Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
maslacka recepti puding vegetarijanci sirove sirova namaz kafa oraha sladoled vegane šargarepa free jogurt kakao tikvice avokado Knjige keks tofu piramida majonez sremusa kopriva indijskih proso
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 30 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 30 Gosta

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Empty
PočaljiNaslov: GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA   GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimePet Mar 28, 2008 8:21 am

"26.03.2008. Prehranom protiv gihta


Giht se često naziva 'bolest bogatih' jer se najčešće razvija kao posljedica prehrane bogate mesom i prevelike konzumacije alkohola. Ova bolest je vrsta artritisa koji se javlja u slučaju nakupljanja mokraćne (urične) kiseline u krvi, tkivima i urinu. Mokraćna kiselina nastaje kao nusprodukt pri probavi određene hrane, stoga je giht usko vezan uz prehranu. Debljina i neprikladna prehrana mogu povećati rizik od razvoja gihta."
ИЗВОР: http://www.prijatelji-zivotinja.hr/arhiva.php?id=1780#v1780

"Prednosti nekonzumiranja životinjskih proizvoda


Vegetarijanci imaju za 20% nižu stopu mortaliteta iz svih uzroka, što znači da žive dulje i ne razbolijevaju se često.
Radi taloženja pesticida, teških metala i ostalih otrova iz krme u tijelu životinja, dolazi do koncentracije čak do 14 puta veće primjerice pesticida u mesu i 5,5 puta u mliječnim proizvodima u odnosu na povrće.
Vegetarijanci su za 40% manjoj opasnosti od raka. To je zbog visokog unosa vitamina.
Uzrok osteoporoze (gubitak kalcija iz kostiju) u velikoj mjeri je sadržaj sumpora u mesu i protein casein u mlijeku koji uzrokuje gubitak kalcija putem urina. Države u kojima se najviše koriste mesni i mliječni proizvodi imaju najveći stupanj bolovanja od osteoporoze i drugih bolesti kostiju.
Neke od bolesti za koje se zna da je mesna prehrana većinski uzročnik su: visoki krvni tlak, bolesti srca, problemi s cirkulacijom, reumatizam, kostobolja, neurodermatitis te neke vrste raka.
Prilikom 'umiranja' životinje proizvode velike količine raznih vrsta hormona (npr. adrenalin) koji se, kao i svi ostali otrovi, prenose na osobu koja konzumira meso. Posljedice su gore navedene bolesti (između ostalih).
Od 2.100.000 smrti u SAD-u 1987 g., 1.500.000 je povezano sa mesnom i/ili mliječnom prehranom." - ИЗВОР: http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=231
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Empty
PočaljiNaslov: Re: GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA   GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimePet Mar 28, 2008 8:26 am

Prehranom protiv gihta
GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA 8955
Giht se često naziva “bolest bogatih” jer se najčešće razvija kao posljedica prehrane bogate mesom i prevelike konzumacije alkohola. Ova bolest je vrsta artritisa koji se javlja u slučaju nakupljanja mokraćne (urične) kiseline u krvi, tkivima i urinu.. Mokraćna kiselina nastaje kao nusprodukt pri probavi određene hrane, stoga je giht usko vezan uz prehranu. Debljina i neprikladna prehrana mogu povećati rizik od razvoja gihta.

Hrana bogata purinima povećava razinu mokraćne kiseline u tijelu. Izbjegavanje uzimanja takve hrane rezultirati će smanjenjem razine mokraćne kiseline u organizmu te smanjenjem inteziteta simptoma kod osoba oboljelih od gihta.

Čimbenici koji mogu pogodovati razvoju bolesti su:

  • pretilost – mnoge osobe koje imaju giht imaju prekomjernu tjelesnu masu ili su pretile

  • alkohol- akutni napadi gihta često su rezultat pretjerivanja sa unosom alkohola

  • prehrambeni purini- konzumiranje hrane bogate purinima (meso, riba) može uzrokovati napadaj gihta

  • gladovanje ili niskokalorična prehrana – razina soli mokraćne kiseline u krvi može porasti kada se usljed gladovanja razgrađuju proteini u organizmu

  • bolesti bubrega – bilo koja bolest koja utječe na funkciju bubrega i izlučivanje viška mokraćne kiselina može uzrokovati giht

  • druge bolesti, primjerice leukemija, koje uzrokuju povećanu produkciju mokraćne kiseline

  • lijekovi- kemijske komponente koje smanjuju izlučivanje mokračne kiseline
  • Usvajanje pravilnih prehrambenih navika

    Sasvim je jasno da je giht bolest čijem razvoju uvelike pridonose neke životne navike, u najvećoj mjeri one prehrambene.
    GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA 8956
    Stoga se rizik od ove bolesti može maksimalno reducirati ukoliko se izvrši nekoliko jednostavnih promjena životnog stila. One uključuju:

    1. Gubitak suvišne tjelesne mase

    2. Izbjegavanje alkohola
    Alkoholna pića, posebice pivo, trebali bi se u potpunosti izbjegavati. Alkohol potiče lučenje vode iz organizma što uzrokuje koncentriranje mokraćne kiseline u preostaloj tjelesnoj tekućini, također, alkohol i sam potiče organizam na stvaranje mokraćne kiseline. Iz navedenih razloga, za osobe koje imaju problemam sa gihtom, alkohol se smatra otrovom.

    3. Izbjegavanje prejedanja, bogatih i mesnih obroka

    4. Izbjegavanje namirnica bogatih purinima (jetra, bubrezi, sardine, kavijar, jaja, mesno i mesni ekstrakti)

    5. Konzumiranje barem 6-8 čaša vode dnevno – voda pomaže bubrezima u lučenju suvišne mokraćne kiseline

    6. Ograničena konzumacija gaziranih napitaka i napitaka koji sadrže kofein

    Umjerenost u hrani i piću najbolje su rješenje za ublažavanje simptoma gihta.

    Prehrambene smjernice
    GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA 8957
    Masti i ulja

  • Pri pripravljenju jela dnevno koristite 2 žlice hladno prešanog visokokvalitetnog biljnog ulja (suncokretovog, maslinovog, uljane repe...)

  • Za potrebe pripravljanja jela ne koristite više od 2 žlice(10 g) grijanog ulja ili masnoća.

  • Dnevno ne konzumirajte više od 2 žlice maslaca ili margarina.

    Izbjegavajte masne obroke u najvećoj mogućoj mjeri, ukoliko pak ne možete bez njih, ne konzumirajte ih više od 2 puta tjedno
  • Slatkiši

    Možete konzumirati slatkiše u umjerenim količinama. Ipak, imajte na umu mnogi slatkiši sadrže «skrivene» masnoće.

    Meso, jaja, riba

  • Ne konzumirajte više od jednog serviranja (80 – 120g) krtog mesa dnevno, 2-4 puta tjedno

  • Piletinu jedite bez kožice, kožica sadrži najviše purina.

  • Izbjegavajte mesne prerađevine.

  • GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA 8958

  • Konzumirajte 1 –3 serviranja (100-120 g) ribe tjedno, prethodno uklonite kožicu.

  • U potpunosti izbacite školjke i prerađenu ribu, bubrege, mozak te jetru.

  • Ne konzumirajte više od 1-3 jaja tjedno.

    Grahorice

    Konzumirajte jedno serviranje tjedno

    Mlijeko i mliječni proizvodi

    Dnevno konzumirajte 2-3 serviranja mlijeka ili mliječnih proizvoda

    Žitarice, proizvodi od žitarica, krumpiri

    Dnevno konzumirajte barem 3 serviranja bogata ugljikohidratima, prednost dajte cjelovitim žitaricama i proizvodima od cjelovitih žitarica.
  • GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA 8959
    Voće i povrće

    Konzumirajte najmanje 2-3 serviranja voća i 3-4 serviranja povrća dnevno – prednost dajte svježim plodovima

    Napitci

    Unosite dosta tekućine (2-3 litre, odnosno 8-12 čaša). Neka to budu nezaslađeni, negazirani, bezalkoholni napitci

    Alkoholna pića

    Izbacite u potpunosti

    Prehrambene smjernice kreirane su za «prosječnu» odraslu osobu, koja ima «uobičajene» potrebe za nutrijentima i energetskim unosom. Za osobe čije su potrebe povećane, smanjene, i sl., primjerice adolescente, sportaše, starije osobe, smjernice je potrebno redefinirati.
    И З В О Р : http://www.vitamini.hr/4222.aspx
    Nazad na vrh Ići dole
    bobbosa
    novi član
    novi član



    Broj poruka : 5
    Datum upisa : 23.09.2012

    GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Empty
    PočaljiNaslov: Re: GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA   GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimePon Sep 24, 2012 6:29 pm

    Ja bi volio kad bi mi neko odgovorio na ovo pitanje postavljeno u vidu slike.Radi se o MUSSLI pahuljicama, da li smijem to jesti.Ovo je sve preventiva jer jos nisam uspio do pregleda doči jer se mora čekati.REUMATOLOG.

    GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA 2vhy96x
    Nazad na vrh Ići dole
    Branko
    Urednik
    Urednik
    Branko


    Broj poruka : 1735
    Godina : 62
    Lokacija : Novi Sad
    Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
    Datum upisa : 21.10.2007

    GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Empty
    PočaljiNaslov: Re: GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA   GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeSre Sep 26, 2012 5:46 am

    Uvek je bolje koristiti svezu hranu, i sto manje preradjenu.
    Mislim da ti ove paguljice nece skoditi, da ih povremeno uzimas.
    Nazad na vrh Ići dole
    bobbosa
    novi član
    novi član



    Broj poruka : 5
    Datum upisa : 23.09.2012

    GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Empty
    PočaljiNaslov: Re: GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA   GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeSre Sep 26, 2012 8:05 am

    Branko , hvala ti mnogo jer mi je sad suzen izbor dok ne odem do doktora.
    Nazad na vrh Ići dole
    arija5
    novi član
    novi član
    arija5


    Broj poruka : 29
    Datum upisa : 11.06.2012

    GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Empty
    PočaljiNaslov: Re: GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA   GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeSre Sep 26, 2012 10:17 am

    Dobar dan drugari Smile imam jedno pitanje ako mi ko moze objasniti bila bih zahvalana .
    Pa da pocnem Smile pocela sam sa cisčenjem organizma sa limunom ,malteksom,kajen paprikom i naravno vodom ,to sam citala da se pije kad se oseca glad od prilike najmanje 6x na dan uz naravno koriscenje caja i morske soli.Sve to ja koristim i kako treba sad da mnogo ne gnjavim pa pisem skraceno ,moje pitanje se odnosi na ovaj sok ja ne mogu popiti toliko tog soka naj vise 4 soka za ceo dan ne osecam glad ,shodno tome konkretno pitanje dali moram popiti 6 soka dnevnoili samo kad osetim da sam gladna ?? inace pijem dosta biljnih cajeva i vode. Uh ja bas oduzih a htela sam samo krako Smile))
    Molila bih ako neko zna nesto o tome da mi napise hvala u napred ......... Very Happy
    Nazad na vrh Ići dole
    bobbosa
    novi član
    novi član



    Broj poruka : 5
    Datum upisa : 23.09.2012

    GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Empty
    PočaljiNaslov: Re: GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA   GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeSre Sep 26, 2012 5:06 pm

    Ja bi rado odgovorio da znam,ali ja koristim nesto drugo za čiscenje organizma ,a to je Magnezij -Hlorid u granulama, to se razmuti u jedan litar prokuhane vode (potom ohladjene) dvije supene kašike na jedan litar, pije se ujutro i navece po jedan fildzan, čiscenje organizma od svih nepotrebnih otrova koje se nalaze u tijelu.
    Taj Magnezijev Hlorid se upotrebljava za pravljenje Japanskog jela koje se naziva Tufu,ali ga koriste i za ovu drugu svrhu.Te granule su proizvod iz japanskih mora i kupuju se u prodavnicama zdrave hrane.Kod nas u Sarajevu se uvozi iz Hrvatske i pakovanja su po 200 gr.,a dovoljno je za 4 litre vode.Pije se od 4-6 mjeseci svakodnevno a kasnije uz pauzu od dva do tri mjesca po jedan fildzan jedamput dnevno. Moram reci da je jako neugodan okus,al kad sagledam cijelu proslu godinu, nisam imao niti jedan napad GIHT-a, mozda i zbog ovog Hlorida kojeg sam pio.
    Sad ga ponovo pijem , i vidjet cu rezultate kroz laboratoriske nalaze .
    Ovdje jedna kesica kosta 7,50 maraka ili u dinarima 441 dinar
    Nazad na vrh Ići dole
    arija5
    novi član
    novi član
    arija5


    Broj poruka : 29
    Datum upisa : 11.06.2012

    GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Empty
    PočaljiNaslov: Re: GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA   GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitimeSre Sep 26, 2012 10:30 pm

    Hvala bobbosa ....Smile))ja sam izgleda na pogresnom mestu postavila pitanje ali hvala na ulozenom trudu Smile)

    nemam problema sa gihtom samo zelim procistiti telo ....Smile) ali mi je ovo prvi put pa nisam bas upucena mnogo . pokusacu na drugoj temi naci nekog Smile) pozic i hvala.........Very Happy
    Nazad na vrh Ići dole
    Sponsored content





    GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Empty
    PočaljiNaslov: Re: GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA   GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA Icon_minitime

    Nazad na vrh Ići dole
     
    GIHT I ZDRAVIJA ISHRANA
    Nazad na vrh 
    Strana 1 od 1
     Similar topics
    -
    » BOLJE FUNKCIONISANJE MOZGA I ZDRAVIJA ISHRANA
    » Ishrana Beba
    » DEFEKTOLOGIJA i ZDRAVA ISHRANA
    » Izbalansirana dnevna ishrana za pocetnike
    » Problem sa stitastom zlezdom i ishrana

    Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
    Zdrava ishrana :: Lečenje bolesti ishranom :: Lečenje bolesti ishranom-
    Skoči na: