Vegetarijanski i veganski recepti - zdravlje na vašem tanjiru!

PrijemPristupiRegistruj sePortalliGalerijaKalendarFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiLista članovaKorisničke grupe
Zadnje teme
» Lijek za rak ?
Pet Jul 25, 2014 11:12 am od armageddon381

» Totalna terapija Rudolfa Brojsa
Pet Jul 25, 2014 11:10 am od armageddon381

» Lecenje gladovanjem
Pet Jul 25, 2014 11:09 am od armageddon381

» MULTIPLA SKLEROZA
Pet Jul 25, 2014 11:07 am od armageddon381

» lečenje najtežih bolesti - alternativa i eugenika
Čet Jul 24, 2014 2:26 pm od armageddon381

» Jogurt i kiselo mleko od soje
Sre Jul 23, 2014 7:59 pm od Pevaljka

» Kupovina aparata za sojino mleko
Sub Jul 19, 2014 11:39 am od Pevaljka

» da li je neko koristio tinkture dr sulca
Pon Jun 30, 2014 9:37 pm od Žužu

» raw sportista
Sre Jun 11, 2014 1:32 pm od Cilare

» Koja su vasa ISKUSTVA posle prelaska na RAW?
Uto Jun 10, 2014 7:45 pm od Branko

» Novi clan
Uto Jun 03, 2014 4:35 pm od karolina87

» Sta ste danas rucali ?
Ned Maj 11, 2014 10:39 am od Branko

» Sok od psenicne trave
Pon Maj 05, 2014 9:26 am od bulatovic.nenad

» Prijesna hrana i mrsavljenje
Čet Mar 20, 2014 7:35 am od biljčica

» Tofu - uradi sam
Čet Mar 13, 2014 6:27 pm od zugicradovan

» Stariji od 99 godina
Sre Feb 26, 2014 3:49 pm od Johny B.

» Bukovača i prokelj
Pon Feb 17, 2014 8:34 pm od cremonese

» BESEB PAARE (Ljuti krekeri)
Čet Jan 09, 2014 10:07 pm od Olivera

» Seme bundeve golice
Sub Jan 04, 2014 5:31 pm od ThomasMann

» KAKO IZ KRVI IZBACITI VIRUS HEPATITISA
Pet Jan 03, 2014 6:42 pm od dusica1982

Wellblue alkalizator

Wellblue alkalizujući bokal

Sok pšenične trave

PlanetBio superhrana
Planet Bio superhrana sada i u Srbiji - ekskluzivno u sirovahrana web shop-u
Nutricionista
dipl.ing.nutricionista Vujnovic Boba tel.064 155 2774

Savetovanje o bezglutenskoj ishrani-BEZGLUTENSKA DIJETA-potrebna i neophodna terapija CELIJAKIJE.
Individualna savetovanja i idnividualni programi prehrane.
Procena kvaliteta ishrane definisanje nutritivno/energetskih potreba,individualni program za zdravstvene probleme i mršavljenje.

Pročitajte više

Omniblender
Radionice
Radionice pripreme sirove hrane u Čortanovcima
Svakog vikenda!
Info i rezervacije na tel:
063/310584
Svi recepti:
www.sirovahrana.blog.rs
www.sirovahrana.rs Najbolji recepti gurmanske sirove hrane, saveti i detaljno opisan način pripreme!
Etarget
Vege hostel/pansion
Ključne reči
kopriva sirova pasulj AVOKADO hrana salata klice tofu recept sokovi patlidzan hleb recepti mleko tikvice ulje pita namaz dijeta maslacka KROMPIR proso sremusa ishrana jela kupus
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 14 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 14 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 326 dana Sub Sep 17, 2011 3:08 pm
Facebook
Čajevi za

Share | 

Lan i ulje od lana...

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
zanahoria
Urednik
Urednik

Broj poruka: 481
Godina: 33
Datum upisa: 19.02.2007

PočaljiNaslov: Lan i ulje od lana...   Sub Nov 10, 2007 6:20 pm

Laneno ulje i lanene sjemenke u zadnje su vrijeme “otkriveni” kao istinski zdrava hrana. Oni svakako zaslužuju svoje mjesto na top listi deset najzdravijih namirnica. Lan nije nova hrana. Ustvari, ubraja se u stariju hranu i može ga se smatrati jednom od namirnica koje spadaju u izvornu “zdravu hranu”, cijenjenu u cijelom Rimskom carstvu zbog svojih iscjeljujućih svojstava. Lan je bio jedan od izvornih “lijekova” koje je koristio Hipokrat. Drugo ime lanenog ulja bi moglo biti zaboravljeno ulje. Jedan od razloga zbog kojeg je prestalo biti popularno je taj što su proizvođači ulja otkrili da na hranjivim uljima manje zarađuju. Upravo one hranjive tvari koje lan čine zdravim – a to su esencijalne masne kiseline – imaju kraći rok trajanja, što znači da je takvo ulje skuplje za proizvodnju, prijevoz i skladištenje. Ipak, osobe upućene u nutricionizam i dalje lan stavljaju vrlo visoko na popisu namirnica koje bi svatko trebao konzumirati. Zbog prave poplave znanstvenih studija koje potvrđuju blagotvoran utjecaj omega-3 masnih kiselina na zdravlje, laneno ulje je iz hladnjaka nekolicine “čudaka” koji jedu zdravu hranu došlo do položaja cijenjene namirnice koju znanstvenici svima preporučaju.
Ujutro prije izlaska iz kuće gotovo uvijek uzmem žlicu lanenog ulja ili dvije žlice mljevenih lanenih sjemenki. Osim što je najbolji izvor omega-3 masnih kiselina, laneno ulje je i dobar izvor omega-6 masne kiseline, odnosno linolne kiseline (LK). Suncokretovo, šafranovo i sezamovo ulje imaju više omega-6 masnih kiselina, ali uopće ne sadrže omega-3 masne kiseline. Laneno ulje sadrži 45-60% omega-3 masne kiseline (alfa linolenska kiselina – ALK)
Osim hranjivih masnoća, lanene sjemenke sadrže i druge hranjive tvari zbog kojih je jedenje cijelih sjemenki bolje od konzumacije ulja:

• Lanene sjemenke sadrže visokokvalitetni protein.
  • Lanene sjemenke su bogate topivim vlaknima. Zbog kombinacije ulja i vlakana, idealan su laksativ.
  • Lanene sjemenke sadrže vitamine B1, B2 i C. Također sadrže željezo i cink, te u tragovima natrij, magnezij, fosfor, kalcij, kao i vitamin E i karoten, dvije hranjive tvari koje potpomažu metabolizam masnoća u tijelu.
  • Lanene sjemenke su više od 100 puta bogatije fitonutrijentom ligninom nego bilo koja druga namirnica koja ga sadrži, uključujući pšenične mekinje, heljdu, raž, proso, zob i soju. Lignini se u zadnje vrijeme puno istražuju zbog mogućih antikancerogenih svojstava, pogotovo kod raka dojke i debelog crijeva. Čini se da lignini ispiru višak estrogena iz tijela, smanjujući time mogućnost nastanka raka povezanog sa lučenjem estrogena, kao što je rak dojke. Osim antikancerogenih svojstava, izgleda da lignini djeluju i protiv bakterija, gljivica i virusa.

Zato što sadrže protein, vlakna, vitamine, minerale i lignine, lanene sjemenke su hranjivije od lanenog ulja. Ipak, većina ljudi zbog praktičnih razloga, radije radi omega-3 masnih kiselina uzima laneno ulje i ne da im se gnjaviti mljevenjem sjemenki. No sa nutricionističkog stajališta, itekako se vrijedi potruditi i samljeti svježe lanene sjemenke (npr. u mlincu za kavu) te ih posuti po salatama ili žitaricama, ili ih umiješati u muffine. Kada kupujete sjemenke, pazite da budu cijele, a ne prepolovljene jer je na taj način unutrašnjost sjemenke izložena svjetlosti i toplini, što umanjuje njezinu prehrambenu vrijednost. Možete kupiti i već mljevene sjemenke. Četiri žlice mljevenih lanenih sjemenki sadrži otprilike 6 grama proteina i 8 grama vlakana.

SEDAM ZDRAVIH SVOJSTAVA LANA
Laneno ulje, lanene sjemenke i omega-3 masne kiseline koje oni sadrže, pozitivno utječu na vaše zdravlje. Evo na koje načine lan pomaže vašem tijelu:
1. Lan pomaže zdravlju srca i krvožilnog sustava. Iznimno visoka razina omega-3 masnih kiselina smanjuje razinu lošeg kolesterola. Riblje ulje i alge su također dobri izvori esencijalnih masnih kiselina.
2. Lan pomaže zdravlju debelog crijeva. Ima antikancerogena svojstva, a kao prirodni lubrikant i bogat izvor vlakana, smanjuje mogućnost pojave zatvora.
3. Konzumacija lana može osnažiti imunitet. Jedna studija je pokazala da su upale dišnog sustava rjeđe i manje ozbiljne kod djece školskog uzrasta koja uzimaju manje od žličice lanenog ulja dnevno, nego kod djece koja ga uopće ne uzimaju.
4. Lan sadrži masnoće koje su temelj za izgradnju mozga. To je posebno važno u razdoblju kada dječji mozak najbrže raste – prije rođenja te u ranom djetinjstvu. Bilo bi dobro kada bi majke tijekom trudnoće i dojenja uzimale jednu žlicu lanenog ulja dnevno.
5. Lan pomaže zdravlju kože. Svojim pacijentima koji imaju suhu kožu, ekcem ili preosjetljivost na sunce, preporučam laneno ulje kao dodatak prehrani.
6. Stabiliziranjem razine šećera u krvi lan može smanjiti tegobe dijabetesa.
7. Masnoće iz lana mogu pridonijeti gubitku viška kilograma. Tvari bogate esencijalnim masnim kiselinama, kao što je lan, ubrzavaju tjelesni metabolizam potpomažući izgaranje suvišnih, nezdravih masnoća u tijelu. Ukoliko jedete “dobre” masnoće, vjerojatnije je da će vaše tijelo skladištiti upravu onoliko masti koliko mu treba. To se naziva termogenezom – proces u kojem se posebne masne stanice (tzv. smeđe) prebacuju u “višu brzinu” i sagorijevaju više masti ako ih aktiviraju esencijalne masne kiseline, posebno gama linolenska kiselina (GLK). Iz svog iskustva mogu potvrditi da općenito manje žudim za masnom hranom ako u prehrani imam dovoljno zdravih masnoća. Dnevna doza omega-3 masnih kiselina bi mogla biti važan dio programa za kontrolu težine.

KORIŠTENJE LANENOG ULJA

• Ne koristite laneno ulje za kuhanje. Ulja bogata esencijalnim masnim kiselinama nisu dobra za kuhanje. Visoka temperatura čak može te zdrave masnoće pretvoriti u štetne. Laneno ulje dodajte hrani nakon kuhanja ili pri posluživanju.
  • Lan ima mnogo vrlina, ali ima i jednu manu: brzo postaje užeglo. Zdrave masnoće se po pravilu brzo kvare, a jedina iznimka je maslinovo ulje. (Ulja s dugim rokom trajanja su zapravo hidrogenizirane masti koje su, naravno, štetne.) Da biste spriječili kvarenje:

• Kupujte samo laneno ulje koje je stajalo u hladnjaku i koje se prodaje u crnim bocama.
    • Laneno ulje držite u hladnjaku, u boci čvrsto zatvorenoj poklopcem. Čim više smanjite izloženost ulja toplini, svjetlosti i zraku.
    • Budući da će ulje postati užeglo otprilike 6 tjedana nakon prešanja, kupujte laneno ulje u manjim bocama, ovisno o tome koliko ga brzo trošite. U našoj obitelji se troši otprilike 4 žlice dnevno, najviše kao dodatak frapeima.

• Uzimate li laneno ulje s hranom, možete čak povećati prehrambenu vrijednost drugih namirnica. Istraživanja pokazuju da dodavanje lanenog ulja u hranu bogatu sulfatnim aminokiselinama kao šo su fermentirani mliječni proizvodi (npr. jogurt), povrće iz porodice kupusnjača, te proteini životinjskog podrijetla, morskih plodova i soje, pomaže esencijalnim masnim kiselinama da se ugrade u stanične membrane. Pomiješano s jogurtom, laneno ulje postaje emulzija te ga tijelo može bolje probaviti i iskoristiti.
  • Laneno ulje je nadjelotvornije kada ga se uzima s antioksidansima kao što su vitamin E i karoten, te nekim drugim tvarima, npr. vitaminom B6 i magnezijem. Iako jedna žlica lanenog ulja dnevno ne obećava savršeno zdravlje, sigurno je da vam može biti od pomoći.
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
Ružica Cvetić
devoted2raw
devoted2raw

Broj poruka: 41
Godina: 45
Datum upisa: 16.06.2007

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Ned Nov 11, 2007 5:35 pm

Hvala ti za ovaj tekst, vrlo je iscrpan i vrlo inspirativan. Upravo sam kupila malo lana i samo si me učvrtila u ideji da ga ubacim u ishranu. Samo još jedna sitnica.
Citat :

<LI>Ne koristite laneno ulje za kuhanje. Ulja bogata esencijalnim masnim kiselinama nisu dobra za kuhanje. Visoka temperatura čak može te zdrave masnoće pretvoriti u štetne. Laneno ulje dodajte hrani nakon kuhanja ili pri posluživanju.

Da li to važi i za same semenke? Semenkama se obično posipa hleb ili se stavljaju u hleb tj. obično ih jedem pečene.
Nazad na vrh Ići dole
Olivera
Sprout
Sprout

Broj poruka: 1162
Godina: 47
Datum upisa: 31.12.2006

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Ned Nov 11, 2007 5:54 pm

lanene semenke ulaze u sirova jela bilo da su prosto posuta po salatama ili potopljna u vodi, pri čemu se pretvaraju u prilično sluzavu masu koja dobro povezuje sastojke ako se prave krekeri koji se suše.
ja sam ih koristila i za vege burgere od ovsenih pahuljica koji se kasnije peku, umesto jaja...i sad, da li je to dobra ideja, hm
Znam sigurno da ako se konzumiraju u sirovom stanju dobro je da se samelju u mlinu za kafu.

Mahatma Gandi
Nazad na vrh Ići dole
anett
site admin
site admin

Broj poruka: 896
Godina: 46
Datum upisa: 13.10.2007

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Ned Nov 11, 2007 7:58 pm

Laneno ulje sam kupovala u malim,providnim plasticnim bocama i brzo bi postalo bas gorko.Da li treba da bude gorko?Zato sam odustala od njega i koristim laneno seme.
Potrazicu ulje u tamnoj,staklenoj boci,ali je pitanje koliko je dugo bilo u prodavnici(ulja drze visoko na polici,ne u frizideru).Mozda uzegne i pre nego sto dodje do potrosaca?

Laneno seme meljem zajedno sa semenom suncokreta i susamom,ponekad sa golicom,i od toga pravim namaz,ili dodam u vec skuvano varivo.Izmedju ostalog,odlicno je za probavu.
Nazad na vrh Ići dole
zanahoria
Urednik
Urednik

Broj poruka: 481
Datum upisa: 19.02.2007

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Ned Nov 11, 2007 8:17 pm

Ja takodje ubacim semenke lana u sveze salate i koristim ga potopljen u vodi...kao sto je Olivera vec rekla nakon potapanja bude jako sluzavo tako da stvarno moze da odlicno posluzi za povezivanje mase...zavisi sta pravimo....za ulje ne znam jos ga nisam koristila......
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert

Broj poruka: 667
Datum upisa: 12.05.2007

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Sre Dec 12, 2007 12:32 am

Ja imam deficit omega 3 i zena mi je savjetovala da kupim suplement,ja sam odbila i onda sam ga pronasla na netu (taj isti koji sam trebala kupiti)i pronasla sam doze koje sadrzi :

1 kapsula-500 mg (doduse na slici pise 1000mg)
Ona je meni preporucila 2 kapsule na dan

To u najgorem slucaju znaci 2ooo mg dnevno a ona meni kaze da se taj deficit ne moze nadomjestiti ni lanom ni ribom vec samo suplementima.

Ja sam to istrazila (jer mi ona nije rekla koju kolicinu lana bi mi preporucila,dapace ona mi to uopce ne bi preporucila pa sam sama uzela stvari u svoje ruke)
i ovako:

2 zlice lana (mljeveni,sirov) =4000mg
1 zlica lanenog ulja(ne smije se zagrijavati) = oko 7000mg (negdje pise vise ali nek je i 7 ajd)

Ok,da bi se omega 3 apsorbirao treba ih jesti s necim proteinskim al to nije problem,svatko sto voli uz to doda.Ima i prehrana za oboljele od raka koji se lijece lanom i jedu ga sa posnim sirom-to bi mogao komotno biti tofu ili neka kombinacija

Ja lan meljem i drzim u frizideru.Bilo bi idealno kada bi se svjeze samljeo netom prije upotrebe al ja to ne mogu pa ga smeljem i u fridge .
Ubacim ga u svaki shake koji radim,u svaku salatu,SAVRSEN je za majoneze i takve stvari jer ju zgusne i napravi od nje nesto divno zelatinozno.
Naisla sam na jedan lijepi recept gdje se lan tako koristi uz malo zacina i delikatesnog kvasca kao FAKE pohanje za sirovo - i fakat je dobro (u originalnom receptu je avokado,ja sam ga radila s tikvicama)

Laneno ulje stavim u kombinaciji s maslinovim svugdje gdje bih inace stavljala samo maslinovo.
Ponekad ga samo popijem,1 zlica na dan.

Omega 3 se teze apsorbira iz lana nego iz ribe tako da ne znam da li ta kolicina omega3 koju sadrzi mozemo uzeti bas za ozbiljno ali ja bas zato uzimam duplo vise od onog sto mislim da bi trebala ,zasad ,dok imam taj kao deficit... :suspect:

To je stvarno jako jednostavno zapravo.Samo stvar navike.Zlicica ovamo,zlicica onamo,malo se posipa po jelu i to je to...postane automatski.

Kosa mi se vec dize na glavi od onih vjecitih komentara.Ali joj to je komplicirano...onda se ja moram sjetiti uzeti ovo,pojesti ovo,pa moram kombinirati...
Najnovija vijest ,ljudi: "VEGANSTVO NIJE ATOMSKA FIZIKA"

Meni su salate i neke kombinacije jela postala sad prazna ako nemaju odredjeno sjemenje...a i manje su lijepa,sjemenke daju neki stih,jelo bude i ugodnije oku...
Nazad na vrh Ići dole
zelika
site admin
site admin

Broj poruka: 571
Godina: 43
Zaposlenje: planer u fabrici metalnih dijelova(inace agronom po struci)
Datum upisa: 22.01.2007

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Sre Dec 12, 2007 4:03 am

"VEGANSTVO NIJE ATOMSKA FIZIKA"
heheheheh nasmija me draga helenice
u zdravlje i samo pamet u glavu.....svi se doktori, nutricionisti i ostali iz te branse fataju recepata za saplemnte kao da su ovi bogom dani....ja bi zaista voljela jednom nabasati na nekoga ko je otvorenih pogleda
samo naprijed....logika je na tvojoj strani ocigledno
party
Nazad na vrh Ići dole
marijana021
Urednik
Urednik

Broj poruka: 212
Zaposlenje: Master zastite zivotne sredine
hobi: sport, priroda
Datum upisa: 29.09.2007

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Čet Dec 13, 2007 12:58 pm

Lan je zakon.Obozavam ga i stavljam u sve sto pravim (i slano i slatko)
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)

Broj poruka: 747
Zaposlenje: ForUMaš
hobi: S one strane smokvinog lišća, grickanje zrelih neosušenih raw smokvica
Datum upisa: 10.10.2007

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Pet Dec 14, 2007 6:32 am

„Ланено уље је врло богат извор ЛНА(алфалинолеинска киселина) која код одраслих - али не и код деце – може да се претвара у чаробну ДХА(докозахексаеиска киселина) масноћу. Самим тим, оно даје могућност нашем организму да добије добробити од омега 3 уз коришћење искључиво вегетаријанске исхране.

За људе који се хране вегетаријански, којима не прија податак да се риба убија ради прављења рибљег уља, прихватљива опција је уље из планктона, такође врло богат извор омега 3.“ – пише на страни 67. у књизи: Георгије Назаров „Тајне чишћења мозга“ 1 изд. Земун : Здрав живот, 2005. (Београд : Меграф)

„Уље ноћурка такође веома је богат извор омега 3као и уље прављено од морског планктона. Треба споменути да квалитет омега 3 масних киселина биљног порекла је нешто слабији у односу на рибље уље.“ - стоји на страни 50. у књизи истог аутора „Тајне правилне исхране“, први део, Бгд 2004.

Из наведеног, како се чини, произилази да су деца вегани на здравственој „стрампутици“ јер још увек немају способност да ЛНА из на пр. ланеног уља, претворе у ДХА???Question Да ли је рибље уље насушно потребно у дечјој исхрани?Question Недвосмислено је утврђено да и рибе могу да осећају бол, и да кад их пецају или лове лучи им се тзв. хормон страха, (који остаје у ткивима, па вероватно и у јетри из које по правилу фармацеути-фабриканти цеде „рибље уље“). Није прецизирано ни од ког узраста млади људски организми стичу ту предност да ЛНА из ланеног уља, трансформишу у благотворну ДХА?Question Ако је за одрасле људе прихватљивија опција уље из планктона, колико је оно пак делотворно за децу?Question

Распитивао сам се у београдским апотекама баш о омега 3 из планктона, али не лези враже, свуда сам наилазио на чуђење и неверицу... чему баш из планктона, кад може из рибље џигерице „ко сав нормалан свет“?( избор је шаролик: Natural Wealth Omega 3, 1000mg, Twinlab Omega 3 Fish Oil 100 gelkaps., NOW Cod Liver Oil-уље из јетре бакалара, NOW Moleculary Distilled Omega 3, Ecomer, Shark Liver Oil, Flax /Omega 3,6,9., NOW Omega 3-6-9 1000mg./Flax+Evening Primrose+Canola+Black Currant.. ). Међутим, ја ипак „само“користим 1 кашику мешавине свеже самлевених ланених/ конопљиних/бундевиних/сусамових/сунцокретових семенки дневно, или 1 кашичицу ланеног уља хладно пресованог произвођач „Сунцокрет“ Д.О.О. Ингус каштељ бб, 24414 Хајдуково,Војводина, Србија.Wink

„Dura lex, sed lex“! (Строг закон, али закон!) Laughing

Е пааа, ако је лан већ закон, онда имајте у виду да непознавање прописа не оправдава! Exclamation Smile
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Pet Dec 14, 2007 9:04 am

Hm...ja nis ne razumijem... Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Pon Dec 17, 2007 10:05 am

Ko tvrdi da ništa ne razume(bez obzira na nenavedene razloge), ipak, čini se razumeva tj. ima svest o situaciji u kojoj se obreo. Surprised
Eto, skoro hermeneutičke zavrzlame! Idea
Helenice, da si napisala da sve razumeš, to bi tek bilo nemoguće! Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Pon Dec 17, 2007 3:38 pm

Mislila sam na pismo
Nazad na vrh Ići dole
zelika
site admin
site admin

Broj poruka: 571
Godina: 43
Zaposlenje: planer u fabrici metalnih dijelova(inace agronom po struci)
Datum upisa: 22.01.2007

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Pon Dec 17, 2007 5:42 pm

hahahahah odmah sam skontala da je cirilica Smile
pa da ti si posla u skolu poslije raspada yu tako da kontam da cirilica ni nije bila obavezna u skolskom programu.....ni za bosnu (sem r.srpske) nisam sigurna da li se praktikuje...tj da li je obradjuju u skoli
sorry van topika ali mi bilo simpa emotions
Nazad na vrh Ići dole
Bed Bob
U(ne)rednik (former)
U(ne)rednik (former)

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Sre Dec 19, 2007 1:30 am

"Plovi patka preko Save, nosi pismo na vrh glave(vu-gla), a u pismu piše..., )spo(razumijevanje jest li nam Najviše?! Smile
"Ај ем сори самхау, бикоз, дијер Хеленице, Ти ни(је)си niš разумевала поли/семични текст који сам на овај Наш верни/оливерарни форум локално чудноватним ПИСМОМ откуцао, а за којег се мени пружила (не)прилика форготен "хијероглифима" га сочинјават в соделовању с мојом тзв. "бизант-србијанском" нарави!" Wink - slijedi prijevod s natuknicama "onli" for d Helenu: " Imam se žalostiti, na neki način, zbog toga draga Helenice, jer ti nisi bila u prilici nimalo razumjeti više/smisleni tekst, koji sam slučajno napisal na lokal Serbian(Cyrillic) PISMU, sledstveno mojem (*vaskolikačkom*) a/nacionalnom-narodskom srpskom mirotvoriteljskom podrijetlu, glede univerzalističke veganske skrbi! Laughing
Draga Helena, kao što možeš da pimetiš, šalu na stranu, i u prethodnoj poruci sam promenio PISMO, jer sam naslućivao da to može biti uzrok/razlog tvog izričaja da baš "niš ne razumiješ"! Obećajem Ti, da ću pokušat da u eventualnim mojim nastupajućim "postovima"/porukama na ovom forumu, budem razumljiviji za područje ex YU, u smislu korićenja adekvatnog pisma-latiničnog! Upodobiću moju dragu naviku za korišćenjem ћириличног pisma, s mučno prezentiranim mi ne/razumevanjem istog, jerbo je to u cilju pospešivanja dobrovoljne i narastajuće plodne komunikacije sve brojnijih članica/ova ovog foruma. ( Aplauzssss)
Tolerancija i razumevanje "iber ales", ne? Yes, of course!
Ciao! Smile

Nazad na vrh Ići dole
Helena
raw expert
raw expert

PočaljiNaslov: Re: Lan i ulje od lana...   Sre Dec 19, 2007 4:20 pm

Zahvaljujem emotions
Nazad na vrh Ići dole