Zdrava ishrana
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!
 
PrijemPristupiRegistruj sePortalliLatest imagesGalerijaTraži
Zadnje teme
» Sokovnici
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeNed Jul 23, 2023 10:26 am od Arijel5

» moj kuvar
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeNed Jun 21, 2020 2:15 pm od zugicradovan

» kolaci od soje
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeNed Apr 28, 2019 4:11 pm od zugicradovan

» Soja poreklo priprema i jos po nesto
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePon Apr 01, 2019 6:52 pm od zugicradovan

» kuhinjski aparati za pripremu sirove hrane?
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePet Jan 25, 2019 9:47 am od Pevaljka

» Sojino mleko
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePet Feb 23, 2018 5:17 pm od zugicradovan

» Novi clan
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeSub Jul 18, 2015 9:26 pm od TechnciKing

» Veganski omlet
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePet Maj 15, 2015 11:08 am od AmonRa

» Vitamix blender
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePet Maj 15, 2015 10:44 am od AmonRa

» Imate li savet?
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeSre Mar 25, 2015 11:53 am od Rodman

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeNed Mar 15, 2015 9:37 pm od statomir

» Šta raditi kada su ukućani mesožderi?
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeSre Jan 28, 2015 10:00 am od Adonia

» ZAPECENE MAKARONE SA PARADAJZOM
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePet Dec 26, 2014 8:58 pm od cmile

» Musaka od spanaca i pirinca
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePet Dec 26, 2014 3:05 pm od cmile

» potrbni saveti novajliji....
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePet Dec 26, 2014 2:03 pm od jelena1gol

» Tofu - uradi sam
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeČet Nov 20, 2014 6:22 pm od zugicradovan

» Koliko nas je na Facebook-u?
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePon Nov 17, 2014 6:49 am od Drama

» Biljna mleka u aparatu
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeČet Nov 13, 2014 9:52 pm od Branko

» 80/10/10 Diet
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:56 am od Branko

» Lijek za rak ?
ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePet Jul 25, 2014 10:12 am od armageddon381

Ključne reči
majonez free keks puding sirove tikvice Knjige tofu vegetarijanci sirova namaz sremusa oraha proso sladoled kopriva recepti avokado piramida jogurt kafa maslacka vegane šargarepa indijskih kakao
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 30 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 30 Gosta

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 2:08 pm
Čajevi za


 

 Lan i ulje od lana...

Ići dole 
+11
Luna
Branko
Svetlana
Bed Bob
marijana021
zelika
Helena
anett
Olivera
Ružica Cvetić
zanahoria
15 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
zanahoria
Urednik
Urednik
zanahoria


Broj poruka : 481
Godina : 43
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 19.02.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeSub Nov 10, 2007 6:20 pm

ulje - Lan i ulje od lana... Zdr_lanenouljeLaneno ulje i lanene sjemenke u zadnje su vrijeme “otkriveni” kao istinski zdrava hrana. Oni svakako zaslužuju svoje mjesto na top listi deset najzdravijih namirnica. Lan nije nova hrana. Ustvari, ubraja se u stariju hranu i može ga se smatrati jednom od namirnica koje spadaju u izvornu “zdravu hranu”, cijenjenu u cijelom Rimskom carstvu zbog svojih iscjeljujućih svojstava. Lan je bio jedan od izvornih “lijekova” koje je koristio Hipokrat. Drugo ime lanenog ulja bi moglo biti zaboravljeno ulje. Jedan od razloga zbog kojeg je prestalo biti popularno je taj što su proizvođači ulja otkrili da na hranjivim uljima manje zarađuju. Upravo one hranjive tvari koje lan čine zdravim – a to su esencijalne masne kiseline – imaju kraći rok trajanja, što znači da je takvo ulje skuplje za proizvodnju, prijevoz i skladištenje. Ipak, osobe upućene u nutricionizam i dalje lan stavljaju vrlo visoko na popisu namirnica koje bi svatko trebao konzumirati. Zbog prave poplave znanstvenih studija koje potvrđuju blagotvoran utjecaj omega-3 masnih kiselina na zdravlje, laneno ulje je iz hladnjaka nekolicine “čudaka” koji jedu zdravu hranu došlo do položaja cijenjene namirnice koju znanstvenici svima preporučaju.
Ujutro prije izlaska iz kuće gotovo uvijek uzmem žlicu lanenog ulja ili dvije žlice mljevenih lanenih sjemenki. Osim što je najbolji izvor omega-3 masnih kiselina, laneno ulje je i dobar izvor omega-6 masne kiseline, odnosno linolne kiseline (LK). Suncokretovo, šafranovo i sezamovo ulje imaju više omega-6 masnih kiselina, ali uopće ne sadrže omega-3 masne kiseline. Laneno ulje sadrži 45-60% omega-3 masne kiseline (alfa linolenska kiselina – ALK)
Osim hranjivih masnoća, lanene sjemenke sadrže i druge hranjive tvari zbog kojih je jedenje cijelih sjemenki bolje od konzumacije ulja:

  • Lanene sjemenke sadrže visokokvalitetni protein.
  • Lanene sjemenke su bogate topivim vlaknima. Zbog kombinacije ulja i vlakana, idealan su laksativ.
  • Lanene sjemenke sadrže vitamine B1, B2 i C. Također sadrže željezo i cink, te u tragovima natrij, magnezij, fosfor, kalcij, kao i vitamin E i karoten, dvije hranjive tvari koje potpomažu metabolizam masnoća u tijelu.
  • Lanene sjemenke su više od 100 puta bogatije fitonutrijentom ligninom nego bilo koja druga namirnica koja ga sadrži, uključujući pšenične mekinje, heljdu, raž, proso, zob i soju. Lignini se u zadnje vrijeme puno istražuju zbog mogućih antikancerogenih svojstava, pogotovo kod raka dojke i debelog crijeva. Čini se da lignini ispiru višak estrogena iz tijela, smanjujući time mogućnost nastanka raka povezanog sa lučenjem estrogena, kao što je rak dojke. Osim antikancerogenih svojstava, izgleda da lignini djeluju i protiv bakterija, gljivica i virusa.

Zato što sadrže protein, vlakna, vitamine, minerale i lignine, lanene sjemenke su hranjivije od lanenog ulja. Ipak, većina ljudi zbog praktičnih razloga, radije radi omega-3 masnih kiselina uzima laneno ulje i ne da im se gnjaviti mljevenjem sjemenki. No sa nutricionističkog stajališta, itekako se vrijedi potruditi i samljeti svježe lanene sjemenke (npr. u mlincu za kavu) te ih posuti po salatama ili žitaricama, ili ih umiješati u muffine. Kada kupujete sjemenke, pazite da budu cijele, a ne prepolovljene jer je na taj način unutrašnjost sjemenke izložena svjetlosti i toplini, što umanjuje njezinu prehrambenu vrijednost. Možete kupiti i već mljevene sjemenke. Četiri žlice mljevenih lanenih sjemenki sadrži otprilike 6 grama proteina i 8 grama vlakana.

SEDAM ZDRAVIH SVOJSTAVA LANA
Laneno ulje, lanene sjemenke i omega-3 masne kiseline koje oni sadrže, pozitivno utječu na vaše zdravlje. Evo na koje načine lan pomaže vašem tijelu:
1. Lan pomaže zdravlju srca i krvožilnog sustava. Iznimno visoka razina omega-3 masnih kiselina smanjuje razinu lošeg kolesterola. Riblje ulje i alge su također dobri izvori esencijalnih masnih kiselina.
2. Lan pomaže zdravlju debelog crijeva. Ima antikancerogena svojstva, a kao prirodni lubrikant i bogat izvor vlakana, smanjuje mogućnost pojave zatvora.
3. Konzumacija lana može osnažiti imunitet. Jedna studija je pokazala da su upale dišnog sustava rjeđe i manje ozbiljne kod djece školskog uzrasta koja uzimaju manje od žličice lanenog ulja dnevno, nego kod djece koja ga uopće ne uzimaju.
4. Lan sadrži masnoće koje su temelj za izgradnju mozga. To je posebno važno u razdoblju kada dječji mozak najbrže raste – prije rođenja te u ranom djetinjstvu. Bilo bi dobro kada bi majke tijekom trudnoće i dojenja uzimale jednu žlicu lanenog ulja dnevno.
5. Lan pomaže zdravlju kože. Svojim pacijentima koji imaju suhu kožu, ekcem ili preosjetljivost na sunce, preporučam laneno ulje kao dodatak prehrani.
6. Stabiliziranjem razine šećera u krvi lan može smanjiti tegobe dijabetesa.
7. Masnoće iz lana mogu pridonijeti gubitku viška kilograma. Tvari bogate esencijalnim masnim kiselinama, kao što je lan, ubrzavaju tjelesni metabolizam potpomažući izgaranje suvišnih, nezdravih masnoća u tijelu. Ukoliko jedete “dobre” masnoće, vjerojatnije je da će vaše tijelo skladištiti upravu onoliko masti koliko mu treba. To se naziva termogenezom – proces u kojem se posebne masne stanice (tzv. smeđe) prebacuju u “višu brzinu” i sagorijevaju više masti ako ih aktiviraju esencijalne masne kiseline, posebno gama linolenska kiselina (GLK). Iz svog iskustva mogu potvrditi da općenito manje žudim za masnom hranom ako u prehrani imam dovoljno zdravih masnoća. Dnevna doza omega-3 masnih kiselina bi mogla biti važan dio programa za kontrolu težine.

KORIŠTENJE LANENOG ULJA

  • Ne koristite laneno ulje za kuhanje. Ulja bogata esencijalnim masnim kiselinama nisu dobra za kuhanje. Visoka temperatura čak može te zdrave masnoće pretvoriti u štetne. Laneno ulje dodajte hrani nakon kuhanja ili pri posluživanju.
  • Lan ima mnogo vrlina, ali ima i jednu manu: brzo postaje užeglo. Zdrave masnoće se po pravilu brzo kvare, a jedina iznimka je maslinovo ulje. (Ulja s dugim rokom trajanja su zapravo hidrogenizirane masti koje su, naravno, štetne.) Da biste spriječili kvarenje:

    • Kupujte samo laneno ulje koje je stajalo u hladnjaku i koje se prodaje u crnim bocama.
    • Laneno ulje držite u hladnjaku, u boci čvrsto zatvorenoj poklopcem. Čim više smanjite izloženost ulja toplini, svjetlosti i zraku.
    • Budući da će ulje postati užeglo otprilike 6 tjedana nakon prešanja, kupujte laneno ulje u manjim bocama, ovisno o tome koliko ga brzo trošite. U našoj obitelji se troši otprilike 4 žlice dnevno, najviše kao dodatak frapeima.

  • Uzimate li laneno ulje s hranom, možete čak povećati prehrambenu vrijednost drugih namirnica. Istraživanja pokazuju da dodavanje lanenog ulja u hranu bogatu sulfatnim aminokiselinama kao šo su fermentirani mliječni proizvodi (npr. jogurt), povrće iz porodice kupusnjača, te proteini životinjskog podrijetla, morskih plodova i soje, pomaže esencijalnim masnim kiselinama da se ugrade u stanične membrane. Pomiješano s jogurtom, laneno ulje postaje emulzija te ga tijelo može bolje probaviti i iskoristiti.
  • Laneno ulje je nadjelotvornije kada ga se uzima s antioksidansima kao što su vitamin E i karoten, te nekim drugim tvarima, npr. vitaminom B6 i magnezijem. Iako jedna žlica lanenog ulja dnevno ne obećava savršeno zdravlje, sigurno je da vam može biti od pomoći.
Nazad na vrh Ići dole
Ružica Cvetić
devoted2raw
devoted2raw
Ružica Cvetić


Broj poruka : 41
Godina : 55
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.06.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeNed Nov 11, 2007 5:35 pm

Hvala ti za ovaj tekst, vrlo je iscrpan i vrlo inspirativan. Upravo sam kupila malo lana i samo si me učvrtila u ideji da ga ubacim u ishranu. Samo još jedna sitnica.
Citat :

<LI>Ne koristite laneno ulje za kuhanje. Ulja bogata esencijalnim masnim kiselinama nisu dobra za kuhanje. Visoka temperatura čak može te zdrave masnoće pretvoriti u štetne. Laneno ulje dodajte hrani nakon kuhanja ili pri posluživanju.

Da li to važi i za same semenke? Semenkama se obično posipa hleb ili se stavljaju u hleb tj. obično ih jedem pečene.
Nazad na vrh Ići dole
Olivera
Sprout
Sprout
Olivera


Broj poruka : 1162
Godina : 56
Lokacija : Beograd/Čortanovci
Datum upisa : 31.12.2006

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeNed Nov 11, 2007 5:54 pm

lanene semenke ulaze u sirova jela bilo da su prosto posuta po salatama ili potopljna u vodi, pri čemu se pretvaraju u prilično sluzavu masu koja dobro povezuje sastojke ako se prave krekeri koji se suše.
ja sam ih koristila i za vege burgere od ovsenih pahuljica koji se kasnije peku, umesto jaja...i sad, da li je to dobra ideja, hm
Znam sigurno da ako se konzumiraju u sirovom stanju dobro je da se samelju u mlinu za kafu.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.rs
anett
site admin
site admin
anett


Broj poruka : 896
Godina : 56
Datum upisa : 13.10.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeNed Nov 11, 2007 7:58 pm

Laneno ulje sam kupovala u malim,providnim plasticnim bocama i brzo bi postalo bas gorko.Da li treba da bude gorko?Zato sam odustala od njega i koristim laneno seme.
Potrazicu ulje u tamnoj,staklenoj boci,ali je pitanje koliko je dugo bilo u prodavnici(ulja drze visoko na polici,ne u frizideru).Mozda uzegne i pre nego sto dodje do potrosaca?

Laneno seme meljem zajedno sa semenom suncokreta i susamom,ponekad sa golicom,i od toga pravim namaz,ili dodam u vec skuvano varivo.Izmedju ostalog,odlicno je za probavu.
Nazad na vrh Ići dole
zanahoria
Urednik
Urednik
zanahoria


Broj poruka : 481
Godina : 43
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 19.02.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeNed Nov 11, 2007 8:17 pm

Ja takodje ubacim semenke lana u sveze salate i koristim ga potopljen u vodi...kao sto je Olivera vec rekla nakon potapanja bude jako sluzavo tako da stvarno moze da odlicno posluzi za povezivanje mase...zavisi sta pravimo....za ulje ne znam jos ga nisam koristila......
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeSre Dec 12, 2007 12:32 am

Ja imam deficit omega 3 i zena mi je savjetovala da kupim suplement,ja sam odbila i onda sam ga pronasla na netu (taj isti koji sam trebala kupiti)i pronasla sam doze koje sadrzi :

1 kapsula-500 mg (doduse na slici pise 1000mg)
Ona je meni preporucila 2 kapsule na dan

To u najgorem slucaju znaci 2ooo mg dnevno a ona meni kaze da se taj deficit ne moze nadomjestiti ni lanom ni ribom vec samo suplementima.

Ja sam to istrazila (jer mi ona nije rekla koju kolicinu lana bi mi preporucila,dapace ona mi to uopce ne bi preporucila pa sam sama uzela stvari u svoje ruke)
i ovako:

2 zlice lana (mljeveni,sirov) =4000mg
1 zlica lanenog ulja(ne smije se zagrijavati) = oko 7000mg (negdje pise vise ali nek je i 7 ajd)

Ok,da bi se omega 3 apsorbirao treba ih jesti s necim proteinskim al to nije problem,svatko sto voli uz to doda.Ima i prehrana za oboljele od raka koji se lijece lanom i jedu ga sa posnim sirom-to bi mogao komotno biti tofu ili neka kombinacija

Ja lan meljem i drzim u frizideru.Bilo bi idealno kada bi se svjeze samljeo netom prije upotrebe al ja to ne mogu pa ga smeljem i u fridge .
Ubacim ga u svaki shake koji radim,u svaku salatu,SAVRSEN je za majoneze i takve stvari jer ju zgusne i napravi od nje nesto divno zelatinozno.
Naisla sam na jedan lijepi recept gdje se lan tako koristi uz malo zacina i delikatesnog kvasca kao FAKE pohanje za sirovo - i fakat je dobro (u originalnom receptu je avokado,ja sam ga radila s tikvicama)

Laneno ulje stavim u kombinaciji s maslinovim svugdje gdje bih inace stavljala samo maslinovo.
Ponekad ga samo popijem,1 zlica na dan.

Omega 3 se teze apsorbira iz lana nego iz ribe tako da ne znam da li ta kolicina omega3 koju sadrzi mozemo uzeti bas za ozbiljno ali ja bas zato uzimam duplo vise od onog sto mislim da bi trebala ,zasad ,dok imam taj kao deficit... :suspect:

To je stvarno jako jednostavno zapravo.Samo stvar navike.Zlicica ovamo,zlicica onamo,malo se posipa po jelu i to je to...postane automatski.

Kosa mi se vec dize na glavi od onih vjecitih komentara.Ali joj to je komplicirano...onda se ja moram sjetiti uzeti ovo,pojesti ovo,pa moram kombinirati...
Najnovija vijest ,ljudi: "VEGANSTVO NIJE ATOMSKA FIZIKA"

Meni su salate i neke kombinacije jela postala sad prazna ako nemaju odredjeno sjemenje...a i manje su lijepa,sjemenke daju neki stih,jelo bude i ugodnije oku...
Nazad na vrh Ići dole
zelika
site admin
site admin
zelika


Broj poruka : 571
Godina : 53
Lokacija : Les Cedres,Canada
Zaposlenje : planer u fabrici metalnih dijelova(inace agronom po struci)
Datum upisa : 22.01.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeSre Dec 12, 2007 4:03 am

"VEGANSTVO NIJE ATOMSKA FIZIKA"
heheheheh nasmija me draga helenice
u zdravlje i samo pamet u glavu.....svi se doktori, nutricionisti i ostali iz te branse fataju recepata za saplemnte kao da su ovi bogom dani....ja bi zaista voljela jednom nabasati na nekoga ko je otvorenih pogleda
samo naprijed....logika je na tvojoj strani ocigledno
party
Nazad na vrh Ići dole
marijana021
Urednik
Urednik
marijana021


Broj poruka : 212
Godina : 42
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Master zastite zivotne sredine
hobi : sport, priroda
Datum upisa : 29.09.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeČet Dec 13, 2007 12:58 pm

Lan je zakon.Obozavam ga i stavljam u sve sto pravim (i slano i slatko)
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePet Dec 14, 2007 6:32 am

„Ланено уље је врло богат извор ЛНА(алфалинолеинска киселина) која код одраслих - али не и код деце – може да се претвара у чаробну ДХА(докозахексаеиска киселина) масноћу. Самим тим, оно даје могућност нашем организму да добије добробити од омега 3 уз коришћење искључиво вегетаријанске исхране.

За људе који се хране вегетаријански, којима не прија податак да се риба убија ради прављења рибљег уља, прихватљива опција је уље из планктона, такође врло богат извор омега 3.“ – пише на страни 67. у књизи: Георгије Назаров „Тајне чишћења мозга“ 1 изд. Земун : Здрав живот, 2005. (Београд : Меграф)

„Уље ноћурка такође веома је богат извор омега 3као и уље прављено од морског планктона. Треба споменути да квалитет омега 3 масних киселина биљног порекла је нешто слабији у односу на рибље уље.“ - стоји на страни 50. у књизи истог аутора „Тајне правилне исхране“, први део, Бгд 2004.



Из наведеног, како се чини, произилази да су деца вегани на здравственој „стрампутици“ јер још увек немају способност да ЛНА из на пр. ланеног уља, претворе у ДХА???Question Да ли је рибље уље насушно потребно у дечјој исхрани?Question Недвосмислено је утврђено да и рибе могу да осећају бол, и да кад их пецају или лове лучи им се тзв. хормон страха, (који остаје у ткивима, па вероватно и у јетри из које по правилу фармацеути-фабриканти цеде „рибље уље“). Није прецизирано ни од ког узраста млади људски организми стичу ту предност да ЛНА из ланеног уља, трансформишу у благотворну ДХА?Question Ако је за одрасле људе прихватљивија опција уље из планктона, колико је оно пак делотворно за децу?Question



Распитивао сам се у београдским апотекама баш о омега 3 из планктона, али не лези враже, свуда сам наилазио на чуђење и неверицу... чему баш из планктона, кад може из рибље џигерице „ко сав нормалан свет“?( избор је шаролик: Natural Wealth Omega 3, 1000mg, Twinlab Omega 3 Fish Oil 100 gelkaps., NOW Cod Liver Oil-уље из јетре бакалара, NOW Moleculary Distilled Omega 3, Ecomer, Shark Liver Oil, Flax /Omega 3,6,9., NOW Omega 3-6-9 1000mg./Flax+Evening Primrose+Canola+Black Currant.. ). Међутим, ја ипак „само“користим 1 кашику мешавине свеже самлевених ланених/ конопљиних/бундевиних/сусамових/сунцокретових семенки дневно, или 1 кашичицу ланеног уља хладно пресованог произвођач „Сунцокрет“ Д.О.О. Ингус каштељ бб, 24414 Хајдуково,Војводина, Србија.Wink



„Dura lex, sed lex“! (Строг закон, али закон!) Laughing

Е пааа, ако је лан већ закон, онда имајте у виду да непознавање прописа не оправдава! Exclamation Smile
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePet Dec 14, 2007 9:04 am

Hm...ja nis ne razumijem... Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePon Dec 17, 2007 10:05 am

Ko tvrdi da ništa ne razume(bez obzira na nenavedene razloge), ipak, čini se razumeva tj. ima svest o situaciji u kojoj se obreo. Surprised
Eto, skoro hermeneutičke zavrzlame! Idea
Helenice, da si napisala da sve razumeš, to bi tek bilo nemoguće! Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePon Dec 17, 2007 3:38 pm

Mislila sam na pismo
Nazad na vrh Ići dole
zelika
site admin
site admin
zelika


Broj poruka : 571
Godina : 53
Lokacija : Les Cedres,Canada
Zaposlenje : planer u fabrici metalnih dijelova(inace agronom po struci)
Datum upisa : 22.01.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePon Dec 17, 2007 5:42 pm

hahahahah odmah sam skontala da je cirilica Smile
pa da ti si posla u skolu poslije raspada yu tako da kontam da cirilica ni nije bila obavezna u skolskom programu.....ni za bosnu (sem r.srpske) nisam sigurna da li se praktikuje...tj da li je obradjuju u skoli
sorry van topika ali mi bilo simpa emotions
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)
Bed Bob


Broj poruka : 747
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Zaposlenje : ForUMaš
hobi : S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa : 10.10.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeSre Dec 19, 2007 1:30 am

"Plovi patka preko Save, nosi pismo na vrh glave(vu-gla), a u pismu piše..., )spo(razumijevanje jest li nam Najviše?! Smile
"Ај ем сори самхау, бикоз, дијер Хеленице, Ти ни(је)си niš разумевала поли/семични текст који сам на овај Наш верни/оливерарни форум локално чудноватним ПИСМОМ откуцао, а за којег се мени пружила (не)прилика форготен "хијероглифима" га сочинјават в соделовању с мојом тзв. "бизант-србијанском" нарави!" Wink - slijedi prijevod s natuknicama "onli" for d Helenu: " Imam se žalostiti, na neki način, zbog toga draga Helenice, jer ti nisi bila u prilici nimalo razumjeti više/smisleni tekst, koji sam slučajno napisal na lokal Serbian(Cyrillic) PISMU, sledstveno mojem (*vaskolikačkom*) a/nacionalnom-narodskom srpskom mirotvoriteljskom podrijetlu, glede univerzalističke veganske skrbi! Laughing
Draga Helena, kao što možeš da pimetiš, šalu na stranu, i u prethodnoj poruci sam promenio PISMO, jer sam naslućivao da to može biti uzrok/razlog tvog izričaja da baš "niš ne razumiješ"! Obećajem Ti, da ću pokušat da u eventualnim mojim nastupajućim "postovima"/porukama na ovom forumu, budem razumljiviji za područje ex YU, u smislu korićenja adekvatnog pisma-latiničnog! Upodobiću moju dragu naviku za korišćenjem ћириличног pisma, s mučno prezentiranim mi ne/razumevanjem istog, jerbo je to u cilju pospešivanja dobrovoljne i narastajuće plodne komunikacije sve brojnijih članica/ova ovog foruma. ( Aplauzssss)
Tolerancija i razumevanje "iber ales", ne? Yes, of course!
Ciao! Smile


Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeSre Dec 19, 2007 4:20 pm

Zahvaljujem emotions
Nazad na vrh Ići dole
Svetlana
novi član
novi član



Broj poruka : 56
Datum upisa : 09.05.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePon Feb 04, 2008 9:51 am

Helena ::
Ja imam deficit omega 3 ... Ja sam to istrazila (jer mi ona nije rekla koju kolicinu lana bi mi preporucila,dapace ona mi to uopce ne bi preporucila pa sam sama uzela stvari u svoje ruke)
i ovako:

2 zlice lana (mljeveni,sirov) =4000mg
1 zlica lanenog ulja(ne smije se zagrijavati) = oko 7000mg (negdje pise vise ali nek je i 7 ajd)
...
Ja lan meljem i drzim u frizideru.Bilo bi idealno kada bi se svjeze samljeo netom prije upotrebe al ja to ne mogu pa ga smeljem i u fridge .
...
Omega 3 se teze apsorbira iz lana nego iz ribe tako da ne znam da li ta kolicina omega3 koju sadrzi mozemo uzeti bas za ozbiljno ali ja bas zato uzimam duplo vise od onog sto mislim da bi trebala ,zasad ,dok imam taj kao deficit... :suspect:

To je stvarno jako jednostavno zapravo.Samo stvar navike.Zlicica ovamo,zlicica onamo,malo se posipa po jelu i to je to...postane automatski.

Helena, i ja volim (doduše samo ponekad) da dopunim obrok uz nešto (uvek sveže Smile) samlevenih semenki lana ili susama. Ako se razmute sa malo vode od kuvanog povća dobije se lepa kremica, ili samo komade povrća uvaljam u prah, ili opet prah pomešam sa malo maslnovog ulja. Koja god kombinacija jako je ukusno. Medjutim, pre nekog vremena saznala sam da se u presnom lanenom semenu nalazi neka toksična "cijan"-nešto materija. Na "World Healthiest Foods" stranicama na http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=81 imate iscrpne informacije o lanenom semenu, pogledajte deo Safety. Možda bi trebalo da budete oprezniji u doziranju.

While flaxseeds contain cyanogenic glycosides compounds, at normal levels and without protein malnutrition, researchers currently maintain that this is not of concern and should cause no adverse effects (they consider 50 grams, which is more than 2 TBS, to be a safe amount for most people). The heat employed by cooking has been found to eliminate the presence of these compounds.

Zanimljivo, da se zagrevanjem ova štetna materija eliminiše, ali onda to nije preporučljivo zbog prelaska osetljivih omega 3 esencijalnih masnih kiselina u štetne transmasne kiseline. Opet, apsorpcija omega 3 zavisi i od pravilnog odnosa prema omega 6, i još od mnogo toga.

Takodje ni susam (i eventualno proizvodi od njega kao ta'an - tahini) nije pouzdan izvor kalcijuma, jer se nalazi u formi kalcijum oksalata koji ne samo da ne dozvoljavaju apsorpiju tog kalcijuma, nego još i vezuju drugi kalcijum. Na whfoods stranici to takodje potvrđuju, citat sa http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=84 (Safety):

In fact, most of the calcium found in the seed hull comes in the form of calcium oxalate. The sesame seed paste (tahini) found in grocery stores is most often made with seed kernels-the part of the sesame seed that remains after the hull has been removed. These products would generally be safe in moderate amounts on an oxalate-restricted diet. However, products containing the seed hulls might have more oxalates than desired on a low oxalate meal plan.

Ovakve informacije su me navele da budem opreznija, ali naravno da i dalje uživam u raznim semenkama, pa i lana i susama.

Inače, svima preporučujem www.whfoods.com kao pouzdan i iskren izvor informacija po pitanju ishrane. Do sada ukrštajući ih sa raznim drugim Internet izvorima nisam našla greške, tendenciozne ili neproverene tvrdnje na whfoods.
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePon Feb 04, 2008 7:48 pm

Hvala na savjetu Svetlana,proucila sam te clanke ali ja na to gledam ovako :
Nije dobro nista ako se pretjeruje.
Ali ono sto sam ja mozda shvatila malo drugacije od tebe u clanku je slijedece :

this is not of concern and should cause no adverse effects (they consider 50 grams, which is more than 2 TBS, to be a safe amount for most people).
Podebljala sam kljucno i mislim da govori samo za sebe a uostalom tko moze jesti vise od 2 jusne zlice dnevno kroz dulji period,niti bi se ljudima dalo niti mi dolazi prirodno.Prirodno je mijesati,jesti razlicito.

Sto se tice sezama
The sesame seed paste (tahini) found in grocery stores is most often made with seed kernels-the part of the sesame seed that remains after the hull has been removed. These products would generally be safe in moderate amounts on an oxalate-restricted diet.

Uostalom,zna se da neoljusteni sezam sadrzi vise kalcija od oljustenog medjutim ionako svi jedu oljusteni i referiraju se na njega kad je kalcij u pitanju,znaci ni tu nema problema.

Treba citati i istrazivati,tu te apsolutno podupirem (i ja volim sve crno na bijelo) ali mislim da ne valja ici u ektreme jer po svim tim istrazivanjima ispada da je svaka biljka na kraju losa i to mi vec postaje smijesno.

Victoria Boutenko u svojoj knjizi spominje kako je njena majka jednom davno plakala kad je citala /cula da je lubenica nutritivno bezvrijedna (kazala su tadasnja najnovija znanstvena istrazivanja) a ona ju je naprosto obozavala.Zar to nije smijesno?
Inace kada se radi o spinatu,tu se isto smije,kaze kad svako malo cuje da je otkriven neki novi sastojak u necemu,tako i za spinat,ali mudrost je ta da samo treba jesti saroliko i to je sve.
Priroda je to tako za nas uredila,kao da nam to i sama sugerira s tim "sumnjivim i toksicnim " sastojcima koji nas mogu pogoditi ako pretjeramo.

Danas se radi takva fama oko spinata i soje i ukratko svega cega se docepaju jer tranciraju to voce i povrce d najsitnijih atoma da bi na kraju saznali sta?
Da bi opet zakljucili da ima vise prednosti i nutritivno kvalitetnih sastojaka u pojedinoj biljci (koje tkdj zele izolirati i izanalizirati tako da se moze reci e sad ovaj sastojak je antikancerogen ili ne znam sto a onda se opet shvati da kad ga se izolia van iz biljke da nije isti efekt jer - priroda je pametnija Cool ) nego sto ima negativnih a i uostalom kada se /ako jave te potencijalno negativne : kada se pretjera.
I opet zakljucuju sto : jedite raznovrsno. Vau Cool
Mala digresija...pardon... Embarassed

Hvala na linkovima inace,super su korisni !
Nazad na vrh Ići dole
Branko
Urednik
Urednik
Branko


Broj poruka : 1735
Godina : 62
Lokacija : Novi Sad
Zaposlenje : Radio Televizija Vojvodine
Datum upisa : 21.10.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePon Feb 04, 2008 9:39 pm

Zaista, od silne nauke, na kraju ispadne da je nasa intuicija "pametnija" Smile Posle silnih stranputica, nauka ce doci do onoga sto znamo, bar kad je hrana u pitanju.

Chinjenica je da nauka ne zna kako funkcionise najprostiji zivi organizam. Mnogo je o tome napisano, ali sve su to opisi sta se dogadja, sustina ne se ne zna. Zivot je zagonetka. Na kraju sva ta istrazivanja se sprovode metodom probe, tapkanja u mraku, u sistemu - ajde da vidimo kako ce organizam reagovati.

Sad smo malo? otisli od teme lana... ali kad je vec zapoceto ovde...
Nazad na vrh Ići dole
Svetlana
novi član
novi član



Broj poruka : 56
Datum upisa : 09.05.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeUto Feb 05, 2008 8:47 am

Helena ::
Hvala na savjetu Svetlana,proucila sam te clanke ali ja na to gledam ovako :
Nije dobro nista ako se pretjeruje.
Slažem se, to je i bila poenta moje poruke Smile
Izgleda da sam pogrešno protumačila rečenicu
Helena ::
Omega 3 se teze apsorbira iz lana nego iz ribe tako da ne znam da li ta kolicina omega3 koju sadrzi mozemo uzeti bas za ozbiljno ali ja bas zato uzimam duplo vise od onog sto mislim da bi trebala ,zasad ,dok imam taj kao deficit...
pa sam pomislila da uzimate svakodnevno oko 4 supene kašike lana, što bi zaista bilo preterivanje. Otud moje upozorenje.

A za susam znam da ima najviše kalcijuma u samoj ljusci, nažalost vezanog u taj nesrećni oksalat (kao i u spanaću koji pominjete). Većina zaista koristi najčešće oljušteni susam, ali ja sam se jedno vreme rukovodila upravo tim "priroda najbolje zna" i prešla na neoljušteni odnosno na "prirodno pakovanje". Naročito mi se taan (tahini) od neoljuštenog susama makedonskog proizvodjača Vitalija jako dopada, volim gorke ukuse Smile Posle saznanja da, što se kalcijuma tiče, takav susam nije sjajno rešenje (ali ima naravno mnogo drugog korisnog i ukusnog) povremeno uzimem i taan od oljuštenog susama. Ali i ovaj tamni, od neoljuštenog Smile

Dobro je znati ("hvala nauci"), ne volim samozavaravanje ili pouzdanje u nekakvu majčinsku ljubav prirode ("koja najbolje zna" - valjda šta je najbolje za njenu decu Smile) - što ne znači da ću se lišiti nekih namirnica. Naravno da ne postoji idealna hrana, bez štetnih komponenti, ali ako imamo neki deficit nije loše znati na koju staviti naglasak a koje se pričuvati.

Za raznovrsnost se potpuno slažem, volim da istražujem ukuse i uvek sam u potrazi za nečim novim. Sada sam opreznija samo što se obrade namirnica tiče jer sam imala par nesrećnih eksperimenata kada sam se rukovodila uprošćenim principima "samo u prirodnom pakovanju" i "samo presno" - da sam konsultovala rezultate istraživanja te "silne nauke" ne bih napravila tako glupe greške (srećom bez posledica) Embarassed .
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeUto Feb 05, 2008 5:51 pm

Da,ma mi se zapravo slazemo samo se izrazavamo svaka na svoj nacin Laughing

Ali samo da jos jednu sitnicu pojasnim,vidim da ste spomenuli te 4 supene zlice lana : napisala sam da mi je zena savjetovala
2 kapsule po 500mg
dakle to je = 1000 mg
1 zlica lanenog ulja ima oko 7000mg
(kako gdje doduse,razliciti izvori,razlicite informacije)
1 zlica mljevenog sirovog lana ima oko 2000g
tj 2 zlice lana imaju oko 4000mg

Pa sam to rekla vise da dokazem koliko je apsurdna njena izjava kako se to ne moze definitivno nadoknaditi ni sa ribom ni sa lanom - htjela sam reci znaci ako je u pitanju kolicina koju ona spominje kao ne znam kakvu - cak 2 tablete - ja mislila ne znam koji deficit je to - astronomski neki Shocked -
je zapravo - kikiriki Cool
(ako pogledam koliko ima omega 3 u (meni osobno) malim kolicinama lana.)
Dakle,cak da i uzimam duplo od onog duplog (po 2 tablete) sta je ona rekla to je opet koliko - 2 zlice lana study (4000mg) - nisam mislila duplo od toga,to bi bilo 4 zlice i to bi bilo onak 8000mg pa sta ce mi toliko uostalom Shocked ,a mislim da sam prije i napisala bas 2 zlice a ne 4,mozda ste me krivo shvatili

A uostalom,i sami ste citirali recenicu s onog sajta i kazu da je nesto iza 2 zlice na dan sigurna mjera - znaci,da i odem u taj "ektrem" jos je uvijek u dopustenim granicama -
dakle sve 5 Cool
Ma treba diskutirati i istrazivati,kako cemo drugacije doci do novih znanja Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Svetlana
novi član
novi član



Broj poruka : 56
Datum upisa : 09.05.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeSre Feb 06, 2008 9:12 am

Da li ste razmišljali o orahu kao o dobrom izvoru omega 3? Opet se slažemo da je logično daleko bolja iskoristljivost iz prirodnih izvora nego tableta Smile. Znam da je udaljavanje od naslova ali smo i dalje u okviru omega 3 teme.

Dovoljna je šaka oraha (oko 30gr) da pokrije skoro 100% dnevnih potreba omega 3. Naravno, ne mislim bukvalno svaki dan, bilo bi jednolično. Ne znam kako se po pitanju omega 3 ocenjeni ostali orašasti plodovi: lešnici, bademi, makadamija, kašev orah... ali znam da je orah pravi šampion (bez posebnih Safety napomena!).

Veoma volim orah (kao i sve ostalo orašasto), ali znam da neke ljude odbija njegov gorčast ukus. Moguće da bi tada američki orah pekan (pecan) bio rešenje ali opet za njega ne znam kakav je po pitanju omega 3. Da li pekana uopšte ima u prodaji u Zagrebu? Ovde u Beogradu ga nisam do sada našla.

Btw, pitanje za sve: da li je neko naišao na pekan orah u Beogradu?
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert
Helena


Broj poruka : 667
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 12.05.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeSre Feb 06, 2008 12:57 pm

Da,da i orasi su super,ma ima ih i u drugim orasastim plodovima i mislim sjemenju,jedem ja to sve Very Happy
Imam naslagane staklenke po pultu Laughing
Orasi su najbolji za raditi jela nalik mesu po okusu tipa sarma,fasiranci,tu taj njihov okus sa zacinima da jacinu i mesni/tezi okus,ali meni su super za slastice,kakao zakamuflira jacinu Cool
Ni kod nas nisam naisla niti na pecan niti na macadamia orahe,mozda ima kod vas..
Nazad na vrh Ići dole
Svetlana
novi član
novi član



Broj poruka : 56
Datum upisa : 09.05.2007

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeSre Feb 06, 2008 1:42 pm

Makadamije ima u većim samoposlugama i nekim prodavnicama tzv zdrave hrane, ali pekan nisam nigde videla. Sve se nadam da ga možda ima u novim hipermarketima na Novom Beogradu, gde do sada nisam stigla ni u turističku posetu. Pekan nema ni malo gorčine kao kod našeg/evropskog oraha, mislim da bi se svideo nekim mojima koji ne vole običan orah. A makadamija mi je malo teža, mora da je uzrok u preovlađujućim mononezasićenim masnim kiselinama. Takodje ni pinjole nešto posebno ne volim, oni su baš puterasti - ne znam sastav ali pretpostavljam da imaju mnogo zasićenih masti (kao i puter).

Moram da ponovim pitanje (da se ne zagubi u ostaloj priči Smile): ima li pekana u Beogradu?
Nazad na vrh Ići dole
Luna
novi član
novi član
Luna


Broj poruka : 76
Zaposlenje : Zagreb
Datum upisa : 11.01.2008

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimeSub Feb 09, 2008 4:22 pm

Helena ::
Priroda je to tako za nas uredila,kao da nam to i sama sugerira s tim "sumnjivim i toksicnim " sastojcima koji nas mogu pogoditi ako pretjeramo.
Slažem se. Ne znam ima li ovdje ljudi koji poste, ali dan prije početka posta preporuča se pojesti 3 x na dan žličicu (nemljevenih, u zrnu) lanenih sjemenki sa jabučnom kašom. Sjemenke lana u crijevima nabubre i za sebe dobro vežu toksične sastojke iz crijeva.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sirovahrana.com
anasana
Urednik
Urednik
anasana


Broj poruka : 2174
Godina : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 09.02.2009

ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitimePon Okt 10, 2011 5:17 pm

Shocked E ljudi vidite sta sam nasla o Lanenom ulju. Jel to tacno?


Laneno ulje nije zdravo zato jer oksidira u oranizmu, smeta kod apsorbacije gvozda, vitamina B (svih a najvise B6) u oranizmu i moze da utice na kardijalne funkcije.

http://www.prolea.com/index.php?id=1480 Ovo je sajt Francuske filijale za ulja i prirodne proteine.

pise da je zabranjena komercijalizacija ulja u pojedinim zemljama izmedju ostalih u Francuskoj, jer je otrovno!


http://www.uhtco.ca/Sacha_Inchi_Oil_vs_Flax_Seed_Oil.aspx?lang=fr


Na sajtu iznad se uporedjuje ulje od lana sa uljem Inca Inchi
Tu su naznacene sve pozitivne i negativne karakteristike oba ulja.

Evo detaljnih podataka zasto laneno ulje ne treba koristiti i ako je bogato omegom 3 ima dosta negativnih uticaja na organizam.

Finalement, nous faisons appel à diverses citations autorisées pour conclure la comparaison:

* La quantité de facteurs d’interférence du lin sur le développement normal des hommes et des animaux a été fortement questionnée. Le lin est essentiellement utilisé pour fabriquer des produits industriels comme les revêtements, les couvre-planchers, les peintures et les vernis.
* La restriction de l’usage de la graine de lin dans l’alimentation humaine et animale se doit principalement à la présence de cyanoglucoside toxique (linamarine) et aux facteurs antagoniques de la vitamine B6 (Vetter, 2000; Center for Alternative Plant and Animal Products, 1995; Stitt, 1989; Butler et al., 1965). Des découvertes récentes démontrent que les faibles niveaux de vitamine B6 dans le sang sont associés à un risque croissant de maladies cardiovasculaires fatales et de crises d’apoplexie (American Heart Association, 1999). L’homocystéine, une substance non protéique qui produit de l’acide aminé de souffre et qui ne fait pas partie d’un régime alimentaire normal, augmente quand l’acide folique et les niveaux de vitamine B sont inadéquats (Herzlich et al., 1996; Selhub et al., 1996). Les chercheurs croient que les cellules corporelles déversent trop d’homocystéine dans le sang, l’intérieur des parois artérielles s’irritant, ce qui suscite la formation de plaques de dépôts graisseux qui adhèrent aux parois artérielles (McBride, 1999). À l’heure actuelle, il est reconnu qu’une concentration élevée d’homocystéine en sérum est un facteur de risque important et indépendant pour les maladies cardiovasculaires et la crise d’apoplexie (Malinow, 1996; Boushey et al,1995).
* Toutes les variétés de lin possèdent des facteurs anti-nutritionnels incluant la nouvelle variété FP967, un organisme génétiquement modifié (OGM) qui possède une concentration de composés cyanogéniques totaux (total de linamarine, de linustatine et néolinustatine) qui n’est pas différente de celle des variétés traditionnelles (Agence canadienne d’inspection des aliments, 1998).
* La consommation humaine de la graine de lin est interdite en France et permise avec des limitations en Allemagne, en Suisse et en Belgique (Le Conseil d'État, 1973). Aux États-Unis, même si la consommation humaine n’est pas interdite, elle n’a pas l’approbation de la FDA. Dans de telles circonstances, cela signifie que si une entreprise décide d’inclure le lin dans la formule d’un produit alimentaire, elle sera responsable de son innocuité.(Vanderveen, 1986).
* De récents travaux d’investigation sur les animaux ont averti d’une action négative du lin sur la grossesse et sur le développement reproductif. Ces effets ont été attribués à l’action du composant nommé sécoisolaricirésinol-diglycoside (SDG) qui agit sur les mammifères via l’action microbienne comme dépresseur ou potentiel estrogénique. Le lin est reconnu comme étant la source la plus riche en SDG. Il est donc recommandé de faire spécialement attention lorsque consommé pendant la grossesse et l’allaitement (Toug et al., 1998; Rickard et Thompson, 1998).
* À cause de sa disponibilité (comme huile industrielle) et de son prix relativement peu élevé, on a souvent tenté d’utiliser le lin dans l’alimentation animale comme source d’acides gras Oméga-3, bien que sans grand succès. De nombreuses publications scientifiques ont montré les effets négatifs que les facteurs anti-nutritionnels du lin ont sur le développement des poules pondeuses, des poulets, des porcs, des animaux de laboratoire, etc. (Treviño et al., 2000; Toug et al., 1999; Novak et Scheideler, 1998; Bond et al., 1997; Ajuyah et al., 1993; Bell et Keith, 1993; Bhatty, 1993; Batterham et al., 1991; Lee et al., 1991; Bell, 1989; Homer et Schaible, 1980; Kung et Kummerow, 1950). Donc, pour utiliser le lin dans les diètes avicoles ou d’autres animaux, les graines devraient être préalablement désintoxiquées. Cependant, le processus le plus efficace requiert l’utilisation de solvents et les graines ne sont jamais complètement désintoxiquées (Mazza et Oomah, 1995; Madhusudhan et al., 1986).
* Les aliments faits avec du lin et des lipides marins ou avec des produits d’animaux alimentés avec une ou plusieurs de ces matières premières comme source d’Oméga-3 possèdent une odeur typique, généralement reconnue comme une « odeur ou saveur de poisson ». Dans le même ordre d’idées, on a publié de nombreux articles scientifiques réalisés sur des produits dérivés de poulets, de poules, de porcs, de ruminants, etc., alimentés avec des graines et/ou de l’huile de lin ou des lipides marins qui sentaient ou goûtaient « le poisson » (Ayerza, 2002; Ayerza et Coates, 2001; Wood et al., 1999; Warnants et al., 1998; Romans et al., 1995).
* Les oeufs pondus par des poules alimentées avec des graines de lin ont une couleur caractéristique (désagréable), semblable à celle des poules alimentées avec de l’huile de poisson (Van Elswyk et al., 1995; Caston et al., 1994; Jiang et al., 1994; Van Elswyk et al., 1992; Adam et al., 1989; Koeheler et Bearse, 1975).



Prva boldovana recenica kaze:
Da je restriktovana upotreba lanenog semena u ljudskoji i zivotinskoj upotrebi zbog prisustva toxina LINAMARINE, koji je faktor slabe apsorbacije vitamina B6, a vitamin B6 je jako vazan za organizam u suprotnom njegova nedovolna kolicina u krvi moze da izazove slabljenje srcanih misica i nastajanje ozbiljnih srcanih oboljenja. Onda sadrzi supstancu HOMOCYSTEINE koja je danas priznata i dokazana da nije za normalnu ljudsku upotrebu jer povecava folnu kiselinu i onda je vitamin B nedovoljan u organizmu sto dovodi do istih problema vec napomenutih.

Druga boldovana recenica kaze da je za ljudsku upotrebu zabanjeno laneno seme u Francuskoj, a limitirana upotreba u Nemackoj, Svajcarskoj i Belgiji...(to ste i sami sigurno razumeli.. Wink )

Onda u donjem pasosu objasnjava (zbog ranijih istrazivanja koja su pokazala da deformira plod u razvoju...sada je dokazano suprotno...tj da nije do te mere opasno) da se pazi kako se koristi u trudnoci i dojenju.

Koristilo se najcesce kod isrhane zivine, sto je kasnije zabranjeno jer meso istih dobija cudan miris (tj miris ribe..) zbog cega je obustavljena komercijalizacija.

Inca Inchi ulje ima sve karakteristike kao i laneno ulje samo malo manju kolicinu omega 3.

Ako imate ulje, drzite ga striktno u frizideru i na tamnom mestu i brzo ga upotrebite. Ne sme da stoji jer oksidira i ako se primeti neobican miris (kao sto si ti Lilit) odmah ga bacite.



Nazad na vrh Ići dole
http://www.google.rs
Sponsored content





ulje - Lan i ulje od lana... Empty
PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   ulje - Lan i ulje od lana... Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Lan i ulje od lana...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Soja poreklo priprema i jos po nesto
» Ulje Origana
» ULJE od KONOPLJE
» Ulje od sibirskog cedra
» Koje biljno ulje koristiti umesto suncokretovog?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Zdrava ishrana :: Recepti :: O namirnicama-
Skoči na: