Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
jogurt maslacka sirove free kakao tofu kopriva keks sladoled Knjige majonez recepti piramida oraha sirova šargarepa proso namaz kafa tikvice puding indijskih vegane sremusa avokado vegetarijanci
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 46 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 46 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 "PRAVI" INTEGRALNI HLEB

Ići dole 
+2
dmitras
Bed Bob
6 posters
AutorPoruka
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Empty
PočaljiNaslov: "PRAVI" INTEGRALNI HLEB   "PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeSub Jan 19, 2008 2:03 pm

Integralni hleb:

½ kg. pšeničnog integralnog brašna

2-3 supene kašike kukuruznog brašna

2 ½ supene kašike pivskog kvasca sa 2 dl. (( prečišćene strukturisane )) vode

1 supena kašika (( domaćeg )) jabukovog sirćeta ( dodati u brašno )

(1-2 s. k. maslinovog ulja )

kim, mleveno seme lana, susama i bundeve



Zamesiti testo sa razmućenim kvascem u čaši vode. Na vrh noža((„oštro/tupog“)) dodati u kvasac smeđeg šećera i morske soli((bez aditiva tj. sredstava protiv njenog „zgrudvavanja“ i sl.)) da bi se vrenje ubrzalo. Radi poboljšanja ukusa mogu se dodati((u sirovom stanju)) kim, mleveno seme susama, lana i bundeve ((golice)). Testo premesiti, staviti u pleh posut brašnom. Peći 30 minuta na srednjoj temperaturi, onda sušiti još 20 minuta na najnižoj temperaturi.

Hleb možete praviti i od kukuruznog brašna, kombinacije kukuruznog i pšeničnog brašna u odnosu 1:1, kao i od brašna drugih žitarica ( raži, ovsa, ječma, heljde...) i njihovih kombinacija!



Post scriptum: Napominjem da sam ovde preneo/prekucao recept Georgija Nazarova iz knjige „Tajne pravilne ishrane 2. recepti“, Bgd. 2004 god.

Reči koje su dodate u dvostrukim zagradama „(( ))“ su moji „izumi“, tj. preciziranja i predlozi. Takođe, mislim da nije opravdano da se u taj integralni hleb dodaju gore pomenute semenke samo radi pukog „poboljšanja ukusa“, jer termičkom obradom one gube svoja korisna „izvorna-sirova“ svojstva, i čak postaju štetne za „ZDRAVO“ funkcionisanje ljudskog organizma. Slično je i sa pečenjem/prženjem semenki, kao i sa uljem koje nije ceđeno „na hladno“!Exclamation Exclamation Exclamation Pogodnije i opravdanije je korišćenje sirovih sveže samlevenih semenki uz taj „klot“ integralni hleb, bilo u vidu nekog namaza ili kao dodatak osnovnom obroku.Wink

PRIJATNO DRAGI PRIJATELJI/CE!!!Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
dmitras
the Expert
the Expert
dmitras


Broj poruka : 713
Lokacija : Nebitna.
Datum upisa : 26.10.2009

"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Empty
PočaljiNaslov: Re: "PRAVI" INTEGRALNI HLEB   "PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeNed Dec 12, 2010 9:37 am

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/223013/Jedemo-najlosiji-hleb-u-Evropi

Jedemo najlošiji hleb u Evropi

S. Tuvić - V. Spasić | 12. 12. 2010. - 00:02h | Komentara: 0


Svaki stanovnik Srbije u proseku godišnje pojede 105,9 kilograma hleba, što je tri puta više od evropskog proseka. Da je proizvodnja hleba unosan biznis potvrđuje i podatak da u Srbiji ima više od 7.000 zanatskih pekara. Međutim, retko ko zna da se u većini tih pekara proizvodi najnekvalitetniji hleb u Evropi. Pekari podvaljuju na više načina, a najgore je što u testo ubacuju nedozvoljene boje da bi hleb izgledao kao crni, iako je beli. "PRAVI" INTEGRALNI HLEB 99114_pekara-hleb_f
Male pekare su glavni krivci za nekvalitetne pekarske proizvode. One zakidaju kupce na više načina zbog čega imaju i prilično dobru zaradu.
- Gramaža je najlakši način da se nešto naplati više nego što treba, da se smanji težina, a da cena ostane ista ili čak veća. U tome im pomažu razni aditivi, koji najčešće nisu štetni, ali povećavaju volumen proizvoda i poboljšavaju njegov izgled. Imate utisak kao da ste kupili nešto veliko, a u stvari u ustima vam je nešto kao pena. Zatim, umesto brašna tip 500 stavljaju tip 600, koji je jeftiniji i nekvalitetniji. Tu su i nedozvoljene boje da bi hleb izgledao kao crni, a u stvari je beli - kaže naš sagovornik iz pekarske industrije.
Više prevara, definitivno, može da se izvede kod peciva jer tu ima mnogo različitih proizvoda kod kojih se može varati i sa težinom i sa izgledom. o tome da je glavna zarada pekara na pecivu govori i podatak da većina proizvodi vrlo malo hleba. Ali i kod hleba se smanjuje težina, pa, na primer, vekna od 500 grama obično ima 480 ili 490 grama. Pekari se brane da vekna, prema propisima, može da kalira do pet odsto. Prevare sa crnim hlebom prilično su česte, pa nije čudo što u Generalnom inspektoratu Ministarstva poljoprivrede kažu: Crni hleb se u Srbiji ne proizvodi. Pravilnikom o kvalitetu žita, mlinskih i pekarskih proizvoda definisano je da se pravi samo od brašna tipa 1100, koje se više ne melje u mlinovima. To brašno dobija se mlevenjem celog zrna pšenice, u njegov sastav ulazi i omotač i klice zrna pšenice. Kod belog brašna klice i omotač se odvajaju, a zatim se pšenica melje.
Šta mi to onda svako jutro kupujemo u prodavnicama misleći da uzimamo zdrav crni hleb bogat balastnim materijama, mineralnim materijama, proteinima? Odgovor je - vekne napravljene od belog brašna u koji se dodaje ražano, heljdino brašno, prepržen slad, kakao... Tako se postiže samo izmena boje, a vekna ima sve karakteristike belog hleba.
- To je klasična obmana potrošača. Pekari se vode ekonomskom računicom, jer da bi se proizveo crni hleb od integralnog brašna potrebno je više truda, teže ga mešaju mašine, potrebno je više radne snage i proizvod nikada ne može biti mekan, elastičan kao beli. Zato pekari boje belo brašno i tako obmanjuju ljude - objašnjava Jasna Mastilović, direktorka novosadskog Instituta za prehrambenu tehnologiju.
Ona kaže da je baš zbog nezainteresovanosti proizvođača integralno brašno T1100 prestalo da se proizvodi u velikim mlinovima. Brašno dobijeno mlevenjem celog zrna pšenice još se ponegde melje u mlinovima na kamen. No i to je problematično, jer mali mlinovi nemaju čistionice, tako da u brašno ulaze i razne nečistoće. Ovogodišnje ispitivanje kvaliteta hleba, koje je radio Pokret za zaštitu potrošača Beograda u saradnji sa Privrednom komorom Beograda, pokazalo je da je kvalitet hleba opao u zoni odličnog i vrlo dobrog kvaliteta za šest, odnosno pet odsto u odnosu na prošlu godinu.
Generalnom inspektoratu Ministarstva poljoprivrede stalno se javljaju nezadovoljni potrošači sa pritužbama da su u hlebu našli šrafove, ostatke platnenih vreća i razne druge nečistoće. Smetaju im i spljoštene, nedopečene vekne, koje se mogu videtu u rafovima prodavnica
Nazad na vrh Ići dole
Arijel5
Član
Član
Arijel5


Broj poruka : 191
Datum upisa : 10.06.2008

"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Empty
PočaljiNaslov: Re: "PRAVI" INTEGRALNI HLEB   "PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeNed Dec 25, 2011 11:34 am

ja saminace zavisnik od hrane i junk-fooodist ali ne bi imala apsolutno nikakvih problema ni teskoca da budem na sirovoj koja ej za mene najbolja kad bi bar hleb mogla da jedem (ne one raw varijnate tonije za mene)


"MAMA" - ovo mama je moj mali napisao Very Happy kad god pisem nesto on hoce da kucka pa je ovo njegov doprinos forumu a inace je na 100% sirovoj ali razimljsam da to pokvarim unoseci hleb kao jedino nesirovo u njegovo j ishrane pa otufd ja na ovoj temi, jer ovo sa susenjem tesko ide ( a upravoi place jer hoce hleb sto ga susimo na radijatorui a to traje vecito)

Nazad na vrh Ići dole
rawman
devoted2raw
devoted2raw
rawman


Broj poruka : 100
Lokacija : beograd
Datum upisa : 07.03.2010

"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Empty
PočaljiNaslov: Re: "PRAVI" INTEGRALNI HLEB   "PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeSre Dec 28, 2011 6:34 am

Najbolji je "Neven" hleb beskvasni... u prodavnicama zdrave hrane. Pravi beskvasni hleb, a i pristuačan, oko 110 din
Nazad na vrh Ići dole
Arijel5
Član
Član
Arijel5


Broj poruka : 191
Datum upisa : 10.06.2008

"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Empty
PočaljiNaslov: Re: "PRAVI" INTEGRALNI HLEB   "PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeUto Jan 17, 2012 11:05 am

JA sam isto iz beograda jel neko zna gde taj Neven-ov beskvasni iima da se kupi tacno da ne lutam s malim po gradu, ja sam s Vozdovca inace

hvala unapored
Nazad na vrh Ići dole
belleamie
novi član
novi član
belleamie


Broj poruka : 42
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.08.2011

"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Empty
PočaljiNaslov: Re: "PRAVI" INTEGRALNI HLEB   "PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeSre Jan 25, 2012 10:17 pm

Sta mislite o Tonusu, moze da se kupi u Maxi-u... meni je odlican, narocito onaj koji je vec isecen, onaj u komadu mi nije nesto. Mnogi ga hvale i preporucuju, licno jedino njega kupujem, jer nema ni brasna ni kvasca. Cini mi se da je oko 100 dinara, cak i manje
Nazad na vrh Ići dole
The Darkest Star
Član
Član
The Darkest Star


Broj poruka : 123
Datum upisa : 03.07.2010

"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Empty
PočaljiNaslov: Re: "PRAVI" INTEGRALNI HLEB   "PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeSub Jan 28, 2012 3:16 pm

Meni je Tonus ok, ali ima kvasca, piše na deklaraciji. Ja jedem raženi beskvasni. To mi je k'o kolač. Smile
Nazad na vrh Ići dole
belleamie
novi član
novi član
belleamie


Broj poruka : 42
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.08.2011

"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Empty
PočaljiNaslov: Re: "PRAVI" INTEGRALNI HLEB   "PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeSub Jan 28, 2012 11:07 pm

Moja greska Smile Nesto sam ja skontala da je bez kvasca Smile Jel taj razani kupujes u Zdravoj Hrani ili pravis?
Nazad na vrh Ići dole
The Darkest Star
Član
Član
The Darkest Star


Broj poruka : 123
Datum upisa : 03.07.2010

"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Empty
PočaljiNaslov: Re: "PRAVI" INTEGRALNI HLEB   "PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitimeNed Jan 29, 2012 10:02 am

Ma i ja sam mislila da je beskvasni, a imam običaj da čitam deklaracije, pa sam onda videla da nije. Mada je lep hleb, jedem ga ponekad. Smile
Kupujem raženi u zdravoj hrani, proizvodi neka firma iz Subotice ako me sećanje služi, aj kad kupim sledeći, javiću ti ko je proizvođač. Smile
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





"PRAVI" INTEGRALNI HLEB Empty
PočaljiNaslov: Re: "PRAVI" INTEGRALNI HLEB   "PRAVI" INTEGRALNI HLEB Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
"PRAVI" INTEGRALNI HLEB
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Revolucionarno otkrice:Sta je pravi uzrok bola i bolesti?
» Pasta "Leonardo Da Vinci"
» Sirova hrana i "jestivi elektron"

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Veganski recepti :: Jela sa testeninom i hleb-
Skoči na: