Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
oraha avokado puding namaz kakao tikvice sirova sremusa maslacka Knjige kafa šargarepa recepti vegetarijanci jogurt majonez proso piramida indijskih keks sladoled kopriva vegane sirove free tofu
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 29 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 29 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 Kopriva sa zelenom salatom

Ići dole 
+3
zelika
Helena
anett
7 posters
AutorPoruka
anett
site admin
site admin
anett


Broj poruka : 896
Godina : 56
Datum upisa : 13.10.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeNed Dec 16, 2007 6:04 pm

-jedna solja seckane koprive
-jedna glavica zelene salate
-1 solja seckanog sremusa
-1 kasicica rena
-2 kasike ulja
-jabukovo sirce
Koprivu oprati pod mlazom vode,iseckati,preliti jabukovim sircetom i dobro izgnjeciti rukom.Dodati seckani sremus,ren,ulje.Na kraju dodati zelenu salatu(seckanu/cepkanu).
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeČet Mar 13, 2008 12:36 am

E super,kopriva Very Happy
Znaci ne pece iako nije poparena,moze sirovo?
emotions
Nazad na vrh Ići dole
zelika
site admin
site admin
zelika


Broj poruka : 571
Godina : 53
Lokacija : Les Cedres,Canada
Zaposlenje : planer u fabrici metalnih dijelova(inace agronom po struci)
Datum upisa : 22.01.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeČet Mar 13, 2008 4:01 am

sigurno je fora to sto se dobro izgnjeci rukama pa da se "isprazne" te zljezdane celije sa kiselinom koje zare u stvari
Nazad na vrh Ići dole
anett
site admin
site admin
anett


Broj poruka : 896
Godina : 56
Datum upisa : 13.10.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeČet Mar 13, 2008 5:44 pm

Koprivu dobro izgnjecite sa sircetom i nema problema(koristite rukavice).
Umesto sremusa sam stavila vlasac,a umesto rena klice kinoe.
Kopriva sa zelenom salatom F_IMG00017m_3e0c7a1


Poslednji izmenio anett dana Čet Mar 13, 2008 9:01 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeČet Mar 13, 2008 6:20 pm

Odlicno,opet sam si prosirila sad malo spektar sirove hrane Very Happy
Hvala Anett love
Nazad na vrh Ići dole
anett
site admin
site admin
anett


Broj poruka : 896
Godina : 56
Datum upisa : 13.10.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeČet Mar 13, 2008 9:35 pm

Da li je jos neko naisao na ovu tvrdnju?

"Primjenom gotovih preparata u
propisanim dozama nuspojave nisu zapažene. No, moramo pripaziti jer visoke doze
mogu izazvati crvenilo kože i opstipaciju. Kopriva se ne smije koristiti neprokuhana jer
može oštetiti bubrege.
S obzirom na to da utječe na pojačano lučenje mokraće,
kod česte primjene treba pripaziti na gubitak kalija te uzimati hranu bogatu
tim mineralom."
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeČet Mar 13, 2008 10:19 pm

Znam da ju Victoria najnormalnije spominje u Zeleno za zdravlje (s naglaskom da se zelenje rotira !)
Raw foodisti ju jedu najnormalnije u smoothiejima,prave pesto s njim i svasta...u biti sad kad si postavila pitanje bas sam se bacila u istrazivanje i svasta novog otkrila...
Kopriva ima najvise zeljeza od svih biljaka u biljnom carstvu Shocked
preporuca se za vrijeme menstruacije,cisti kozu i pristeve,daje sjaj i cvrstocu kosi,osvjezava kad smo umorni i iscrpljeni daje enrgiju itd
Super za sve recepte gdje se inace koristi spinat
Blendanje i kuhanje unistava pecenje,a kad se usitnjava preporuca se i malo izmasirati solju.
Dakle,ja ne znam kako pobiti onu gore tvrdnju ali vidim da nitko nema problem s njom van mogucnosti pecenja tijekom berbe Laughing
Ali opet gore pise "kod ceste primjene",samo da bar znamo sta to tocno znaci "cesto" za njih
Ali ako je jedini problem to sto potice mokrenje pa sta,i persin isto pa kaj onda tongue
Nazad na vrh Ići dole
anett
site admin
site admin
anett


Broj poruka : 896
Godina : 56
Datum upisa : 13.10.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeČet Mar 13, 2008 11:06 pm

I meni se cini da ne moze da skodi.Uostalom,ne jedemo je cesto i svakako ne u velikim kolicinama(i da hocu,ne mogu Smile)
Gvozdje iz koprive moze potpunije da se usvoji za razliku od spanaca!
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeČet Mar 13, 2008 11:10 pm

A mi raw fooderi ionak jedemo banane ko majmuni pa se nemamo ni kaj brinut za kalij,ne?emotions
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePet Mar 14, 2008 10:52 am

Ehhh, ta željezno-gvožđonosna kopriva/žara/žeža, ako se redovno upotrebljava sirova u ishrani (premda, može i sušena/kuvana ili u obliku kapi-tinkture, ali onda su korisni efekti za zdravlje slabašniji), može značajno popraviti "krvnu sliku" i odagnati eritrocitnu manjkavu nepriliku!Exclamation - uostalom i poneki šjor dotur/lekar tzv.zvanične medicine, ako je naturološki nastrojen, svojim pacijentima konzumaciju koprive redovito preporuča, držeći se položene mu Hipokratove zakletve!- čini mi se da valja napomenuti, da sav taj zeleniš(na pr. špinat/spanać, kopriva, blitva, zelje etc.) je bolje termički ne obrađivati, jer kao "prigodak" se dobija na dar od takove rabote ona oksalna kiselina koja nije okrepljujuća ni mal(k)o...No
Inače, kopriva žari zbog sadržaja mravlje kiseline, pa je njeno dejstvo na ljudskoj koži slično mravljim ubodima. cool emotions
To žarano koprivarsko dejstvo, se može zbilja znatno smanjiti ili eliminisati skoro u potpunosti, upotrebom jabukovog sirćeta u toj pripravljenoj salati!Exclamation Wink
Or. zagristi list koprive pametno, pa "srkati ozdravlenije na tenane"!Exclamation Smile - naravno, poželjno je koprivu kombinovati s ostalim zelenim izdancima, lukovima slatko paprenim i ostalim pogodnim raznolikim začinima!Exclamation Laughing
Auhhh, sad da li je bolje ići grlom u jagode, ili koprivu sirovu u želudac preko grla svog "mučenički" sažvakanu mećati, odlučite sami, pa nek bidne okus/pokus vegi-njami!- sve zavisi kojim se jezikom služite i koliko vešto istim baratate (ne/utrnute zube ne bih pominjao ovom /ne/zgodnom prilikom!)Exclamation emotions Very Happy Smile cheers fun vegi
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePet Mar 14, 2008 7:19 pm

Evo sad nove dileme :
OKSALNA KISELINA
I ja sam isto Bed Bob citala da se kuhanjem stvara oksalna kiselina u spinatu i naravno,kao i sve u prirodi (izuzev naravno otrovnih biljaka) najbolje ga je jesti svjezeg ali svi stalno trube bas suprotno!
Cak bi se kao trebalo spinat jos kuhati na mlijeku da kalcij iz mlijeka veze oksalnu na sebe!
Naravo to je uvreda prirodi po meni ali me zanima otkud uopce potjece ta informacija o oksalatima u sirovom spinatu (jer sam uvjerena da nije bilo nekih slucajeva trovanja na cemu bi se temeljila ta izjava vec da je to pretpostavka,i to kriva),sta vi mislite?
Nazad na vrh Ići dole
djak_prvak
novi član
novi član



Broj poruka : 1
Datum upisa : 08.04.2008

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeSre Apr 09, 2008 9:43 am

Pa pozdrav svima!
Jaako sam nov u ovome. nisam jos ucestvovao u ovakvim forumima ako bude gresaka pocice te mi.

recept mi se svidja, samo sto ja ne koristim nikakvo sirce nego ga vrlo uspesno zamenjujem limunovim sokom. ovo je valjda sto na mene veliki uticaj ima knjiga o ishrani po krvnim grupama to ste sigurno culi. A posto je sezona SREMUSA u toku ovo cu danas sigurno probati. samo da nadjem nesto za glavno jelo
Nazad na vrh Ići dole
eni
Urednik
Urednik
eni


Broj poruka : 143
hobi : čitanje, ekološko vrtlarenje
Datum upisa : 16.04.2008

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeČet Apr 17, 2008 10:20 am

Wink Pozdrav!

I ja sam nova u forumu i u ishrani sirovom hranom (zgriješim tu i tamo ajvarom i šalšom). Jučer sam prvi puta pravila sok od koprive, mrkve i jabuka. Izazvao mi je lagano pročišćavanje crijeva, ali sve u svemu mi se jako svidio. Budući sam anemična nadam se da će mi ovo biti dobro za rješavanje tog problemčića.
Nazad na vrh Ići dole
anett
site admin
site admin
anett


Broj poruka : 896
Godina : 56
Datum upisa : 13.10.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeČet Apr 17, 2008 2:53 pm

djak_prvak,eni emotions

eni,za anemiju je dobro jesti suseno voce,pasulj...a ako je anemija izazvana pomanjkanejm folne kiseline-kvasac,psenicne klice,seme suncokreta...i svo gvozdje uneto kroz hranu kombinuj sa vitaminom C,lakse se apsorbuje.Kofein otezava apsorpciju gvozdja(tako kaze Erl Mindel,u knjizi "Hrana kao lek")
Pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
eni
Urednik
Urednik
eni


Broj poruka : 143
hobi : čitanje, ekološko vrtlarenje
Datum upisa : 16.04.2008

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePon Apr 28, 2008 10:12 am

Hvala Anett!
Kavu ne pijem tako da nisam zbog toga anemična. Korijen moje anemije je u groznoj ishrani od djetinjstva pa se od tada i borim s tim. Sada isklijavam klice (pšenica i lucerna, ali najčešće ne znam kako da ih trošim pa malo pojedem, a ostalo bacim), radim sokove (špinat ili koprive, mrkva, jabuke, nekada miješam ciklu i mrkvu), od suhoga voća jedem grožđice i smokve, nekada marelice i datulje. Nadam se da će to pomoći jer se ozbiljno želim riješiti anemičnosti da mi ljudi oko mene prestanu prigovarati zbog načina hranjenja.
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
zelika
site admin
site admin
zelika


Broj poruka : 571
Godina : 53
Lokacija : Les Cedres,Canada
Zaposlenje : planer u fabrici metalnih dijelova(inace agronom po struci)
Datum upisa : 22.01.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimePon Apr 28, 2008 4:14 pm

negdje na ovom sajtu sam "okacila" link za jedan veganski sajt koji podrzavaju nutricionisti i dijeteticari (veganski nastrojeni) sa svojim savjetima i na njemu sam procitala podatak da je paradajz naprimjer neopravdano zapostavljen kao bogat izvor zeljeza jer ga u jednoj solji ima (ako me sad pamcenje dobro sluzi a ako ne grska je u malom sigurna sam) oko 7 miligrama
takodje jagode su bogate sa zeljezom kao i kupus i suvo voce kako vec gore napomenu anett
oh boze kako sam nekulturna ....djak prvak, eni dobro dosli i nadam se da ce vam se svidjeti da se "skitate" po ovom sajtu
pozdravi
Nazad na vrh Ići dole
eni
Urednik
Urednik
eni


Broj poruka : 143
hobi : čitanje, ekološko vrtlarenje
Datum upisa : 16.04.2008

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeUto Apr 29, 2008 7:23 am

Jako mi je dobro na sajtu,
hvala svima na dobrodošlici. Evo, i jučer sam cijedila sok od koprive, a i jagoda bih trebala uskoro imati. Imam nešto grožda smrznutoga pa i njega izvadim i iscijedim sok. Ne znam jedino kada se odmrzava treba li se voće i povrće ostaviti na sobnoj temperaturi ili ga treba nekako drugačije odmrzavati.
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeUto Apr 29, 2008 8:55 am

Eni ja ga ostavim da se samo odmrzne,topla voda i stednjak-odu mi enzimi a o mikrovalnoj da i ne pocnem...
Ja doduse nikad ne cekam da se odmrzne do kraja jer volim sladoled i smoothie -je pa mozda i nisam mjerodavna ..
Nazad na vrh Ići dole
Luna
novi član
novi član
Luna


Broj poruka : 76
Zaposlenje : Zagreb
Datum upisa : 11.01.2008

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeUto Maj 13, 2008 8:00 am

eni ::
Ne znam jedino kada se odmrzava treba li se voće i povrće ostaviti na sobnoj temperaturi ili ga treba nekako drugačije odmrzavati.
Da, na sobnoj. Ili staviti u mikser smrznutog, kao što Helena radi.
Ja osobno ne volim smrznuto voće u bilo kojem od ova dva oblika (odmrznuto ili direktno u mix). Ima promijenjen okus. Crying or Very sad
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.com
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeUto Maj 13, 2008 3:09 pm

Ako koristis vlastito smrznuto,to je nesto kao "the next best thing" kad vec nemas nesto svjeze ili suseno.Enzimi su i dalje zivi a nije tretirano nicime niti je popareno prije zamrzavanja.
Nazad na vrh Ići dole
Luna
novi član
novi član
Luna


Broj poruka : 76
Zaposlenje : Zagreb
Datum upisa : 11.01.2008

Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitimeUto Maj 13, 2008 8:07 pm

Helena ::
Ako koristis vlastito smrznuto
Da...nije bilo vlastito, nego kupljeno. U tome je onda očito bio problem sa lošim okusom Crying or Very sad
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.com
Sponsored content





Kopriva sa zelenom salatom Empty
PočaljiNaslov: Re: Kopriva sa zelenom salatom   Kopriva sa zelenom salatom Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Kopriva sa zelenom salatom
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Kopriva
» Samoniklo jestivo bilje
» KOPRIVA ILI SPANAC
» Pita od kopriva
» Francuska corba od kopriva

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Sirova - presna hrana (raw food) :: Glavna jela i salate-
Skoči na: