponavljanja,
četvrta nedelja:..2 minuta hodanja, 5 minuta trčanja x5 ponavljanja,
peta nedelja:......1 minut hodanja, 5 minuta trčanja x5 ponavljanja,
šesta nedelja:.....20 minuta trčanja.


Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 45
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

DzOGING  ( Trcanje) Empty
PočaljiNaslov: Re: DzOGING ( Trcanje)   DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeČet Dec 03, 2009 11:43 am

Kako odabrati idealnu patiku?



Kada kupujete patike, nemojte ih birati samo prema njihovom izgledu. Dizajn nije nevažan, ali ne sme biti i presudan pri kupovini.



Prilikom vežbi od povreda se možete zaštiti na tri načina:



- Pravilnim odabirom obuće
- Podlogom (gipka podloga ublažava udarce pri skoku)
- Pravilnom tehnikom vežbanja



Osim toga, obuća igra veoma važnu ulogu pri postizanju sportskih rezultata. Patika koja nije prikladna za određenu aktivnost, može da spreči njeno pravilno izvođenje.
Danas postoje patike za svaki tip vežbi.



Kako odabrati idealnu patiku?



1. Morate poznavati karakteristike svojih stopala. Obratite pažnju na svoje stare patike; jesu li se izlizale sa spoljne ili sa unutarnje strane? Ako primetite veću istrošenost sa spoljne strane, to znači da je vaše stopalo okrenuto prema napolje i obrnuto. Podjednako trošenje ukazuje na neutralno stopalo.



2. Ne smete biti sigurni u broj cipela koji nosite. S godinama i dobitkom na telesnoj težini, vaša stopala se šire i izdužuju. Ukoliko stopala nisu iste velicine, patike se kupuju prema onom većem. Veličina je promjenjljiva takođe i u zavisnosti od modela i proizvođača obuće.

3. Potražite patiku konstrukcije vašeg stopala. Nacrtajte stopalo na komadu papira i ponesite ga sa sobom u kupovinu.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 45
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

DzOGING  ( Trcanje) Empty
PočaljiNaslov: Re: DzOGING ( Trcanje)   DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitimeČet Dec 03, 2009 11:45 am

4. Patike morate isprobati poslepodne ili nakon treninga kada su stopala blago natečena.



5. Kada idete u kupovinu patika, obujte čarape istog kvaliteta koji najčešce nosite prilikom treninga.



6. Kada stojite, između najdužeg nožnog prsta i vrha patike mora postojati prostor za širinu nokta na palcu. Morate osećati da patika drži petu bez stiskanja i opterećenja.



7. Simulirajte aktivnost za koju kupujete patiku. Trčite u mestu, skačite, okrećite se. Nikada ne kupujte patike koje vam nisu udobne odmah, jer patike ne zahtevaju vreme ' uhodavanja'.



8. Prekontrolišite nedostatke na patikama; izbačene šavove u unutrašnjosti, labave tačke, nesavršene đonove.



9. Posavetujte se sa specijalistom – ortopedom, da bi ste utvrdili da li imate neku nepravilnost gaženja koja zahteva specijane uloške.



Patike mogu izgledati savršeno očuvane iako su izgubile sposobnost amortizacije i podupiranja.



Nakon otprilike 100 časova aerobika “zaslužili ste” novu sportsku obuću, ko se bavite trčanjem - na svakih 500 do 800 km vam je neophodna promena patika, tenis i drugi terenski sportovi - kada sa lakoćom možete pomeriti prednji deo patike u stranu.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
Sponsored content





DzOGING  ( Trcanje) Empty
PočaljiNaslov: Re: DzOGING ( Trcanje)   DzOGING  ( Trcanje) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
DzOGING ( Trcanje)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Razno :: Life style -životni stil-
Skoči na: